استفاده از اپل واچ در کنسول‌گری عربستان توسط خاشقجی تقریبا غیرممکن بوده است

0

در اولین روزهای پس از افشای قتل روزنامه‌نگار عربستانی «جمال خاشقجی»، برخی رسانه‌ها ساعت هوشمند اپل او را سوژه و سرنخی برای کسب اطلاعات بیشتر مطرح کردند.

خاشقجی در هنگام ورود به کنسول‌گری عربستان در استانبول، اپل واچ‌اش را به دست بسته بوده و این احتمال وجود داشت که توانسته برخی اطلاعات را رکورد و برای اسمارت‌فون‌اش ارسال کرده باشد.

حتی در این میان، یک روزنامه ترکیه‌ای مدعی شد صداهای ضبط شده‌ای از داخل کنسول‌گری عربستان به دست آورده‌اند که متعلق به اپل واچ روزنامه‌نگار عربستانی است.

اما اکنون، رسانه‌ها با بررسی بیشتر اطلاعات و تطابق آن‌ها با نحوه کارکرد اپل واچ، به این نتیجه رسیده‌اند که تقریبا غیرممکن است جمال خاشقجی توانسته باشد در کنسول‌گیری از اپل واچ استفاده یا چیزی را رکورد و به بیرون ارسال کند.

اپل واچ سنسور اثر انگشت ندارد

روزنامه ترکیه‌ای «Sabah» مدعی شده خاشقجی توانسته اتفاقات داخل کنسول‌گیری را با یک اپلیکیشن اپل واچ رکورد و برای حساب کاربری آیفون و آی‌کلاود ارسال کند.

همچنین، روزنامه «صباح» مدعی است مقامات عربستانی تلاش کردند با استفاده از اثر انگشت خاشقجی، قفل ساعت اپل را باز کرده و این فایل رکورد صوتی را پاک و از بین ببرند که موق نشدند.

نکته جالب این گزارش، اشاره به سنسور اثر انگشت اپل واچ است. همه می‌دانیم که اپل واچ سنسور اثر انگشت ندارد. هیچ‌یک از مدل‌های اپل واچ چنین سنسوری ندارند و نمی‌تواند این ساعت‌ها را با اثر انگشت قفل‌گشایی کرد.

ساعت‌های اپل تا هنگامی که به دست بسته نشوند و رمزعبور آن‌ها وارد نشود؛ از حالت قفل خارج نمی‌شوند.

اتصال اپل واچ به اینترنت و آیفون

روزنامه ترکیه‌ای «صباح» مدعی است فایل صوتی درگیری در کنسول‌گیری از طریق اپل واچ برای حساب کاربری آیفون خاشقجی ارسال شده است و شرکت اپل با دسترسی به آن؛ به دست مقامات امنیتی و اطلاعاتی رسیده است.

اپل تا کنون درباره این ماجرا هیچ‌گونه اظهارنظری نکرده است. همه می‌دانند اسمارت‌فون جمال خاشقجی در بیرون از کنسول‌گری و در اختیار همسر او بوده است.

اپل واچ برای ارسال اطلاعات به آیفون باید از اتصال بلوتوث استفاده کند که چنین اتصالی غیرممکن بوده است چون فاصله ساعت اپل تا آیفون زیاد است.

آپلود فایل صوتی روی حساب کاربری آیفون یا آی‌کلاود هم بدون اتصال اپل واچ به اینترنت غیرممکن است. برای اتصال اپل واچ به اینترنت باز هم نیاز به آیفون و ارتباط بلوتوثی آن‌ها داریم.

یک احتمال دیگر هم اتصال اپل واچ به وای‌فای کنسول‌گیری است. می‌توانیم این‌طور تصور کنیم که خاشقجی در دفعات قبلی که به این کنسول‌گیری مراجعه کرده است؛ اپل واچ را به وای‌فای متصل کرده و در روز حادثه نیز ساعت اپل به طور خودکار به وای‌فای و اینترنت کنسول‌گیری متصل می‌شود.

اگر اپل واچ جمال خاشقچی به آخرین سیستم‌عامل اپل یعنی watchOS 5 به‌روزرسانی شده باشد؛ قابلیتی به نام Scribble دارد که اجازه می‌دهد رمزعبور وای‌فای به طور دستی وارد شود.

در این صورت هم باید تصور کنیم خاشقجی پیش از ورود به کنسول‌گیری، اپل واچ خود را رمزگشایی و گذرواژه وای‌فای را دستی وارد و حروف نمایش داده شده روی صفحه‌نمایش اپل واچ را وارد باکس رمزعبور کرده است.

تصاویر ویدیویی ضبط شده از بیرون کنسول‌گیری نشان می‌دهند خاشقجی هرگز چنین کاری نکرده و بعید هم هست وقت داشته این کار را انجام دهد.

بنابراین؛ خیلی بعید و غیرممکن به نظر می‌رسد اپل واچ خاشقجی توانسته باشد به اینترنت متصل شود تا فایل صوتی از درگیری را روی آی‌کلاود آپلود کند.

