دو سوم اپلیکیشن‌های آنتی‌ویروس اندرویدی به درستی کار نمی‌کنند

0

شما می‌توانید برای محافظت از گوشی اندرویدی خود یک اپلیکیشن آنتی‌ویروس روی آن نصب کنید ولی چقدر روی این نرم‌افزار حساب باز می‌کنید؟

ظاهرا باید روی بسیاری از این آنتی‌ویروس‌ها هیچ حسابی باز نکنید و بی‌خیال نصب‌شان شوید.

موسسه تحقیقاتی AV-Comparatives حدود ۲۵۰ اپلیکیشن آنتی‌ویروس عرضه شده برای پلتفرم اندروید گوگل را آزمایش و ارزیابی کرده است.

تنها ۸۰ اپ یعنی زیر یک سوم آن‌ها توانستند استانداردهای رایج این موسسه را پاس کنند. این اپلیکیشن‌ها موفق شدند بیش از ۳۰ درصد نرم‌افزارهای موبایل آلوده را شناسایی کرده و حساسیت (false positives) آن‌ها صفر بوده است.

به گفته این موسسه، برخی از این آنتی‌ویروس‌ها به خودشان هم گیر داده و یک برنامه نامعتبر تشخیص می‌دهند.

چرا این همه آنتی‌ویروس برای اندروید نوشته شده است؟

روش این آنتی‌ویروس‌ها بسیار ساده است. آن‌ها واقعا کدهای یک نرم‌افزار را اسکن نکرده و فقط از یک فهرست سفید یا سیاه برای پذیرش یا رد اپ‌های موبایل استفاده می‌کنند.

گاهی اوقات این فهرست‌ها بسیار طولانی و گسترده هستند که کارایی آنتی‌ویروس را هم کاهش داده و موجب می‌شوند دچار اشتباه شود.

این آنتی‌ویروس‌های ضعیف ممکن است به تمام بسته‌هایی که با نام com.instagram شروع می‌شوند؛ اجازه نصب و اجرا بدهند ولی همزمان به اپ‌های آلوده‌ای که هم‌نام این‌ها هستند نیز مجوز بدهد.

در آنتی‌ویروس‌های موبایلی که موفق شدند تست‌های موسسه AV-Comparatives را پاس کنند؛ برندهای معتبر و نام آشنایی مانند AVG، کسپرسکی، مکافی و سیمانتک دیده می‌شوند.

برعکس، در آنتی‌ویروس‌هایی که رد شدند؛ نام‌های گمنام زیادی هستند که غالبا توسط هکرها، دانشجویان، تیم‌های برنامه‌نویسی تازه‌کار یا شرکت‌هایی که روی امنیت تمرکز نداشتند؛ طراحی و برنامه‌نویسی شده‌اند.

به تنهایی نزدیک به ۳۲ آنتی‌مالور از ماه ژانویه تا کنون که آزمایش‌های AV-Comparatives انجام شدند؛ از بازار جمع‌آوری شده و به فعالیت خود پایان دادند یا اینکه دیگر به‌روزرسانی و پشتیبانی نمی‌شوند.

موسسه AV-Comparatives ضمن هشدار به کاربران اندرویدی برای نصب آنتی‌ویروس‌های معتبر و خوش‌نام روی گوشی و دستگاه‌های همراه خود؛ به فروشگاه نرم‌افزاری گوگل و دیگر فروشگاه‌های اندرویدی نیز خرده می‌گیرند که چرا به راحتی نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس نامعتبر و ضعیف مجوز گرفته و دانلود می‌شوند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.