استفاده از اپل واچ در کنسول‌گری عربستان توسط خاشقجی تقریبا غیرممکن بوده است

0

در اولین روزهای پس از افشای قتل روزنامه‌نگار عربستانی «جمال خاشقجی»، برخی رسانه‌ها ساعت هوشمند اپل او را سوژه و سرنخی برای کسب اطلاعات بیشتر مطرح کردند.

خاشقجی در هنگام ورود به کنسول‌گری عربستان در استانبول، اپل واچ‌اش را به دست بسته بوده و این احتمال وجود داشت که توانسته برخی اطلاعات را رکورد و برای اسمارت‌فون‌اش ارسال کرده باشد.

حتی در این میان، یک روزنامه ترکیه‌ای مدعی شد صداهای ضبط شده‌ای از داخل کنسول‌گری عربستان به دست آورده‌اند که متعلق به اپل واچ روزنامه‌نگار عربستانی است.

اما اکنون، رسانه‌ها با بررسی بیشتر اطلاعات و تطابق آن‌ها با نحوه کارکرد اپل واچ، به این نتیجه رسیده‌اند که تقریبا غیرممکن است جمال خاشقجی توانسته باشد در کنسول‌گیری از اپل واچ استفاده یا چیزی را رکورد و به بیرون ارسال کند.

اپل واچ سنسور اثر انگشت ندارد

روزنامه ترکیه‌ای «Sabah» مدعی شده خاشقجی توانسته اتفاقات داخل کنسول‌گیری را با یک اپلیکیشن اپل واچ رکورد و برای حساب کاربری آیفون و آی‌کلاود ارسال کند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

همچنین، روزنامه «صباح» مدعی است مقامات عربستانی تلاش کردند با استفاده از اثر انگشت خاشقجی، قفل ساعت اپل را باز کرده و این فایل رکورد صوتی را پاک و از بین ببرند که موق نشدند.

نکته جالب این گزارش، اشاره به سنسور اثر انگشت اپل واچ است. همه می‌دانیم که اپل واچ سنسور اثر انگشت ندارد. هیچ‌یک از مدل‌های اپل واچ چنین سنسوری ندارند و نمی‌تواند این ساعت‌ها را با اثر انگشت قفل‌گشایی کرد.

ساعت‌های اپل تا هنگامی که به دست بسته نشوند و رمزعبور آن‌ها وارد نشود؛ از حالت قفل خارج نمی‌شوند.

اتصال اپل واچ به اینترنت و آیفون

روزنامه ترکیه‌ای «صباح» مدعی است فایل صوتی درگیری در کنسول‌گیری از طریق اپل واچ برای حساب کاربری آیفون خاشقجی ارسال شده است و شرکت اپل با دسترسی به آن؛ به دست مقامات امنیتی و اطلاعاتی رسیده است.

اپل تا کنون درباره این ماجرا هیچ‌گونه اظهارنظری نکرده است. همه می‌دانند اسمارت‌فون جمال خاشقجی در بیرون از کنسول‌گری و در اختیار همسر او بوده است.

اپل واچ برای ارسال اطلاعات به آیفون باید از اتصال بلوتوث استفاده کند که چنین اتصالی غیرممکن بوده است چون فاصله ساعت اپل تا آیفون زیاد است.

آپلود فایل صوتی روی حساب کاربری آیفون یا آی‌کلاود هم بدون اتصال اپل واچ به اینترنت غیرممکن است. برای اتصال اپل واچ به اینترنت باز هم نیاز به آیفون و ارتباط بلوتوثی آن‌ها داریم.

یک احتمال دیگر هم اتصال اپل واچ به وای‌فای کنسول‌گیری است. می‌توانیم این‌طور تصور کنیم که خاشقجی در دفعات قبلی که به این کنسول‌گیری مراجعه کرده است؛ اپل واچ را به وای‌فای متصل کرده و در روز حادثه نیز ساعت اپل به طور خودکار به وای‌فای و اینترنت کنسول‌گیری متصل می‌شود.

اگر اپل واچ جمال خاشقچی به آخرین سیستم‌عامل اپل یعنی watchOS 5 به‌روزرسانی شده باشد؛ قابلیتی به نام Scribble دارد که اجازه می‌دهد رمزعبور وای‌فای به طور دستی وارد شود.

در این صورت هم باید تصور کنیم خاشقجی پیش از ورود به کنسول‌گیری، اپل واچ خود را رمزگشایی و گذرواژه وای‌فای را دستی وارد و حروف نمایش داده شده روی صفحه‌نمایش اپل واچ را وارد باکس رمزعبور کرده است.

تصاویر ویدیویی ضبط شده از بیرون کنسول‌گیری نشان می‌دهند خاشقجی هرگز چنین کاری نکرده و بعید هم هست وقت داشته این کار را انجام دهد.

