دنبال‌کننده‌های اخبار روی شبکه‌های اجتماعی بیشتر از روزنامه‌ها و مجلات هستند

0

از نظر شهروندان ایالات متحده، هنوز وب‌سایت‌ها منبع خبری مهم‌تری نسبت به پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی هستند. اگرچه از ارزش و جایگاه تلویزیون کاسته شده است ولی هنوز منبع خبری اصلی غالب مردم است.

این نتایج را تحقیق و نظرسنجی جدید موسسه Pew نشان می‌دهد. این نظرسنجی در اوایل امسال انجام شده و یکی دیگر از نتایج آن، پشت سر گذاشتن روزنامه‌ها توسط شبکه‌های اجتماعی است.

در تمام نقاط دنیا حرکت از روزنامه‌های چاپی به سوی پلتفرم‌های خبری آنلاین مشاهده می‌شود ولی در کشور امریکا، به طرز عجیبی، مردم علاقه دارند اخبارشان را از روی پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی دریافت کنند.

نتایج نظرسنجی Pew نشان می‌دهد ۲۰ درصد از امریکایی‌ها در سال ۲۰۱۸ اخبار خود را از شبکه‌های اجتماعی دریافت کردند. این آمار در سال ۲۰۱۶ برابر ۱۸ درصد بوده است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

برای رسانه‌های چاپی اتفاقی برعکس افتاده؛ در سال ۲۰۱۸ امار ۲۰ درصد به ثبت رسیده ولی در سال ۲۰۱۸ فقط ۱۶ درصد مردم اخبار را از طریق روزنامه و مجله دنبال می‌کنند.

همچنین، نظرسنجی موسسه Pew که از ۳۴۲۵ شهروند امریکایی صورت گرفته نشان می‌دهد هنوز تلویزیون مدیای اول اخبار در این کشور است. اگرچه از ۵۷ درصد در سال ۲۰۱۶ به ۴۹ درصد در سال ۲۰۱۸ کاهش پیدا کرده است ولی باز هم از شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها بسیار بالاتر است.

جوان‌ترها چند منبع خبری دارند

در این میان، ۲۷ درصد پاسخ‌دهنده‌ها می‌گویند اخبارشان را از تلویزیون محلی دریافت می‌کنند. ۳۰ درصد مردم اخبار را از تلویزیون‌های کابلی دنبال می‌کنند و ۲۵ درصد هم اخبار پخش شده توسط شبکه‌های سراسری را می‌بینند.

وضعیت رادیو در سال‌های اخیر ثابت بوده است. در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۲۵ درصد مردم و در سال ۲۰۱۸ حدود ۲۶ درصد مردم اخبار را از رادیو گوش می‌کنند.

نگاهی به نمودار نظرسجی Pew به خوبی نشان می‌دهد در این کشور، وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی در حال قوی‌تر شدن هستند و رسانه‌های چاپی هر روز ضعیف‌تر می‌شوند.

استریم هم نقش بسیار بزرگی در این معادلات و آمارهای ایفا می‌کند. ۹ درصد از امریکایی اظهار کردند اخبار را از روی شبکه‌ها و دستگاه‌های استریم ویدیو دنبال می‌کنند. ۷۴ درصد این افراد اخبار را روی شبکه‌های کابلی می‌بینند.

اگر آمارها را براساس سن شرکت‌کننده‌ها در نظرسنجی بررسی کنیم؛ نتایج تا حدودی قابل پیش‌بینی است.

بزرگ‌سالان و افراد قدیمی‌تر به تلویزیون و روزنامه بیشتر گرایش دارند ولی میان‌سالان و جوان‌ها از پلتفرم‌های مختلف آنلاین استفاده می‌کنند. جوان‌تر، به یک منبع خبری تنها اعتماد ندارند و چندین منبع خبری از وب‌سایت تا شبکه اجتماعی برای پیگیری اخبار انتخاب کردند.

در میان تمام این منبع‌های خبری، شبکه‌های اجتماعی از همه بی‌اعتمادتر هستند و ممکن است اخبار جعلی یا هدف‌دار به خورد مردم بدهند که نتیجه‌اش تغییر انتخاب سال ۲۰۱۶ این کشور می‌شود.

منبع

   

پستهای اخیر

فروش بالای مک با پردازنده M1 حسادت رقبا را برانگیخته است؛ بازار پی‌سی آتش زیر خاکستر است

مک در سالی به سر می‌برد که هر سازنده پی‌سی به آن حسادت می‌کند. به گزارش موسسه International Data Corp، محصول M1 اپل نسبت به مدت مشابه گذشته، با دو برابر ظرفیت فروش خود را آغاز کرده است. تیم کوک، مدیرعامل اپل در ماه آوریل گفت بیش از نیمی…

تصاویر جدیدی از سدان مفهومی جدید جتکو و ایران خودرو که «سمند جدید» نامیده می‌شود

مدت‌ها است شرکت جتکو با همکاری ایران خودرو مشغول طراحی و ساخت یک سدان جدید مفهومی است که «سمند جدید» نامیده می‌شود. ابتدا، یک سال پیش و در بازدید برخی نمایندگان مجلس از گروه صنعتی ایران خودرو، ماکت اولیه خودروی مفهومی جتکو به نمایش در…

یک نشانه دیگر ارائه ویندوز جدید: مایکروسافت ۱۴ اکتبر ۲۰۲۵ به پشتیبانی از ویندوز ۱۰ خاتمه می‌دهد

مایکروسافت تاریخ اتمام پشتیبانی از سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ را مشخص کرد. بیش از ۱۰ سال از معرفی ویندوز ۱۰ می‌گذرد و اکنون مایکروسافت می‌گوید به طور رسمی ۱۴ اکتبر سال ۲۰۲۵ پشتیبانی از این سیستم‌عامل خاتمه پیدا می‌کند. مایکروسافت این تاریخ…

دار و دسته اپلیکیشن‌های «جکیل» و کلاهی که گاهی با نیت خوب یا بد سر اپل می‌گذارند!

ما در ایران به سبب تحریم‌ها به صورت ضمنی با اپلیکیشن‌های موسوم به «جکیل» آشنا هستیم! منظورم از «جکیل» دیگر چیست؟! توضیح خواهم داد. بگذارید از اینجا شروع کنم. به تازگی خیلی‌ها متوجه شدند که یک اپلیکیشن به نام Zoshy+ در اپ استور در بخش…

بالا آمدن سطح دریاها در دهه‌های آینده چه شهرهایی را از بین خواهد برد؟ شمال ایران دچار چه مشکلاتی…

بسیاری از شرایط تا زمانی که واقعا رخ ندهند، توسط ما جدی گرفته نمی‌شوند. تغییراتی اقلیمی از چیزی که ما تصور می‌کنیم، به ما نزدیک‌تر هستند و حتی در زمان زندگی خود ما، ممکن است مستقیما زندگی ما را تغییر بدهند. مثلا بر اساس تخمین‌هایی که در…

حالا دیگر مخاطب شما در فیس‌تایم می‌تواند هر آدمی باشد که یک مرورگر دارد، خواه در ویندوز و خواه در…

اپلیکیشن چت FaceTime اپل به لطف قابلیت‌های جدید سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey، از ویژگی‌های جدیدی مانند اشتراک صفحه با دوستان، مود پرتره لایو، نویز کنسلینگ بهتر و حتی نسخه وب برخوردار شده است. نسخه تحت وب فیس‌تایم مورد توجه…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.