پوما مدل جدیدی از کفش‌های RS-Computer ساخت سال ۱۹۸۶ خود با ارتباطات بلوتوث، USB و شتاب‌سنج رونمایی کرد

0

شرکت Puma دوباره کفشی معرفی کرد که یک کامپیوتر کامل را در خود جای داده است. پوما برای اولین بار کفش‌های RS-Computer را در سال ۱۹۸۶ معرفی کرد.

در حقیقت، پاشنه این کفش حاوی تراشه کامپیوتری است که می‌تواند فاصله، زمان و کالری مصرف شده در هنگام پیاده‌روی را ضبط کند و برای یک نمایشگر بفرستد.

برای مشاهده اطلاعات تولید شده توسط این کامپیوتر می‌توانید کفش را با استفاده از یک کانکتور ۱۶ پین به سیستم‌های Apple IIE و Commodore 64 یا IBM PC متصل کنید.

وقتی این کامپیوتر لود می‌شود؛ می‌توان فهمید اپلیکیشن‌های خاصی روی آن نصب شده‌اند تا اطلاعات محدودی را در یک صفحه‌ آبی به کاربر نمایش دهد. این اطلاعات در ارتباط با ورزش و تمرینات بدن‌سازی است.

شرکت پوما در گذشته، یک نسخه اولیه از این کفش را رونمایی کرده بود ولی نسخه جدیدتر به تراشه‌های شتاب‌سنج سه محوره، چراغ‌های چشمک‌زدن LED، درگاه USB برای شارژ کامپیوتر و ارتباطات بی‌سیم بلوتوث مجهز شده است تا این کفش و کامپیوتر بتوانند به گوشی کاربر هم متصل شوند.

یک پوشیدنی تناسب اندام در ۳۲ سال پیش

پوما می‌گوید فروش این کفش از ۱۳ دسامبر آغاز شده و تنها ۸۶ عدد از آن در فروشگاه‌های شهرهای برلین، توکیو و لندن فروخته خواهد شد. البته، خرده‌فروشی KITH نیز مجوز فروش تعدادی از این کفش‌های کامپیوتری را کسب کرده است.

این کفش دوباره RS-Computer نامیده شده است که بخش RS آن به سیستمی در حال حرکت اشاره دارد.

پوما مدعی است «اولین کفش کامپیوتری دنیا» را تولید کرده است که البته پر بی‌راه هم نیست. شرکت آدیداس در سال ۱۹۸۴ یک کفش حاوی تراشه کامپیوتری Micropacer ساخت که قادر بود برخی پارامترها مانند فاصله، سرعت در حال حرکت و کالری مصرف شده را اندازه‌گیری کرد و روی یک صفحه‌نمایش کوچک تعبیه شده روی کفش چپ نمایش دهد.

این کفش هیچ درگاهی نداشت و به این دلیل نمی‌توان گفت اولین کفش کامپیوتری دنیا است.

کفش‌های اولیه RS-Computer بسیار جلوتر از زمان خود بودند و این قابلیت را داشتند که کاربران پارامترهای تناسب اندام خود را ردگیری کنند.

اگرجه، این روزها با انواع ابزارهای پوشیدنی ساده‌ای می‌توان پارامترهای تناسب اندام را اندازه‌گیری کرده و به اطلاعات لازم دسترسی داشت ولی شاید برخی از مردم هنوز کفش‌های RS-Computer را به خاطر داشته باشند و بخواهند یک مدل جدیدتر آن‌ها را خریداری کنند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.