آزمایش سریع‌ترین قطار جهان در ژاپن آغاز شد؛ خیز برداشتن برای ثبت رکورد سرعت ۵۰۵ کیلومتر بر ساعت

0

ژاپن می‌خواهد محدودیت‌های سفرهای ریلی را بکشند. این کشور آزمایش سریع‌ترین قطار Bullet دنیا با سرعت ۴۰۰ کیلومتر (۲۴۹ مایل) بر ساعت را آغاز کرده است.

این قطار که Alfa-X نامیده می‌شود؛ در سال ۲۰۳۰ راه‌اندازی خواهد شد. شرکت راه‌آهن JR East قصد دارد این قطار را با سرعت ۳۶۰ کیلومتر بر ساعت در خطوط ریلی کشور ژاپن برای حمل مسافر استفاده کند.

این سرعت ۱۰ کیلومتر بیشتر از قطار چینی Fuxing Hao است که پکن و شانگهای را به هم متصل می‌کند و سریع‌ترین قطار کنونی دنیا است.

قطار Alfa-X اولین خودرویی است که با دماغه بسیار کوچک و متفاوت با قطارهای دیگر ساخته می‌شود. دماغه این قطار ۲۲ متر (۷۲ فوت) است. علت استفاده از این طراحی، کاهش مقاومت باد در سرعت بالا و هنگام ورود به تونل‌ها است.

مسافرانی که در کابین‌های ابتدایی قطار سوار شوند؛ احتمالا فضای کمتری داشته و در طول کل واگن شاهد سه پنجره هستیم.

این قطار به رنگ نقره‌ای با نوارهای سبز رنگ ساخته شده است و با ۱۰ واگن از جمعه شب برای آزمایش در مسیر ریلی شهرهای آئوموری و سندای قرار گرفته است. بیش از ۳ سال طول کشید تا اولین آزمایش علمی این قطار آغاز شود.

شکستن رکورد سرعت قطارها

کشور ژاپن اولین بار قطارهای Bullet را در سال ۱۹۶۴ برای المپیک توکیو ساخته و راه‌اندازی کرد. قطارهای Bullet این کشور به کارایی و قابلیت اطمینان‌پذیری معروف هستند.

این سری از قطارها به ندرت تاخیر کرده و در این کشور، بهترین جایگزین برای سفرهای هوایی محسوب می‌شوند. هر چند دقیقه یک قطار Bullet از ایستگاه شهر توکیو به مقصدهای گوناگونی خارج می‌شود ولی هیچ‌گاه با هم برخورد نداشته یا مزاحم حرکت یکدیگر نمی‌شوند.

راه‌اندازی قطار Alfa-X یک بخش کلیدی از طرح ارایه خدمات سریع‌تر به ساپورو، پنجمین شهر پرجمعیت ژاپن و بزرگ‌ترین شهر در جزیره هوکایدو است.

اگرچه در حال حاضر، قطار Alfa-X سریع‌ترین قطار دنیا محسوب می‌شود ولی ممکن است تا زمان راه‌اندازی و افتتاح آن، قطارهای سریع‌تری ساخته شوند. به همین دلیل، دولت ژاپن می‌خواهد یک قطار سریع‌السیر دیگر بین دو شهر توکیو و ناگویا در سال ۲۰۲۷ راه‌اندازی کند.

قرار است قطار این خط سرعتی ۵۰۵ کیلومتر بر ساعت داشته باشد و فاصله این دو شهر را در ۴۰ دقیقه، به جای ۱۱۰ دقیقه فعلی طی کند. عملیات ساخت این خط ریلی آغاز شده و مبتنی بر تونل‌ها و خطوط ریلی خلاقانه و متفاوت از فناوری‌های ساخت خطوط ریلی کنونی است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.