چرا نمی توانم وزن کم کنم؟

0

رپورتاژ

اگر کم می‌خورید، منظم ورزش می‌کنید و روزانه ده هزار قدم پیاده‌روی می‌کنید ولی نمی‌توانید به اندازه دلخواه تان لاغر شوید، ممکن است چیزهای کوچکی مسئول آن باشند که به بیشتر آن‌ها هیچوقت فکر نکرده‌اید. در این مطلب ۶ دلیل شگفت‌آور که باعث می‌شوند استپ وزنی داشته باشید را با توجه به جدیدترین مطالعات علمی به شما خواهیم گفت.

دلیل ۱: بیش از اندازه می‌نوشید:

نگران نباشید، در مورد نوشیدن آب صحبت نمی‌کنیم. آبمیوه‌ها، نوشیدنی‌های گازدار و اسموتی‌ها اغلب حاوی مقدار بسیاری قند فروکتوز هستند و نباید برای رفع تشنگی از آن‌ها استفاده کنیم. همچنین مقدار کالری موجود در الکل بسیار زیاد است. ۱ گرم الکل به اندازه ۱ گرم چربی کالری دارد.

دلیل ۲: مقابل تلویزیون می‌خورید:

به جای اینکه مقابل تلویزیون غذا بخورید، یک موسیقی آرام بگذارید و شام میل کنید. اگر هنگام غذا خوردن حواستان پرت باشد، بیشتر غذا می‌خورید و کمتر آن را می جوید و سوء هاضمه می‌گیرید. سعی کنید آگاهانه غذا بخورید (بدون حواس‌پرتی) و به طور کامل بر مزه و طعم غذا تمرکز کنید.

دلیل۳: حساسیت‌ها و نیازهای غذایی و پتانسیل ورزشی ژنتیکی خود را نمی‌شناسید:

افراد با یکدیگر متفاوت هستند و باید مطابق با نیاز‌ها، توانایی‌ها و حساسیت‌ بدنشان برنامه غذایی و ورزشی خود را انتخاب کنند. هر فرد، ژنتیک و ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. اولین قدم، شناسایی نقشه ژنتیکی بدن به کمک آزمایش ژنتیک است.

ممکن است برای یک فرد چربی ها بیشتر باعث چاقی شوند، برخی افراد احتمال ابتلا به دیابت و چاقی بر اثر مصرف نان، برنج و شکر را داشته باشند و بعضی برای کاهش وزن لازم باشد حتماً مکمل خاصی مصرف کنند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند افرادی که مطابق با ژنتیک شخصی خود از رژیم های غذایی تبعیت می‌کنند، حدود دو برابر بیشتر از سایرین وزن کم کرده اند. یک نسخه یکسان برای همه وجود ندارد، پس اگر به دنبال تناسب اندام، زیبایی و سلامتی هستید بهتر است از تأثیرات ژنتیک بر بدنتان آگاه شوید.

مشاوره انجام آزمایش های ژنتیکی در منزل

دلیل ۴: کم می‌خوابید:

در صورتی که شب‌ها کمتر از ۷ ساعت بخوابید، تولید هورمون گرسنگی گرلین افزایش می‌یابد. بنابراین، تمایل شما به پیتزا، برگر و سیب‌زمینی سرخ‌کرده زیاد می‌شود و احساس خستگی خواهید کرد. بنابراین، اگر می‌خواهید به طور اصولی کاهش وزن را تجربه کنید، مطمئن شوید که به مقدار کافی می‌خوابید.

دلیل ۵: استرس بالایی دارید:

استرس بر هورمون‌ها و وزن شما تأثیر می‌گذارد. اگر بلد نباشید که در محل کار و زندگی خصوصی خود آرام باشید، درگیر گرسنگی کاذب خواهید شد. البته ژن ها هم می‌توانند باعث پرخوری عصبی شما شوند.

پس چه کار می‌توانید بکنید؟ در نتیجه آزمایش ژنتیک تغذیه شما، مکمل‌ها و توصیه‌های لازم برای کنترل پرخوری عصبی توسط متخصصین مای ژن به شما گفته خواهد شد. برای‌ کاهش استرس دویدن، یوگا، دوش گرفتن و یا یک بعد از ظهر آرام با دوستان را امتحان کنید که موجب آرامش شما خواهد شد.

دلیل ۶: بعد از تمرینات چربی سوزی، پرخوری می‌کنید:

تا به حال شده است که بعد از نیم ساعت تمرین، به سمت یخچال خانه یا بوفه باشگاه هجوم ببرید؟
بله! اغلب ما بعد از ورزش، احساس گرسنگی می‌کنیم و کالری بیشتر از نیاز واقعی‌مان مصرف می‌کنیم. بعد از ورزش پرخوری نکنید و تا حد امکان آب بنوشید.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.