سقط مکرر

1

این مقاله  درباره سقط مکرر, علل و تشخیص آن توسط  سرکار خانم دکتر ملیحه قدسی روحانی،  دارای بورد تخصصی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه تهران ، متخصص زنان کرج و بیمارستان زنان کرج ، نوشته شده است و در ماهنماه علمی-خبری خانواده مریم نیز به چاپ رسیده است.

تعریف

سقط به معنی خاته یافتن حاملگی قبل از هفته دوازدهم(سه ماه اول) بارداری است. گاهی سقط بصورت پیاپی و در حاملگی های متوالی رخ می دهد که در صورتی که بیش از سه بار رخ دهد به آن سقط  مکرر گفته می شود. سقط برای بار اول بسیار شایع است و از آنجا که معمولاً تکرار نمی شود نیازی به بررسی ندارد. ولی پس از سقط های دوم و سوم دیگر بررسی زوجین و حتی محصولات حاملگی جت کشف علت سقط  ضروری است.

حتی بعد از چند بار سقط احتمال تولد زنده حتی بدون درمان بیشتر از احتمال سقط مجدد است اما با درمان علل زمینه ای این احتمال بیشتر می شود. سقط مکرر در یک نفر از هر سیصد زوج تا یک نفر در هر صد زوج دیده می شود.

علل

سقط مکرر علل متفاوتی دارد و در سی تا پنجاه درصد موارد هم حتی پس از بررسی علت آن ناشناخته باقی می ماند (سقط غیرقابل توجیه). از انواع عللی که مرتبط با سقط شناخته شده اند می توان به مشکلات کروموزومی جنین، ناهنجاری های ساختمانی رحم، مشکلات هورمونی، بیماری های خودایمنی، اختلالات همراه با افزایش انعقاد پذیری، عفونت ها و بعضی از عوامل کمتر شایع مثل مصرف بعضی داروها، یال موجهه با سموم موجود در محیط زندگی، سیگار و کافئین، اختلالات جفت، عوامل مربوط به پدر، بیماری های زمینه ای مادر(مثل بیماری های قلبی، خونی، کلیوی و….) اشاره کرد.

تشخیص

وقتی خانمی با سابقه دو یا سه بار سقط به پزشک مراجعه می کند، پزشک باید برایش آزمایشات خاصی را درخواست کند، از جمله بررسی های هورمونی، بخصوص هورمون تیروئید، معاینه و بررسی از نظر وجود عفونت ها، درخواست عکس رنگی از رحم خانم جهت بررسی شکل رحم، بررسی ژنتیکی زن و مرد از نظر وجود مشکلات کروموزومی، و برخی بررسی های دیگر.

اگر در عکس رنگی مشکلاتی گزارش شود معمولاً در مواردیکه این مشکلات مربوط به حفره داخلی رحم باشد پزشک روشی به نام هیستروسکوپی به کار می برد. به این معنی که در اتاق عمل و زیر بیهوشی با دوربین مخصوص داخل رحم را مشاهده و اشکالات آن را برطرف می کند.

این اشکالات می تواند پولیپ، دیواره (سپتوم) فیبروم و یا هرگونه نامنظمی در داخل اندومتر(دیواره داخلی رحم) باشد.

یکی دیگر از مشکلات رحم که منجر به ضخیم شدن دیواره عضلانی رحم و سقط می شود آدنومیوز است. در این حالت بعلت ضخیم شدن بیش از حد عضلات رحم خونرسانی به لایه داخلی رحم مختل شده و جنین سقط می شود.

بررسی هورمونی با هدف کشف یکسری از بیماری های هورمونی از جمله کم کاری تیروئید هم به دلیل ایجاد اختلال در تخمک گذاری می تواند باعث ناباروری شود و هم می تواند در صورت حاملگی سبب سقط جنین گردد. یکی دیگر از بیماری های تخمدان پلی کیستیک است که به تنبلی تخمدان معروف است. در این بیماری نیز بعلت تغییر محیط شیمیایی(متابولیک) بدن سقط جنین اتفاق می افتد و حتما باید قبل از حاملگی بعدی این مشکلات متابولیک اصلاح شوند.

یکی دیگر از مشکلاتی که می تواند منجر به سقط گردد کمبود هورمون پروژسترون وجود دارد حتما با شروع بارداری و پس از اطمینان از اینکه حاملگی داخل رحمی است از ترکیبات پروژسترونی جهت پیشگیری از سقط استفاده می شود.

