چگونه پای اپل واچ به ماجرای قتل «جمال خاشقجی» باز شد و چه کمکی به کشف حقیقت می‌کند؟

0

اپل واچ داستان‌های عجیب کم ندارد و نجات جان انسان‌ها برایش داستان تازه‌ای نیست.

اما اولین بار است که اپل واچ سرنخ یک قتل جنجالی است و چشمان تمام جهان منتظر داده‌های او است.

«جمال خاشقجی»، خبرنگار و منتقد معروف دولت عربستان سعودی وارد کنسول‌گری ریاض در استانبول شده و دیگر هرگز بیرون نمی‌آید.

منابع ترکیه‌ای و انگلیسی مدارک و اطلاعاتی در دست دارند که نشان می‌دهد این خبرنگار در همان کنسول‌گری به طرز فجیعی به قتل رسیده است. البته، وزیر کشور عربستان، ادعای صدور فرمان قتل جمال خاشقجی را رد کرده و آن را دروغ و ادعایی بی‌پایه می‌خواند.

در این میان، برخی منابع اطلاعاتی انگلیس مدعی شدند این خبرنگار از ساعت اپل استفاده کرده و هنگام ورود به کنسول‌گری عربستان در استانبول به دست‌اش بسته بوده است.

اپل واچ می‌تواند اطلاعاتی را برای گوشی تلفن همراه کاربران ارسال کند. اسمارت‌فون «جمال خاشقجی» همراه او در هنگام ورود به کنسول‌گری نبوده و پیش همسرش قرار داشته است.

به همین دلیل، برخی مقامات ترکیه‌ای و انگلیسی امیدوار هستند اپل واچ این خبرنگار توانسته باشد برخی اطلاعات مانند وضعیت ضربان قلب او یا زمان از کار ایستادن ضربان قلب و حرکات او را برای گوشی موبایل ارسال کرده باشد.

این اطلاعات می‌توانند زمان دقیق قتل، نوع قتل و فعالیت‌های قربانی پیش از قتل را مشخص کنند. حتی نرم‌افزار فیتنس و تناسب اندام نصب شده روی اپل واچ می‌توانند مسیر حرکت و فعالیت‌های کاربر را هم روی نقشه‌ها مشخص کنند.

ردیاب‌ها دستیار جدید پلیس و کارگاهان

به طور دقیق و مشخص، از روی اتصال و ارتباط اپل واچ با یک گوشی تلفن همراه می‌توان «مکان‌»، «فعالیت‌های بدنی» و «ضربان قلب» را به دست آورد. مقامات ترکیه‌ای به اسمارت‌فون «جمال خاشقجی» دسترسی ندارند و قرار است نیروهای اطلاعاتی انگلیس دنبال این سوژه و سرنخ بروند.

اپل واچ تا کنون اطلاعات بالا را برای چندین مورد قتل یا حمله در اختیار پلیس قرار داده است. امسال، پلیس سن‌خوزه کالیفرنیا با اطلاعات ردیاب اپل واچ توانسته بود قتل یک کاربر را تشخیص دهد.

در سال ۲۰۱۷، ردیاب Garmin Vivosmart توانسته مسیر حمله یک مرد با چاقو به زنی در پارک را روی نقشه مشخص کند و در سال ۲۰۱۵ پلیس کانتیکت با استفاده از فیت‌بیت یک مقتول متوجه شد که در زمان قتل، مقتول در اطراف خانه در حال قدم‌زدن بوده است.

این روزها، ردیاب‌ها، ساعت‌های هوشمند و گجت‌های تناسب اندام می‌توانند به پلیس‌ و کارگاهان در یافتن سرنخ و اطلاعات مفیدی درباره قتل کمک کنند و حالا در پرونده قتل مرموز و مشکوک «جمال خاشقجی» امیدوار هستند فناوری بتواند سرنخ‌هایی از اصل ماجرا به دست دهد.

هنوز تا لحظه نوشتن این مطلب، مشخص نیست آیا اپل واچ «جمال خاشقجی» توانسته اطلاعاتی برای اسمارت‌فون او بفرستد یا خیر و چه اطلاعاتی ثبت شده است.

منبع: + و +

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / هتل کربلا /فروشگاه لوازم بهداشتی /علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.