اسلک اکانت هر کاربری که کوچک‌ترین ارتباطی با ایران دارد؛ چه مقیم داخل یا خارج از ایران را مسدود کرد

0

پیام‌ٰسان اسلک در پی تحریم‌های امریکا بر ضد کشور ایران، از روز پنج‌شنبه حساب‌های کاربری ایرانیان یا کاربرانی که با آدرس IP ایرانی به سرورهای این شرکت متصل بودند را مسدود کرد.

اسلک با ارسال ایمیلی به این کاربران، اعلام کرد به علت رعایت تحریم‌های ایالات متحده ناچار به مسدودسازی حساب کاربری‌شان شده است.

در ابتدا، تصور می‌شد کاربران مقیم ایران و کاربرانی که با آدرس‌های IP ایرانی به اسلک متصل هستند؛ شامل این مسدودسازی می‌شوند ولی به تدریج مشخص شد برخی ایرانی‌های مقیم خارج از کشور و خارجیان مقیم ایران نیز اکانت‌شان مسدود شده است.

یک دانشجوی دکتری دانشگاه بریتیش کلمبیا در توییتر نسبت به این اقدام اسلک اعتراض کرده است و آن را یک حرکت قومی و ملیتی قلم‌داد می‌کند.

یکی از منابع نزدیک به شرکت اسلک گفته است اسلک همه‌ آی‌پی‌هایی که کوچک‌ترین ارتباطی به کشور‌های ممنوعه (کوبا، ایران، کره‌ شمالی، سوریه و شبه جزیره‌ کریمه در اوکراین) داشتند را مسدود کرده است.

عذرخواهی می‌کنیم

روز جمعه، شرکت اسلک به طور رسمی از کاربرانی که به ایران سفر کرده و حساب کاربری‌شان مسدود شده است؛ عذرخواهی کرد و گفت این اتفاق ناخواسته رخ داده است.

اسلک در اطلاعیه‌اش تاکید کرده هرگز مسدودسازی اکانت‌ها را براساس ملیت و قومیت انجام نداده است ولی بر اثر به‌روزرسانی مکانی اطلاعات کاربران در سرورهای این شرکت برای اعمال تحریم‌های کشور ایلات متحده بر ضد ایران؛ به طور ناخواسته برخی کاربرانی که با IP ایرانی به اسلک متصل بودند نیز گرفتار شدند.

اسلک می‌گوید این کاربران به طور موقت قادر به دسترسی به اکانت‌های خود نیستند و مشکل به‌زودی رفع خواهد شد.

اسلک می‌گوید این پیام‌رسان سازمانی هیچ اطلاعاتی از کاربران برای تشخیص ملیت و قومیت آن‌ها جمع‌آوری نکرده است و فقط براساس اطلاعات مکانی و آدرس IP مکانی که به سرورها متصل می‌شوند؛ سیاست‌های مسدودسازی اکانت‌ها را پیاده‌سازی می‌کند.

اسلک می‌گوید افرادی که خارج از ایران زندگی می‌کنند و حساب کاربری‌شان به اشتباه مسدود شده است؛ می‌توانند به ایمیل feedback@slack.com پیام زده تا در اسرع وقت مورد بررسی قرار گیرد.

به ایران سفر کنید؛ مسدود می‌شوید

اسلک از به‌روزرسانی مجدد سرورها و سیستم خود در هفته‌های آینده خبر داده ولی باز هم به کاربراین که به ایران سفر کردند؛ هشدار می‌دهد که حساب کاربری‌شان به طور موقت و تا زمانی که در آن کشور ساکن هستند؛ مسدود خواهد بود چون دسترسی به خدمات این شرکت براساس آدرس IP یک کشور محدود شده است.

این افراد به محض اینکه از ایران خارج شوند؛ دوباره به حساب کاربری خود دسترسی دارند.

در حالی اسلک اقدام به مسدودسازی اکانت‌های کاربران ایرانی کرده است که طبق قوانین ایالات متحده ارایه هر گونه سرویس و فناوری شخصی به کشورهای تحریم شده ممنوع نیست.

سرویس‌هایی که مصارف شخصی دارند مانند ایمیل گوگل یا پلی استور برای ایرانی‌ها ممنوع نیست و اسلک هم یک سرویس شخصی کاربران محسوب شده است.

از سوی دیگر، فعالیت اسلک در ایران هیچ‌گاه زیر سوال نرفته و از سوی نهادهای ایرانی فشاری بر این کشور تحمیل نشده است.

این حرکت شرکت اسلک که نزدیک به ۷ میلیارد دلار ارزش مالی دارد؛ باعث نا امیدی بسیاری از کاربرانی ایران شده و کوچ آن‌ها به سوی پلتفرم‌های مشابه آغاز شده است.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.