شرکت بورینگ فقط تونل حفر نمی‌کند؛ آن‌ها در حال ساخت هایپرلوپ هستند

0

چهار سال پیش، ایلان ماسک در یک مقاله وایت‌پیپر درباره دلایل نیاز به هایپرلوپ‌های مدرن صحبت کرد و از آغاز به کار شرکت بورینگ روی این پروژه برای دستیابی به یک سرویس حمل و نقل مدرن خبر داد.

اکنون، پس از چهار سال نه تنها این هایپرلوپ پیش روی همه است؛ بلکه ایلان ماسک از دیگر شرکت‌ها درخواست کرده وارد این بازار شوند و به رقابت با یکدیگر بپردازند تا ابتکارات و اختراعات بیشتری به دست آید.

سال گذشته، اسپیس‌ایکس، دیگر شرکت وابسته به ایلان ماسک هم اعلام کرده بود می‌خواهد هایپرلوپ اختصاصی خود را بسازد. البته؛ این خبر در سال جدید از روی سایت این شرکت حذف شده است.

امروز دیگر کاملا مشخص است شرکت بورینگ فقط یک حفرکننده تونل‌های زیرزمینی نیست و دارد روی توسعه یک هایپرلوپ مبتنی بر اسکیت‌های الکترونیکی کار می‌کند. آن‌ها می‌خواهند یک پوسته خلاء به تونل‌ها اضافه کنند تا امکان جابه‌جایی سریع خودروها در تونل‌ها فراهم شود.

منابع رسانه‌ای مانند بلومبرگ و وایرد تایید کردند ایلان ماسک در حال دنبال کردن ایده هایپرلوپ مدرن با شرکت بورینگ است. یک فرد نزدیک به شرکت بوریگ به نشریه وایرد می‌گوید:

«ما در شرکت بورینگ مشغول ساختن یک هایپرلوپ ارزان‌قیمت با حفاری‌های سریع برای پیاده‌سازی حمل و نقل با سرعت بالا هستیم. این سیستم سرعت بسیار بالایی در حدود ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت دارد. این سیستم مبتنی بر اسکیت‌های با فشار قوی است که خودروها را به سوی جلو پرتاب می‌کند. برای مسیرهای دورتر، از غلاف‌های با فشار قوی‌تر استفاده می‌شود تا سرعت انتقال به مرز ۹۶۵ کیلومتر بر ساعت برسد.»

رقابت شروع شد

همان‌طور که ایلان ماسک انتظار داشت و دیگران را به آن تشویق می‌کرد؛ اکنون رقابت برای راه‌اندازی هایپرلوپ آغاز شده است و چندین شرکت در ایالات متحده و کشورهای دیگر مشغول پیاده‌سازی ایده‌های خود هستند.

از جمله، شرکتی به نام Hyperloop One مشغول آزمایش هایپرلوپ خود در نوادا است. همین‌طور، این شرکت می‌خواهد یک هایپرلوپ در شهر دبی امارات راه‌اندازی کند.

شرکت‌های دیگر هم در حال برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی هایپرلوپ‌هایی در کشورهای اروپایی و آسیایی هستند. تمام این شرکت‌ها به نوعی دنباله‌رو شرکت بورینگ ایلان ماسک هستند و به حمایت‌های مالی ایلان ماسک نیاز دارند.

این شرکت‌ها نگران هستند ایلان ماسک و بورینگ از این حوزه و ساخت هایپرلوپ منصرف شوند. ایلان ماسک بارها در سخنرانی‌های خود تاکید کرده شرکت‌های سازنده هایپرلوپ بهتر است با هم همکاری کنند تا اینکه هریک به دنبال ساخت هایپرلوپ خود باشند.

مدیرعامل شرکت Arrivo، یکی دیگر از سازنده‌های هایپرلوپ در دنیا می‌گوید این فناوری همان‌قدر که می‌تواند صنعت حمل و نقل را دگرگون کند؛ فناوری است که نمی‌تواند توسط یک شرکت پیاده‌سازی شود و باید چندین شرکت و حامی مالی با هم همکاری داشته باشند.

آن چیزی که در این برهه زمانی بسیار اهمیت دارد؛ هایپرلوپ آمدنی است و آینده متعلق به او است ولی شاید رشد و حرکت‌اش کند باشد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.