نگاهی نزدیک به ویژگی Screen Time در سیستم‌عامل iOS 12: حالا از آیفون و اپلیکیشن‌ها بهتر استفاده کنید

0

شاید «Screen Time» مهم‌ترین و جنجالی‌ترین ویژگی iOS 12 است. اپل فقط نمی‌خواهد این سیستم‌عامل برای گوشی شما بهترین باشد بلکه به دنبال این است که iOS 12 برای خود شما هم بهترین سیستم‌عامل باشد.

اسکرین تایم ویژگی است که به کاربران اجازه می‌دهد مدیریت و کنترل بیشتری روی میزان مصرف و زمان استفاده از گوشی داشته باشند و برخی محدودیت‌ها را اعمال کنند. البته، این ویژگی همه کاربران را وادار به این کار نمی‌کند و فقط افرادی که برای این هدف اراده دارند؛ می‌توانند از اسکرین تایم استفاده کنند.

ویژگی Screen Time شامل چندین تنظیم است که در دو بخش مجزا قرار گرفتند. بخش اول یک داشبورد است که آماری از استفاده گوشی به شما می‌دهد. در بخش دوم می‌توانید چندین تنظیم برای محدود کردن استفاده از اسمارت‌فون یا جلوگیری از حواس‌پرتی اعمال کنید.

اگر فردی هستید که زمان زیادی با گوشی کار می‌کنید؛ حتما از دیدن بخش داشبورد Screen Time وحشت خواهید کرد. چون آماری واقعی ولی بارونکردنی به شما نشان می‌دهد و تازه متوجه خواهید شد در الگوی استفاده از یک اسمارت‌فون مشکل دارید.

شما می‌توانید در بخش تنظیمات یک سری محدودیت‌ها برای استفاده از اپلیکیشن‌ها اعمال کنید تا وابستگی و استفاده شما از گوشی تلفن همراه کمتر شود.

به طور مشخص، می‌توانید ساعت‌های استفاده از اپلیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی را محدود کنید یا به طور کامل متوقف سازید. البته، اپل و iOS چندان موافق توقف کامل استفاده از ایک اپلیکیشن نیستند و به شما یادآوری می‌کنند نباید به طور کامل اجرای یک برنامه را مسدود کنید.

هومشندتر و شخصی‌تر

محدودسازی استفاده از اپلیکیشن‌ها تا حدودی جواب می‌دهد ولی به نظر می‌رسد هنوز کاملا پخته و جامع نیست. مثلا فردی که زیاد از توییتر استفاده می‌کند یا ایمیل‌های زیادی دریافت کرده که باید بدان‌ها جواب بدهد؛ دقیقا نمی‌داند در اسکرین تایم باید چه تنظیمات و محدودیت‌هایی اعمال کند تا به مشکل برنخورد.

همین‌طور، برخی اوقات این محدودیت‌ها و تنظیمات منجر به تغییر واقعی یا نتیجه مشخصی نمی‌شود. چندین ماه کار کردن با این ویژگی شما را به این نتیجه می‌رساند که باید هوشمندتر شود.

اسکریت تایم باید بتواند براساس الگوی استفاده کاربر از اپلیکیشن‌ها و گوشی یک راه‌کار و تنظیمات سفارشی و کاملا شخصی ارایه بدهد. اگر خود کاربران بدانند که چه می‌خواهند؛ بدون ویژگی اسکرین تایم هم این محدودیت‌ها قابل کنترل هستند.

اسکرین تایم به شما می‌گوید در روز ۲۰۴ اعلان دریافت کرده‌اید. اما شما هستید که باید تشخیص بدهید این تعداد اعلان برای یک روز بسیار زیاد است و باید دنبال روش‌هایی برای کاهش آن‌ها باشید.

ضعف دیگر ویژگی Screen Time در اعمال محدودیت‌ها به گروهی از اپلیکیشن‌ها است. شما بخش App Limits را باز کرده و گروه social media یا productivity را انتخاب و بعد محدودیت‌ها را اعمال می‌کنید.

در صورتی که ممکن است من نیاز دارم فقط توییتر را محدود و از فیسبوک و اینستاگرام به طور نامحدود استفاده کنم. یعنی به نظر می‌رسد انتخاب اپلیکیشن به جای گروهی از اپ‌ها سیاست بهتری باشد.

حتما برخی از کاربران ترجیح می‌دهند یک محدودیت را خیلی ساده به گروهی از اپ‌ها بدهند ولی باید تنظیمات و انتخاب‌هایی هم برای کاربرانی باشد که تمایل دارند اپ به اپ پیش بروند و فقط روی چند اپ محدودیت استفاده تعریف کنند.

البته، راه‌حل‌هایی برای دور زدن این ضعف وجود دارد. مثلا یک اپ خاص را از سیاست‌های یک گروه مجزا کرده و هیچ محدودیتی روی آن اعمال نکنید اما تمام این تنظیمات برای همه کاربران مشکل و نیازمند آموزش است.

ابزار مفید برای والدین

گروه بزرگی از کاربران ویژگی Screen Time را برای کنترل فرزندان نیاز دارند. در حالی‌که بسیاری از والدین می‌خواهند از اسکرین تایم برای محدود کردن فرزندشان در بازدید از یک سایت خاص سود ببرند؛ این ویژگی امکانات بسیار بیشتری در اختیارشان قرار می‌دهد.

والدین می‌توانند مدت زمان حضور فرزندشان در شبکه‌های اجتماعی را کنترل و محدود کنند یا برای استفاده از یک اپلیکیشن خاص محدودیت‌هایی در نظر گرفته شود.

از قابلیت Do Not Disturb نیز نباید غافل شویم. این قابلیت برای استفاده در هنگامی که وارد سالن سینما یا اتاق جلسات می‌شویم؛ بسیار مفید است.

ویژگی Do Not Disturb نسبت به گذشته بسیار پیشرفت کرده است و اکنون می‌توانید برای مدت زمان خاصی تنظیم کنید. مثلا، برای دو ساعت همه‌چیز روی گوشی موقف و هیچ اعلان و تماسی نمایش داده نشود.

به هر حال، ویژگی Screen Time در iOS 12 برای کاربران و به‌ویژه والدین و افرادی که معتاد شبکه‌های اجتماعی و اسمارت‌فون‌ها هستند؛ یک ابزار کاربردی بسیار مفید است. اگرچه به نظر می‌رسد باید هوشمندتر و انعطاف‌پذیرتر باشد و بتواند براساس رفتار کاربران راه‌کار ارایه دهد.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.