بنابراین؛ خیلی بعید و غیرممکن به نظر می‌رسد اپل واچ خاشقجی توانسته باشد به اینترنت متصل شود تا فایل صوتی از درگیری را روی آی‌کلاود آپلود کند.

اپلیکیشن‌های رکورد صدا و آی‌کلاود

اپل به طور پیش‌فرض هیچ‌گونه اپلیکیشن رکورد صدایی روی اپل واچ نصب نکرده است اما چند اپلیکیشن ثالث هستند که می‌توانند صداها را ضبط و برای سرویس آی‌کلاود متصل به اپل واچ ارسال کنند.

طبق قوانین حفظ حریم خصوصی اپل، هنگامی که اپل واچ در حال ضیط صدا باشد؛ باید یک چراغ قرمز رنگ چشمک‌زن روی صفحه‌نمایش دیده شود.

به علاوه، دسترسی به فایل صوتی فقط از طریق آیفون و داشتن رمزعبور آیفون و رمزعبور آی‌کلاود میسر است.

آیا همسر خاشقجی این رمزها را داشته و در اختیار پلیس ترکیه قرار داده است. تا کنون، هیچ گزارشی دراین‌باره منتشر نشده و هیچ رسانه یا منبعی دسترسی به فایل صوتی توسط همسر یا پلیس ترکیه را منتشر نکردند.

داستانی خیالی برای رد گم کردن

گزارش روزنامه ترکیه‌ای صباح سراسر مملو از اشتباه و عدم آشنایی با نحوه عملکرد اپل واچ، آیفون و سرویس آی‌کلاود است.

هیچ مدل اپل واچ به سنسور اثر انگشت مجهز نیست. خاشقجی برای رکورد صدا باید ده‌ها مانع را از پیش‌رو برداشته و از پیش هم اقداماتی انجام داده باشد که بعید است.

به علاوه، همکاری اپل برای دسترسی به فایل‌های صوتی روی سرویس آی‌کلاود خاشقجی نیاز است که هنوز هیچ گزارش و اظهارنظری از سوی این شرکت نشده است.

به نظر می‌رسد اصلا فایل صوتی یا ویدیویی از صحنه درگیری و قتل خاشقجی از سوی اپل واچ رکورد و ارسال نشده یا این روزنامه داستانی خیالی برای رد گم کردن منتشر ساخته است.

منبع

   

پستهای اخیر

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

با ویژگی شگفت‌انگیز «Live Text» در iOS 15 از هر متنی عکس بگیرید و جای دیگری کپی کنید

شاید «Live Text» جالب‌ترین ویژگی در سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey و iPadOS 15 باشد که به تازگی از سوی اپل معرفی شدند. این ویژگی کلمات را از درون تصاویر بیرون کشیده و به شما اجازه می‌دهد در برنامه‌ها، یادداشت‌ها، ایمیل‌ها و جاهای…

گالری عکس: تصور کنید که مشهورترین بناهای باستانی و ساختمان‌های مشهور، محلشان کاملا عوض می‌شد!

بسیاری از ما دست‌کم یک بنای باستانی مشهور دنیا را از نزدیک دیده‌ایم. حتی اگر بازدیدی از نزدیک رخ نداده باشد، باز هم همه می‌داند که برج ایفل کجاست، مجسمه آزادی در کجا واقع است و محیط پیرامونش تقریبا چطوری است. اما برای کی لحظه چشم‌هایتان…

السالوادور نه تنها معامله با بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد؛ بلکه دنبال استخراج بیت‌کوین با انرژی آتش…

السالوادور اولین کشور در جهان است که یک رمزارز را پول رایج کشور شناخته و معامله با آن را آزاد و قانونی دانسته است. السالوادور با تصویب این قانون، تاریخ‌ساز شد ولی «نایب بوکله»، رئیس‌جمهور این کشور به همین اقدام بسنده نمی‌کند و دنبال…

فیلم سواران عدالت، وقتی گیک‌ها به جنگ قاتل‌ها می‌روند – Riders of Justice

دوران خوشی را که در دبیرستان عاشق احتمالات شده بودم، از یاد نمی‌برم. کلی کتاب خارج درس هم خریده بودم و به عنوان سرگرمی به مسائلشان فکر می‌کردم. اما اگر خوب فکر کنید ریاضیات یا همین دانش احتمالات می‌توانند با تحلیل دقیق اتفاقات دنیای…

برندگان جایزه عکاسی پولیتزر ۲۰۲۱: عکس‌های خبرگزاری AP از ناآرامی‌های آمریکا در پی قتل جورج فلوید و…

در پست قبلی فهرستی از برندگان پولیتزر 2021 را برایتان نوشته بودم. اما در این پست، به بازتاب بخش عکاسی پولیتزر 2021 می‌پردازم. در پولیتزر، برندگان بخش عکاسی در دو بخش اعلام می‌شوند: 1- در بخش عکاسی خبری فوری، برنده مسابقه اعضای…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.