تسلا رودستر و استارمن کره مریخ را هم پشت سر گذاشتند

0

شرکت اسپیس‌ایکس در ماه فوریه خودروی قرمز رنگ تسلا رودستر ایلان ماسک را با موشک Falcon Heavy به فضا فرستاد و در مدار زمین قرار داد.

در حالی‌که تصور می‌شد این خودرو همیشه در اطراف زمین چرخ می‌خورد؛ اکنون گزارش‌های اسپیس‌ایکس نشان می‌دهد هر روز از کره زمین دورتر می‌شود و حتی از مدار کره مریخ هم رد شده است.

استارمن، مانکنی که پشت فرمان تسلا رودستر نشسته تا کنون هزاران مایل در فضا رانندگی کرده است و هنوز می‌خواهد از خانه دورتر و دورتر شود.

به گزارش اسپیس‌ایکس این خودرو در تاریخ ۲ نوامبر از مدار مریخ عبور کرده و در تاریخ ۸ نوامبر در نقطه ۱.۶۶AU یا فاصله ۱۵۵میلیون مایلی زمین خواهد بود.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

براساس مدل Ben Pearson، این خودرو تا ۴ نوامبر سال ۲۰۲۰، یعنی دو سال دیگر نزدیک مدار زمین نخواهد آمد. نزدیک‌ترین نقطه به زمین در ۰.۳۵AU یا ۳۲ میلیون مایلی است.

این نقطه بسیار نزدیک به کره مریخ خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود تسلا رودستر تا سال ۲۰۹۱ در اطراف زمین مشاهده نشود. به این ترتیب، استارمن پشت این خودرو باید هزاران و میلیون‌ها سال همین‌طور به طور یکنواخت در فضا رانندگی کند.

یک میلیون سال بعد

شاید در ابتدای سفر فضایی این خودرو، دوست داشتیم مسافر آن باشیم ولی اکنون و با شنیدن برنامه بعدی سفرش، مطمئنا دوست ندارید هر روز چند صد مایل از زمین دورتر شویم و صد سال بعد به نزدیکی آن برسیم.

تا کنون برخورد یا اتفاق غیرمنتظره‌ای برای خودروی ایلان ماسک در فضا رخ نداده است ولی معلوم نیست واقعا این خودرو بتواند هزاران سال همین‌طور در مدار فضا گردش کند و از کنار سیاره‌های مختلف رد شود.

هر اتفاق یا برخورد فضایی غیرمنتظره‌ای می‌تواند این خودرو را تغییر مسیر داده یا به سوی دیگری از منظومه شمسی پرتاب کند.

برخی دانشمندان طی یک مقاله مفصل علمی اثبات کردند این خودرو نهایتا در کره زمین یا ونوس فرود می‌آید. آن‌ها احتمال برخورد با زمین را ۶ درصد و برخورد با کره ونوس را ۲.۵ درصد می‌دانند.

البته، این برخوردها در یک میلیون سال آینده اتفاق می‌افتد و به این زودی‌ها نیست.

گردش خودروی تسلا رودستر در فضا، سرگرمی جدیدی برای فضانوردان، محققان و دانشمندان علوم نجوم و ریاضی ساخته است. آن‌ها روزانه مسیر حرکت رودستر را دنبال و محاسبات علمی و ریاضی فاصله از کره‌ها و مدارهای مختلف را انجام می‌دهند و سراغ فرضیه‌های گوناگون خود می‌روند.

ایلان ماسک پیش از پرتاب این خودرو به فضا تاکید کرده بود که یک رودستر و استارمن در فضا سرگرم‌کننده‌تر از زمین خواهد بود.

منبع: + و +

   

پستهای اخیر

چگونه در اندروید و آیفون تماس‌های مزاحم را مسدود کنیم؟

براساس یافته‌های شرکت The Harris Poll (از طریق Statista)، کلاه‌برداری‌های تلفنی در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۱۹.۷ میلیارد دلار ضرر زدند. برخی گزارش‌های دیگر هم نشان می‌دهد تا کنون نزدیک به ۲۲ میلیارد ربات تلفن مزاحم در سال ۲۰۲۱ برای کشور ایالات…

این بتن خودترمیم با برهم‌کنش گاز دی‌اکسیدکربن، در ۲۴ ساعت ترک‌های خود را پر می‌کند

در بتن می‌توان ردپای زیادی از کربن یافت. فناوری‌های زیادی به خدمت گرفته می‌شوند تا کارایی بتن را تقویت کرده و باعث دوام بیشتر آن شوند تا به طور غیرمستقیم فواید زیادی برای محیط زیست داشته باشد. یکی از این فناوری‌ها که در سال‌های اخیر مورد…

و حالا دیگر دوربین‌ساز مشهور و باسابقه -لایکا – هم گوشی موبایل اختصاصی خود را رونمایی کرده

لایکا، این شرکت آلمانی کهنه‌کار به سبب صنایع پیشرفته اپتیک و ساختن دوربین‌ها و لنزهای باکیفیت مشهور عام و خاص است. اما این شرکت سرانجام به صرافت ساخت یک گوشی موبایل هوشمند پرچم‌دار افتاده است. این گوشی موبایل Leitz Phone 1 نام دارد.…

اگر معماری داخلی خانه‌های نشان داده شده در انیمه‌های استودیو جیبلی، در دنیای واقعی ساخته می‌شدند…

دنیایی که استودیو جیبلی (Ghibli) در انیمه‌هاش به کودکان و آدم بزرگ‌ها نشان می‌دهد، جادویی، بی‌همانند و شگفت‌انگیز هستند. حتی روتین‌ترین جاهای نشان داده شده در این انیمه‌ها، زیبایی و نکات ظریفی در خود دارند. حالا تصور کنید که در بخش…

اگر می‌خواهید بدانید که آدم‌هایی با این مشکلات پزشکی، چگونه می‌بینند، عکس‌های تهیه شده توسط این…

همیشه دشوار است که ما خودمان را جای دیگران بگذاریم. این در مورد مشکلات پزشکی و بیماری‌ها هم صدق می‌کند. یعنی ما خیلی بعید است که بتوانیم درد و رنج ناشی از یک بیماری را تصور کنیم، مگر اینکه روزی خودمان به آن مبتلا شده باشیم. چند وقت پیش…

نسخه ویژه‌ ۷۰ سالگی تویوتا لندکروز پرادو : زیبا، کارا و با استایل نوستالژیک

غول خودروسازی ژاپن می‌خواهد تولد ۷۰ سالگی لندکروز پرادو خود را جشن بگیرد و غافلگیر یبزرگ این مراسم، رونمایی نسخه ویژه‌ای از این خودروی شاسی‌بلند محبوب و معروف است. هفتاد سال پیش، تویوتا براساس فلسفه ساخت یک شاسی بلند شهری و کوچک‌تر نسبت…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.