هنوز در ۳۳ کشور جهان از جمله ایران سرعت اینترنت موبایل از وای‌فای بیشتر است

0

شبکه‌های وای‌فای در سال‌های اخیر پیشرفت بسیار بزرگی داشتند و توانستند فاصله خود را با شبکه‌های کابلی و اترنت کم کنند و از اینترنت موبایل پیشی بگیرند.

به همین دلیل، شاید تصور شود که در همه کشورهای دنیا سرعت وای‌فای بیشتر از اینترنت موبایل است ولی گزارش جدید موسسه OpenSignal از وضعیت شبکه‌های مختلف در ۸۰ کشور نشان می‌دهد هنوز در ۳۳ کشور، سرعت اینترنت موبایل از وای‌فای بیشتر است.

در حالی‌که شبکه‌های موبایل دارند به سوی ۵G حرکت می‌کنند که وعده سرعت چند گیگابیت بر ثانیه را داده است؛ هنوز در بسیاری از کشورها مانند ایرلند و انگلیس، وای‌فای سریع‌ترین شبکه اینترنت است و کاربران تمایل دارند به این شبکه بی‌سیم متصل شوند.

برعکس، در ۳۳ کشور از جمله استرالیا، ترکیه، مکزیک، فرانسه، قطر، ترکیه، لبنان و ایران سرعت موبایل از وای‌فای بیشتر است که نشان‌دهنده عدم توسعه شبکه‌های بی‌سیم در آن‌ها است.

بیشتری فاصله میان سرعت اینترنت موبایل و وای‌فای در کشور استرالیا با سرعت ۱۳ مگابیت است. میانگین سرعت وای‌فای در این کشور ۲۱.۶ مگابیت است ولی سرعت موبایل به ۳۴.۶ مگابیت می‌رسد.

کشورهایی مانند ایران، ترکیه، افریقای جنوبی، مصر و بولیوی در اواسط نمودار شرکت OpenSignal هستند که سرعت موبایل از ۵ الی ۶ مگابیت تا ۱۰ مگابیت بیشتر از وای‌فای است.

در ایران، میانگین سرعت وای‌‌فای ۵.۱ مگابیت است ولی میانگین سرعت اینترنت موبایل به ۱۳.۴ مگابیت می‌رسد. یعنی تفاوت سرعت این دو شبکه در ایران به ۸.۳ مگابیت می‌رسد.

در کشورهایی مانند ایلات متحده، هنگ‌کنگ، تایلند و روسیه نیز سرعت وای‌فای تقریبا بیش از دو برابر سرعت موبایل است.

در بریتانیا، وای‌فای حدود ۶۰ درصد سریع‌تر از سرعت اینترنت موبایل است. در این کشور، شبکه‌های ثابت بی‌سیم توسعه یافته و در بسیاری از نقاط شهرها و مکان‌های پرتردد هات‌اسپات‌های وای‌فای در دسترس مردم هستند.

۵G و ترفندهای شرکت‌های برای کاهش فاصله

در غالب کشورهایی که از نظر وای‌فای عقب‌تر هستند؛ توسعه شبکه‌های موبایل ۴G باعث شده است که سرعت اینترنت موبایل بیشتر از وای‌فای شود. وضعیتی که با ورود شبکه‌های ۵G بدتر هم خواهد شد و مردم به طور کامل وابسته به اینترنت موبایل می‌شوند.

به گزارش موسسه OpenSignal، در ۶۳ درصد کشورهایی که شبکه‌های موبایل ۴G در دسترس هستند؛ سرعت دیتای موبایل سریع‌تر از وای‌فای است.

شرکت‌های توسعه‌دهنده زیرساخت شبکه و سازندگان گوشی‌های تلفن همراه برای جبران فاصله وای‌فای و اسمارت‌فون‌ها؛ تلاش می‌کنند تکنیک‌هایی استفاده کنند تا کاربران به طور خودکار به شبکه‌های وای‌فای پایدارتر و سریع‌تر متصل شوند.

هواوی در حال توسعه قابلیتی است که اسمارت‌فون‌های این شرکت بتوانند سریع‌ترین هات‌اسپات وای‌فای در محل را یافته و به آن متصل شوند.

گوگل نیز قابلیتی روی اندروید عرضه کرده تا کاربران بتوانند سریع‌ترین و قوی‌ترین وای‌فای را پیدا کنند. سامسونگ هم در حال ساخت گوشی‌هایی است که همزمان به دو شبکه موبایل و وای‌فای متصل شوند.

این تجربه کاربری می‌تواند به افزایش سرعت انتقال اطلاعات منجر شود.

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.