اینستاگرام با شروع‌ آزمایشی خرید مستقیم کالاها در داخل اپلیکیشن، در حال پوست‌اندازی و تبدیل به یک امپراتور خرید و فروش است

0

خبر جدیدی که امروز منتشر شد در وهله اول ممکن است زیاد هم انقلابی به نظر نرسد، اما وقتی در مورد آن خوب فکر کنیم، از هر نظر قابل توجه است.

خبر این است که اینستاگرام به صورت آزمایشی به برخی از برندهای معروف اجازه داده که از داخل خود اپلیکیشن اینستاگرام، کالاهای خود را به فروش برسانند.

در فید برندهایی که در گام آزمایشی، این امکان برای آنها مهیا شده، در زیر هر پست دکمه Checkout دیده می‌شود.

کاربر می‌تواند مشخصات کالا مثلا اندازه یک لباس را مشخص کند، کالا را سفارش دهند، با پی‌پل یا ویزاکارت و مسترکارت، پرداخت کند، وضعیت ارسال کالا را پیگیری کند، سفارش خود را لغو کند و وقتی کالا ارسال شد از طریق نوتیفیکیشن متوجه ارسال بشود.

یک لحظه محبوبیت اینستاگرام و همه‌گیری را در نظر آورید و در نظر بگیرید که امکان فروش سریع با طی مراحل کمتر هم به آن اضافه شود، آنگاه متوجه می‌شوید که اینستاگرام به چه فروشگاه بزرگی می‌تواند تبدیل شود.

فعلا این ویژگی فقط در اختیار ۲۰ برند برتر آمریکایی قرار داده شده و ما نمی‌دانیم که چه زمانی این ویژگی از حالت آزمایشی خارج می‌شود و در اختیار برندهای کوچک‌تر و حتی اشخاص هم قرار می‌گیرد.

گرچه به نظر نمی‌رسد که در شرایط حاضر هیچگاه ایرانی‌ها بتوانند از ویژگی خرید و فروش استفاده کنند، اما تصور کنید که اگر همین حالا این ویژگی در اختیار کاربران، شرکت و برندهای ایرانی و به اصطلاح اینفلوئنسرهای اینستاگرامی قرار داده می‌شد، چهره اینترنت ایران و خرده‌فروشی‌های آنلاین چقدر تغییر می‌کرد!

چنین شرایطی می‌توانست هم نویدبخش و تضمین‌کننده عرضه راحت و سریع کالاها باشد و در همان حال، مثل همه مظاهر فناوری، می‌توانست مورد سوء استفاده قرار بگیرد و ما با حجم انبوهی از تبلیغات غیرقابل تحمل، اجناس فیک و حتی غیرقانونی هم روبرو می‌شدیم!

گام بعدی ایسنتاگرام چه می‌تواند باشد؟

من حدس می‌زنم که عرضه یک واحد پولی دیجیتال می‌تواند گام بعدی باشد. و این ارز دیجیتال اینستاگرامی، اتفاقا چه بخت زیادی برای معتبر شدن خواهد داشت.

به هر حال فناوری دیر یا زود مسیر خود را پیدا می‌کند و ادغام خرید و فروش و فروشگاه‌ها با شبکه‌های اجتماعی چیزی بود که دیر یا زود باید رخ می‌داد و چه جایی بهتر از اینستاگرام می‌توانست برای آن وجود داشته باشد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.