۱۰۰ درصد مدال‌های المپیک توکیو ۲۰۲۰ از بازیافت تجهیزات الکترونیکی ساخته می‌شود؛ فراخوان کشور ژاپن برای اهدای گوشی‌های قدیمی

0

زباله‌های انسان‌ها یکی دیگر از گنج‌های آن‌ها است.

به همین دلیل، برندگان مسابقات المپبیک توکیو ۲۰۲۰ مدال‌هایی ساخته شده از زباله‌های بازیافتی دریافت می‌کنند.

کمیته برگزاری مسابقات المپیک و پارالمپیک توکیو، پروژه نوآورانه‌ای برای حفظ محیط زیست آغاز کرده است که طی آن حدود ۵ هزار مدال طلا، نقره و برنز اهدایی در این مسابقات از بازیافت تجهیزات و وسایل الکترونیکی ساخته می‌شوند.

عمده‌ترین وسایل بازیافتی در این پروژه، گوشی‌های تلفن همراه هستند.

این کمیته در صفحه توییتر خود اعلام کرده است برای اولین بار در تاریخ این بازی‌ها، به دنبال بازیافت ۱۰۰ درصد وسایل الکترونیکی هستند:

«ما مدال‌های مسابقات توکیو ۲۰۲۰ از جمله مدال‌های طلا را به صورت ۱۰۰ درصد از فلزات بازیافت شده قطعات الکترونیکی می‌سازیم. تخصص و فناوری‌های اختصاصی ژاپن در تولید این مدال‌ها به کار گرفته شده است.»

ژاپنی‌ها می‌خواهند عموم مردم را هم در این پروژه سهیم و شریک کنند تا حساسیت بیشتری به حفظ محیط زیست داشته باشند.

آن‌ها از شهروندان ژاپنی خواستند تجهیزات الکترونیکی قدیمی و از کار افتاده خود را برای استفاده در این پروژه اهدا کنند.

پروژه اهدا و جمع‌آوری وسایل الکترونیکی از اکتبر سال ۲۰۱۸ با هدف تولید ۲۷۰۰ کیلوگرم برنز و ۳۰.۳ کیلوگرم طلا آغاز شده و ۳۱ مارس ۲۰۱۹ خاتمه پیدا می‌کند. تا کنون ۴۱۰۰ مدال ساخته شده است.

برآورد می‌شود تا پایان ماه مارس امسال، مقادیر لازم برای تولید فلزات مدال‌های المپیک توکیو ۲۰۲۰ تامین شود.

همه در یک قایق نشسته‌ایم

کمیته برگزاری این مسابقات علاوه بر این که با وزارت محیط زیست، مرکز بهداشت و دولت ژاپن برای اجرای این پروژه همکاری دارد؛ بلکه کسب‌وکارهای محلی را هم برای دستیابی به اهداف خود درگیر پروژه کرده است.

رییس کمیته برگزاری المپیک و فرمانداری توکیو در مراسمی نمادین؛ به کمپین اهدای تجهیزات الکترونیکی پیوستند و در یک بیانیه مشترکی گفتند همه ژاپنی‌ها در یک قایق نشسته‌اند و باید برای موفقیت بازی‌های المپیک با هم همکاری داشته باشند.

تقریبا از ۱۰۰ گوشی موبایل حدود ۳ گرم طلای خالص استخراج می‌شود.

این راهکار ژاپن مقابله با بخش کوچکی از معضل بزرگ زباله‌های الکترونیکی است. براساس گزارش سازمان ملل، تا پایان سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۴۵ میلیون تن زباله الکترونیکی در سراسر جهان تولید شده است که فقط ۲۰ درصد بازیافت شدند.

تا نوامبر ۲۰۱۸ نزدیک به ۹۰ درصد شهرداری‌های کشور ژاپن به این پروژه پیوسته و از مردم وسایل الکترونیکی قدیمی را جمع‌آوری و برای بازیافت تحویل مقامات مربوطه دادند. حتی مقاماتی از کشورهای دیگر هم در این پروژه شرکت و گوشی‌های تلفن همراه خود را برای بازیافت اهدا کردند.

این تجهیزات پس از جمع‌آوری، توسط شرکت‌های پیمانکار معتبر منهدم و ذوب می‌شوند و طی پروسه‌ای فلز طلا استخراج و پس از پایش به صورت تکه‌های طلای خالص درمی‌آیند تا در ساخت مدال‌ها استفاده شوند.

در ادامه می‌توانید مراحل این کار را مشاهده کنید:

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.