بازگشت دوباره Touch ID به آیفون با فناوری فوق پیشرفته برای تمام صفحه‌نمایش!

0

به نظر می‌رسد هر ساله مهم‌ترین نشت‌های اطلاعاتی درباره آیفون‌های بعدی از درون خود شرکت اپل بیرون می‌آیند.

در حالی‌که گزارش‌های بازار و آمار خود شرکت اپل نشان می‌دهند فروش آیفون‌های فعلی کاهش یافته است؛ اپل می‌خواهد آیفون‌های رادیکال‌تری معرفی کند.

سایت اپل اینسایدر تصاویری از ثبت اختراع جدید آیفون و اپل را منتشر کرده که خبر از بازگشت دوباره Touch ID می‌دهند اما با فناوری بسیار پیشرفته و متفاوت با گذشته!

این ثبت اختراع با نام «Acoustic pulse coding for imaging of input devices» یک سیستم Touch ID زیر صفحه‌نمایش را نشان می‌دهد که کاربر هر نقطه‌ای از نمایشگر را فشار دهد؛ اثر انگشت او دریافت و ثبت می‌شود.

سایت اپل اینسایدر توضیح می‌دهد این فناوری از آرایه‌ای از مبدل‌های صوتی زیر صفحه‌نمایش تشکیل شده است که می‌تواند ورودی لمسی را به سیگنال ضربه‌ای و رمزشده تبدیل کند. با نظارت بر بازتاب سیگنال‌های کد شده می‌توان به اطلاعاتی رسید که تصویر ورودی را ترسیم می‌کنند.

این فناوری بسیار آشنا به نظر می‌رسد چون قبلا شرکت کوالکام مشابه‌اش را برای نگاشت سه بعدی اثر انگشت با استفاده از ارتعاش‌های صفحه‌نمایش معرفی کرده است.

این فناوری التراسونیکی کوالکام دو برابر سریع‌تر از فناوری‌های حسگر اثر انگشتی قبلی در دستگاه‌های همراه است و می‌تواند امنیت به مراتب بیشتری هم فراهم کند.

قرار است این فناوری در گوشی سامسونگ گلکسی اس ۱۰ برای اولین بار به طور رسمی رونمایی و در معرض استفاده مردم قرار گیرد.

چالش‌هایی که باید رفع شوند

اما بزرگ‌ترین تفاوت فناوری کوالکام و سامسونگ با ثبت‌اختراع اپل در میدان اسکن اثر انگشت است. کوالکام منطقه خاصی را برای دریافت اثر انگشت مشخص می‌کند ولی ظاهرا اپل می‌خواهد از هر نقطه‌ای در نمایشگر اثر انگشت کاربر را اسکن کند.

این رویایی بزرگ است و می‌تواند آیفونی ایده‌آل باشد ولی اپل برای دستیابی به آن چالش‌های بزرگی دارد.

صفحه‌نمایش‌ها دارای دقت فیزیکی بالایی نیستند و کارایی پایین‌تری نسبت به سنسورهای اثر انگشت سنتی بروز می‌دهند. افزون بر این، اپل باید الگوریتم‌های پیشرفته‌ای طراحی کند تا هر لمس تصادفی صفحه‌نمایش را یک درخواست اسکن اثر انگشت شناسایی نکنند.

هنوز هیچ‌گونه اطلاعات یا توضیحات تکمیلی درباره سیستم Touch ID زیر صفحه‌نمایش آیفون منتشر نشده است و احتمالا هم چیز دندان‌گیری به دست نمی‌آوریم تا مراسم رونمایی از آیفون‌های ۲۰۱۹!

اما اگر اپل واقعا توانسته باشد این فناوری را پیاده‌سازی کند؛ علاوه بر اینکه در جایگاه بالاتری نسبت به کوالکام و سامسونگ قرار می‌گیرد؛ امنیت دوگانه و بهتری برای کاربران iOS فراهم می‌شود و می‌تواند دوباره فروش گوشی‌هایش را به کانال اصلی برگرداند.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.