اولین قطار هیدروژنی دنیا با سرعت ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت آغاز به کار کرد

0

شرکت چند ملیتی فرانسوی آلستوم اولین قطار هیدروژنی و بدون هیچ‌گونه آلایندگی را به طور رسمی بهره‌برداری و وارد سیستم حمل‌ونقل ریلی کشور آلمان کرد.

این قطار به نام کورادیا ایلان (Coradia iLint) در ۱۶ سپتامبر در ایالت نیدرزاکسن (ساکسونی سفلی) آلمان آغاز به کار کرد. سرعت این قطار حداکثر ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت است. این قطار در سیستم راه‌آهن سراسری آلمان به کار خود ادامه می‌دهد.

برای شروع، قطار هیدروژنی آلستوم مسیری ۱۰۰ کیلومتری را بین دو شهر شرقی آلمان را طی می‌کند. شرکت آلستوم دو قطار هیدروژنی به کشور آلمان تحویل داده است. این قطارها در ایستگاه شهر برمرفورده آلمان سوخت‌گیری می‌کنند.

با سوخت یک مخزن هیدروژنی این قطارها امکان طی کردن مسافتی هزار کیلومتری وجود دارد که تقریبا مشابه نمونه‌ قطارهای سوخت فسیلی است.

بدون هیچ آلایندگی

سوخت اولین قطار هیدروژنی دنیا، ترکیبی از سلول‌های سوختی هیدروژن و اکسیژن است که به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شوند. البته، در این قطار از یک باتری کوچک هم برای بهبود قدرت سیستم و همین‌طور تامین انرژی ترمزهای قطار استفاده شده است.

قطارهای هیدروژنی هیچ‌گونه آلایندگی ایجاد نمی‌کنند و از این منظر برای محیط زیست بسیار مفید هستند. بسیاری از کشورهای دنیا برنامه‌هایی برای جایگزینی این قطارها با نمونه‌های سوخت فسیلی دارند.

مخزن سوخت هیدروژنی قطار تقریبا در وسط ریل‌های این قطار قرار گرفته است و همراه با سروصدای کمی ناراحت‌کننده است.

مدیراجرایی آلستوم در مراسم بهره‌برداری از قطار کورادیا ایلان اعلام کرد این قطار حاصل همکاری دو کشور آلمان و فرانسه است و امیدواراند با تولید و گسترش بیشتر این نوع قطارها، سیستم حمل‌ونقل از قطارهای با سوخت فسیلی پاک‌سازی شوند.

غالب وسایل حمل و نقل عمومی از سوخت‌های فسیلی مانند بنزین و گازائیل استفاده می‌کنند که بیشترین آلودگی هوا را در پی دارند. گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهند بیش از نیمی از آلودگی گازهای گل‌خانه‌ای هوا مربوط به وسایل حمل و نقل عمومی است.

قرار است شرکت آلستوم تا سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۱۴ قطار هیدروژنی دیگر تحویل سیستم حمل‌ونقل ریلی آلمان دهد.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.