انگلیس هزاران مجرم را با تگ‌های GPS ردگیری می‌کند اما هنوز ابهامات اخلاقی پا برجا هستند

0

نگه‌داری از مجرمان در زندان‌ها یکی از مشکلات و معضلات دولت‌ها است.

قانون می‌گوید فردی به خاطر یک جرم سبک و جزیی باید به زندان برود ولی زندان‌ها پر شدند و ظرفیت خالی ندارند یا هزینه‌های نگه‌داری این افراد بسیار بالا است.

به علاوه، زندان افت‌ها و آثار منفی خود را دارد و ضمن اینکه فرد را زا جامعه دور و منزی می‌کند؛ ممکن است آسیب‌های جدیدی هم برای برخی افراد داشته باشد.

استفاده از تگ‌های GPS برای ردیابی مجرمان ایده جدیدی نیست ولی کشور انگلستان می‌خواهد این ابزار را در سطح وسیعی استفاده کند. تا کنون از تگ‌های استاندارد و قدیمی استفاده می‌شد که محدودیت‌های زیادی داشتند.

در طرح جدید دولت بریتانیا، از تابستان امسال در دو کشور انگلستان و ولز برای محکومان کوتاه‌مدت، مجرمان سبک و جزیی و افرادی که باید در مراکز درمانی باشند یا از محدوده جغرافیایی خاصی بیرون نروند؛ تگ‌های جی‌پی‌اس استفاده می‌کند.

دولت تخمین زده است هر ساله نزدیک به ۴ هزار مجرم از این تگ‌ها استفاده کنند ولی فقط هزار تگ به طور همزمان تحویل داده شده و فعال خواهند بود.

این برچسب‌های الکترونیکی جدید نسبت به مدل‌های پیشین بسیار بهبود یافته و پیشرفته‌تر شده‌اند. آن‌ها به طور آنلاین و بی‌درنگ می‌توانند وضعیت و مکان حضور افراد را گزارش دهند و حتی مناطق ممنوعه برایشان قابل تعریف است.

هر تگ جدید هزینه‌ای ۹ پوندی در روز برای دولت انگلیس دارد.

پرسش‌هایی که هنوز بی‌جواب است

تگ‌های GPS امکان ردیابی مکانی مجرمان را فراهم کرده و تا حدودی مزایای بازدارندگی خواهند داشت. چون این افراد نمی‌توانند در هر نقطه و منطقه‌ای تردد داشته باشند یا در صحنه‌های درگیری و خشونت‌آمیز حضور پیدا کنند.

اما بحث‌های حریم خصوصی و اخلاقی استفاده از تگ‌های جی‌پی‌اس در جای خودش هنوز مطرح است و دولت انگلیس به آن‌ها پاسخ نداده است.

شاید برای مجرمان و محکومین به زندان، استفاده از دستبند یا پابند جی‌پی‌اس بهتر از زندان باشد ولی آن‌ها می‌دانند همیشه تحت نظارت و مراقبت هستند و نمی‌توانند مانند افراد آزاد رفتار کنند.

در حال حاضر، نزدیک به ۶۰ هزار مجرم در انگلیس و ولز تگ‌های استاندارد ردیابی را استفاده می‌کنند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.