اپل خودخواهانه و انحصارطلبانه صنعت اپلیکیشن‌های کنترل والدین و مبارزه با اعتیاد آیفون را نابود کرد

0

اگر بخواهید یکی از معروف‌ترین اپلیکیشن‌های کنترل والدین یا تایم اسکرین را روی آیفون خود نصب کنید؛ احتمالا با کمال تعجب آن را در اپ‌ استور اپل پیدا نکنید.

اتفاقی که برای من در نصب اپلیکیشن بسیار معروف و کاربردی OurPact افتاد. OurPact بهترین نرم‌افزار کنترل والدین و مدیریت استفاده از صفحه‌نمایش‌ها و اینترنت هم در گوگل‌پلی و هم در اپ استور با چندین میلیون دانلود است.

اما هرگز این اپلیکیشن را روی اپ استور پیدا نخواهید کرد و فقط از طریق سایت OurPact قابل دانلود و نصب است. چرا؟ چون اپل دوست ندارد روی آیفون و آیپد هیچ نرم‌افزار تایم اسکرین ثالثی باشد.

هنگامی که اپل سرویس ردگیری تایم اسکرین خود را در iOS عرضه کرد؛ تقریبا رو به نابودی صنعت نرم‌افزارهای ردگیری میزان استفاده از گوشی و صفحه‌نمایش آورد و یکی پس از دیگری، اپلیکیشن‌های معروف این حوزه را از اپ استور بیرون راند.

همه این اپلیکیشن‌ها برای مبارزه با اعتیاد آیفون و کمک به والدین در کنترل فرزندان‌شان طراحی و توسعه داده شده بودند. اپلیکیشن‌هایی که اکنون دیگر کمتر کاربری ازشان سراغی گرفته یا یادش هست چنین اپی وجود داشته است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

براساس گزارشی که نیویورک‌تایمز با همکاری موسسه «سنسور تاور» (Sensor Tower) ارایه داد؛ در یک سال گذشته، اپل ۱۱ اپلیکیشن از ۱۷ اپلیکیشن برنر فعال در حوزه کنترل والدین و اسکرین تایم را حذف کرده است.

به علاوه، اپل تعداد زیادی اپلیکیشن کمتر شناخته شده در این حوزه را نیز بی‌سروصدا از اپ استور بیرون می‌اندازد.

برخی از این اپلیکیشن‌های حذف شده از اپ استور، هزاران مشترک داشته و در حال حاضر، میلیون‌ها نفر روی آیفون یا آیپد نصب کرده و در حال استفاده برای محدودسازی دسترسی کودکان به برنامه‌های خاص و محتوای نامناسب هستند.

بدون هیچ دلیلی؛ بدون هیچ توضیحی

امیر موسویان، مدیر اجرایی اپلیکیشن OurPact که بیش از سه میلیون دانلود نسخه iOS را دارد؛ می‌گوید: «آن‌ها بدون هیچ هشداری ما را از اپ استور حذف کردند.» بیش از ۸۰ درصد درآمد OurPact مبتنی بر اپ استور اپل بوده است.

موسویان اعتقاد دارد اپل «به طور سیستماتیک» صنعت کنترل والدین و تایم اسکرین را نابوده کرد. این اپ‌ها، آخرین سری از اپ‌هایی هستند که اپل تصمیم می‌گیرد برای توسعه اکوسیستم خود از اپ استور کنار بگذارد.

سخنگوی اپل، علت حذف اپلیکیشن‌های کنترل والدین و تایم اسکرین از اپ استور را «نقض حریم خصوصی» و «دادن اطلاعات بسیار زیاد از دستگاه‌ها» را می‌داند و می‌گوید هیچ‌گونه ارتباطی با ویژگی تایم اسکرین iOS ندارد.

اپل معتقد است اپ‌هایی مانند OurPact بیش از اندازه کاربران را ردیابی کرده و گزارش‌هایی از فعالیت‌های آن‌ها به دیگران از جمله والدین می‌دهند که نقض حریم خصوصی و نقض قوانین فروشگاه اپ‌استور است. به زعم اپل، کودکان و نوجوانان هم نیاز به امنیت و محافظت از حریم خصوصی خود دارند و وظیفه اپل است که این خواسته را تامین کند.

اما مدیران توسعه‌دهنده اپلیکیشن‌های کنترل والدین این ادعای اپل را غیرواقعی و بهانه می‌دانند. آ‌ن‌ها می‌گویند نرم‌افزارشان اطلاعات و چیزی فراتر از نیازهای معمول ارایه نمی‌دهند و این تصمیم کوپرتینو تنها برای جلوگیری از آسیب رسیدن به کسب‌وکار اپل است.

Freedom نرم‌افزار دیگری است که با ۷۷۰ هزار دانلود روی iOS در ماه فوریه از اپ استور حذف شد. مدیر نرم‌افزار Freedom می‌گوید: «واقعا شما باور می‌کنید این حرکت اپل برای حمایت از کاربران و جلوگیری از نقض حریم خصوصی مردم است؟» آیا واقعا اپل به دنبال کاهش ساعت‌های استفاده از آیفون و آیپد است؟

دو نرم‌افزار محبوب کنترل والدین Qustodio و Kidslox شکایتی برای اداره رقابت اتحادیه اروپا ارسال کردند.

غالب نرم‌افزارهای کنترل والدین حذف شده از اپ استور می‌گویند اپل بدون دادن هشدار یا کمترین توضیح و جزییاتی فنی، آن‌ها را از اپ استور حذف کرده و باعث صدمه زدن به کسب‌وکارهای بعضا ده ساله شده است.

در برخی موارد هم توضیحات اپل بسیار گنگ و مبهم است. مثلا «اپلیکیشن شما هنوز یک مسئله حل نشده دارد و به ناجار از روی اپ استور حذف می‌شود.»

این رفتار اپل تنها به چند کسب‌وکار صدمه وارد نمی‌کند؛ بلکه امنیت میلیون‌ها کاربر را به خطر می‌اندازد. کاربرانی که روزگاری اپلیکیشنی را از روی اپ استور نصب و مدت‌ها استفاده کردند اما اکنون نمی‌دانند از کجا باید آن را به‌روزرسانی کنند یا برای سال بعد عضو شوند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.