اپلیکیشن‌های رکورد صدا و آی‌کلاود

اپل به طور پیش‌فرض هیچ‌گونه اپلیکیشن رکورد صدایی روی اپل واچ نصب نکرده است اما چند اپلیکیشن ثالث هستند که می‌توانند صداها را ضبط و برای سرویس آی‌کلاود متصل به اپل واچ ارسال کنند.

طبق قوانین حفظ حریم خصوصی اپل، هنگامی که اپل واچ در حال ضیط صدا باشد؛ باید یک چراغ قرمز رنگ چشمک‌زن روی صفحه‌نمایش دیده شود.

به علاوه، دسترسی به فایل صوتی فقط از طریق آیفون و داشتن رمزعبور آیفون و رمزعبور آی‌کلاود میسر است.

آیا همسر خاشقجی این رمزها را داشته و در اختیار پلیس ترکیه قرار داده است. تا کنون، هیچ گزارشی دراین‌باره منتشر نشده و هیچ رسانه یا منبعی دسترسی به فایل صوتی توسط همسر یا پلیس ترکیه را منتشر نکردند.

داستانی خیالی برای رد گم کردن

گزارش روزنامه ترکیه‌ای صباح سراسر مملو از اشتباه و عدم آشنایی با نحوه عملکرد اپل واچ، آیفون و سرویس آی‌کلاود است.

هیچ مدل اپل واچ به سنسور اثر انگشت مجهز نیست. خاشقجی برای رکورد صدا باید ده‌ها مانع را از پیش‌رو برداشته و از پیش هم اقداماتی انجام داده باشد که بعید است.

به علاوه، همکاری اپل برای دسترسی به فایل‌های صوتی روی سرویس آی‌کلاود خاشقجی نیاز است که هنوز هیچ گزارش و اظهارنظری از سوی این شرکت نشده است.

به نظر می‌رسد اصلا فایل صوتی یا ویدیویی از صحنه درگیری و قتل خاشقجی از سوی اپل واچ رکورد و ارسال نشده یا این روزنامه داستانی خیالی برای رد گم کردن منتشر ساخته است.

منبع

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌هایی که به ما جلوه‌ای عجیب و جالب از دوره ویکتوریایی و ادواردین در انگلیس می‌دهند

دورهٔ ویکتوریا یا دورهٔ ملکه ویکتوریا، که گاهی دورهٔ ویکتوریایی نیز گفته می‌شود، دورهٔ اوج انقلاب صنعتی در بریتانیا و اوج امپراتوری بریتانیا بود. پس از ویلیام چهارم، که خود جانشین جرج چهارم بود، در ۱۸۳۷، ملکه ویکتوریای ۱۸ساله به تخت…

درخت‌هایی که با شیواترین زبان می‌گویند: می‌خواهم زنده بمانم!

درخت‌ها از 370 میلیون سال پیش بر روی کره زمین بوده‌اند و گرچه ما انسان‌ها با همه امکانات خود سعی در از بین بردن آنها داریم، آنها تا جایی که می‌توانند مقاومت می‌کنند. برآورد می‌شود که روی زمین علیرغم همه جفاهایی که ما به طبیعت وارد…

عکس‌هایی از زیباترین کتابخانه‌های دنیا

کتابخانه‌ها باید مظهر فرهنگ و هنر هر کشوری باشند. ساختمان ایمن و بزرگ، منظره تالار کتابخوانی، نوع چینش کتاب‌ها و تحویل آنها به کتابخوان‌ها، داشتن اینترنت آزاد و پرسرعت، حفاظت از نسخه‌های خطی و اسناد باارزش، آزاد بودن کتابخانه در حد امکان…

خوشمزه‌ترین غذاهای کشورهای مختلف دنیا از دید میدجرنی- قسمت دوم

در قسمت دوم خوشمزه‌ترین غذاهای کشورهای مختلف ما باز غذاهای لذیذ و گاه عجیبی از کشورهای مختلف می‌بینیم. این تصاویر توسط میدجرنی با اطلاعاتی که به آن داده‌اند، بازسازی شده‌اند. قسمت اول این پست را در اینجا ببینید. شیلی بلژیک:…

به نظرتان کدام شغل‌ها بیش از آنچه که لایقشان است، درآمد دارند؟!

بسته به فرهنگ هر کشور و شرایط سیاسی و اقتصادی هر ناحیه پاسخ به این سوال هم متغییر است. اما چرا ما برخی‌ها را از این نظر همیشه در رادار خود داریم و بعضی‌ها را نه. واقعیت این است که برخی اصلا چراغ خاموش حرکت می‌کنند و در رادار ما نیستند…

عکس‌های قبل و بعد بی‌نظیر تاریخی: بناها و مناظر در گذر زمان

عکس‌های قبل و بعد همیشه علاقه‌مند زیادی دارند. مدتهاست که در اینترنت عکس‌های قبل و بعد افرادی که رژیم لاغری اختیار می‌کنند یا بدنسازی می‌کنند یا جراحی زیبایی می‌کنند، منتشر می‌شود و محبوبیت زیادی هم دارند. اما در سطحی ژرف‌تر، بیایید…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / منابع آزمون دولینگو / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5