یکی از علل مهم سقط مکرر افزایش انعقادپذیری خون مادر است. به این معنی که خون مادر به میزان بیشتر از حد نرمال استعداد لخته شدن دارد و این حالت در حاملگی باعث ایجاد لخته های ریز در جفت و رگهایی که به رحم خونرسانی می کنند، می شود. البته این تنها مکانیسم سقط در این بیماران نیست. البته در بعضی از انواع این اختلالات خطر سقط افزایش می یابد و در بعضی دیگر چنین خطری وجود ندارد. در صورتیکه چنین اختلالی در مادر تشخیص داده شود در زمان بارداری باید از داروهای ضد انعقاد خون استفاده نماید تا خطر سقط کاهش یابد.

بعضی انواع عفونت های مادر شامل توکسوپلاسموز و ویروس های سرخجه، سرخک، سیتومگال و تب خال می توانند منجر به سقط منفرد شوند، اما دخالت این عوامل در سقط مکرر مطرح نیست. اما عفونت هایی مانند تب مالت و مالاریا می توانند موجب سقط مکرر شوند.

یکسری عوامل دیگر هم در سقط مکرر مطرح شده اند که بسیار پیچیده و فوق تخصصی می باشند و در این مبحث قابل بحث نیست. ضمن اینکه بخشی ازعلل سقط ناشناخته بوده و هیچ علتی برای آن پیدا نمی شود.

   

پستهای اخیر

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

با ویژگی شگفت‌انگیز «Live Text» در iOS 15 از هر متنی عکس بگیرید و جای دیگری کپی کنید

شاید «Live Text» جالب‌ترین ویژگی در سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey و iPadOS 15 باشد که به تازگی از سوی اپل معرفی شدند. این ویژگی کلمات را از درون تصاویر بیرون کشیده و به شما اجازه می‌دهد در برنامه‌ها، یادداشت‌ها، ایمیل‌ها و جاهای…

گالری عکس: تصور کنید که مشهورترین بناهای باستانی و ساختمان‌های مشهور، محلشان کاملا عوض می‌شد!

بسیاری از ما دست‌کم یک بنای باستانی مشهور دنیا را از نزدیک دیده‌ایم. حتی اگر بازدیدی از نزدیک رخ نداده باشد، باز هم همه می‌داند که برج ایفل کجاست، مجسمه آزادی در کجا واقع است و محیط پیرامونش تقریبا چطوری است. اما برای کی لحظه چشم‌هایتان…

السالوادور نه تنها معامله با بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد؛ بلکه دنبال استخراج بیت‌کوین با انرژی آتش…

السالوادور اولین کشور در جهان است که یک رمزارز را پول رایج کشور شناخته و معامله با آن را آزاد و قانونی دانسته است. السالوادور با تصویب این قانون، تاریخ‌ساز شد ولی «نایب بوکله»، رئیس‌جمهور این کشور به همین اقدام بسنده نمی‌کند و دنبال…

فیلم سواران عدالت، وقتی گیک‌ها به جنگ قاتل‌ها می‌روند – Riders of Justice

دوران خوشی را که در دبیرستان عاشق احتمالات شده بودم، از یاد نمی‌برم. کلی کتاب خارج درس هم خریده بودم و به عنوان سرگرمی به مسائلشان فکر می‌کردم. اما اگر خوب فکر کنید ریاضیات یا همین دانش احتمالات می‌توانند با تحلیل دقیق اتفاقات دنیای…

برندگان جایزه عکاسی پولیتزر ۲۰۲۱: عکس‌های خبرگزاری AP از ناآرامی‌های آمریکا در پی قتل جورج فلوید و…

در پست قبلی فهرستی از برندگان پولیتزر 2021 را برایتان نوشته بودم. اما در این پست، به بازتاب بخش عکاسی پولیتزر 2021 می‌پردازم. در پولیتزر، برندگان بخش عکاسی در دو بخش اعلام می‌شوند: 1- در بخش عکاسی خبری فوری، برنده مسابقه اعضای…
1 نظر
  1. علی می گوید

    یه اتفاق جالب . الان داشتم تستهای مامایی امتحان دستیاری رو میزدم .خسته شدم گوشیمو برداشتم یکم فضا عوض کنم مثلا. 😂😂😂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.