تقلب هواوی در نتایج محک‌زنی اسمارت‌فون P20 و چندین گوشی دیگر اثبات شد

0

اثبات شده هواوی روی برخی اسمارت‌فون‌های خود نتایج محک‌زنی را دستکاری می‌کند تا رسانه‌ها و مردم را فریب دهد.

هواوی این اسمارت‌فون‌ها را طوری دستکاری می‌کند تا نسبت به یک نرم‌افزار خاص، برای مثال ۳DMark عملکردی بالا نشان دهند.

برای اولین بار، سایت آناندتک طی گزارشی به تناقض‌های نتایج بنچمارک چندین گوشی هواوی با نرم‌افزار ۳DMark اشاره کرد و مدعی شد هواوی پی ۲۰ در نتایج محک‌زنی عملکردی غیرعادی دارد.

شرکت ۳DMark نیز این موضوع را تایید کرده است و ضمن انتشار یک بیانیه، یافته‌های سایت آناندتک را تایید می‌کند. شرکت ۳DMark می‌گوید نه تنها گوشی پی ۲۰ بلکه چندین گوشی این شرکت از جمله برخی مدل‌های سری آنر هم دستکاری شدند تا نتایج محک‌زنی غیرواقعی نشان دهند.

فعلا اسمارت‌فون‌های نوای ۳، پی ۲۰، پی ۲۰ پرو و آنر پلی متهم به دستکاری برای تقلب در نتایج بنچمارک نرم‌افزار ۳DMark هستند. هواوی به طور ضمنی در گفت‌وگو با سایت اندروید آئوریتی این موضوع را تایید و اعتراف کرده این اسمارت‌فون‌ها طوری طراحی شدند تا عملکرد خود را براساس اپلیکیشن در حال اجرا تنظیم کنند.

سازندگان گوشی‌های تلفن همراه مجاز هستند محصولات‌شان را طوری طراحی کنند که کارایی بالایی داشته باشند ولی باید این عملکرد به طور طبیعی و معمول باشد. هواوی از روش‌هایی غیرمجاز برای افزایش عملکرد و بهبود نتایج محک‌زنی استفاده کرده است.

تقلب برای هیچ

هواوی گوشی‌هایش را طوری طراحی که مثلا در هنگام اجرای نرم‌افزار ۳DMark یک عملکرد بسیار بالایی تنها برای همین نرم‌افزار خاص نشان دهند و در حالت عادی برای دیگر اپلیکیشن‌ها چنین کارایی به دست نمی‌آید.

در گوشی‌های نام برده از هواوی، وقتی یک نسخه داخلی از نرم‌افزار ۳DMark را اجرا کنید؛ جواب تست‌ها بسیار بدتر از نمونه اصلی ۳DMark است. کاملا مشخص است هواوی با تقلب در نتایج بنچمارک سعی کرده کاربران و رسانه‌ها را فریب دهد.

در اولین اقدام، شرکت ۳DMark تمامی نتایج آزمایش‌ها و ارزیابی‌های گوشی‌های مشکوک را از روی وب‌سایت خود حذف کرده است. رتبه‌بندی این گوشی‌‌ها نیز از روی سایت ۳DMark حذف شده‌اند.

این حرکت هواوی برای بار نخست در دنیای اسمارت‌فون‌ها مشاهده نمی‌شود. سامسونگ در سال ۲۰۱۳ دست به چنین حیله‌ای زد و وان‌پلاس هم سال گذشته تقلب مشابهی را انجام داد.

آشکار شدن این تقلب و فریب برای شرکت هواوی بسیار گران و بد تمام خواهد شد و باعث کاهش اعتبار و اعتماد کاربران در بازارهای جهانی می‌شود. هواوی، چند هفته پیش هم متهم به یک فریب‌کاری دیگری شد. هواوی یک عکس گرفته شده با دوربین DSLR را به جای یک عکس گرفته شده با گوشی تلفن همراه جا زده بود.

 

هواوی مدعی است اسمارت‌فون‌هایش از هوش مصنوعی بهره می‌برند و به همین دلیل روی برخی نرم‌افزارها مانند ۳DMark عملکرد بهتری نشان می‌دهد. اگر این ادعای هواوی صحت داشته باشد؛ باید این اسمارت‌فون‌ها در اجرای یک بازی سنگین هم عملکردی نسبتا خوب داشته باشند که این‌طور نیست.

جالب است بسیاری خریداران و کاربران هیچ اهمیتی به نتایج محک‌زنی شرکت‌ها و نرم‌افزارها ندارند و اصلا از این آزمایش‌ها بی‌خبر هستند.

کاربران در دنیای واقعی با اجرای یک بازی روی اسمارت‌فون یا تجربه کاربری آن گوشی درباره‌اش قضاوت می‌کنند و شرکت‌هایی مانند هواوی هیچ نیازی به دستکاری آزمایش‌ها و نتایج برای رتبه‌های بهتر محک‌زنی‌ها ندارند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.