بزرگ‌ترین هواپیمای دنیا با موفقیت آزمایش شد – پل الن زنده نماند که این پیروزی‌اش را ببیند

0

دیروز در صحرای موجاوی کالیفرنیا، بزرگ‌ترین هواپیمای دنیا با موفقیت آزمایش شد. این هواپیما را شرکت استراتولانچ سیستمز Stratolaunch Systems ساخته است. این شرکت را پل الن-یکی از مؤسسان شرکت مایکروسافت- تاسیس کرده بود. پل الن این شرکت را وارد رقابت داغ شرکت‌های فضایی خصوصی آمریکا کرده بود.

از هواپیما بگوییم:

این هواپیما بدنه‌ای از الیاف کربن دارد. همان طور که از ظاهر آن پیداست، در واقع آمیزه‌ای از دو هواپیماست. همان طور که می‌دانید که فکر ساختن هواپیمای بزرگی به این سبک اصلا جدید نیست و در دهه‌های پیش تلاش‌هایی در این زمینه شده است.

این هواپیمای جدید را راک Roc نام دارد. طول بالای‌ها (فاصله نوک بال‌های راست و چپ از هم) این هواپیما به اندازه یک استادیوم فوتبال آمریکایی، یعنی ۱۱۷ متر است.این در حالی است که همین شاخص در آنتونوف An-225 Mriya حدود ۸۸ متر است.

این هواپیما شش موتور دارد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

صدها نفر در محوطه بیرونی پرواز و فرود هواپیما ایستاده بودند و با شادی نظاره‌گر آزمایش موفق راک بودند.

همان طور که اشاره کردیم، هدف اصلی ساختن این هواپیما این است که بتواند محموله‌هایی سنگین‌تر از ۲۰۰ تن را به ارتفاع ۱۰ کیلیومتری زمین برساند. این محموله‌های موشک‌های فضایی و پرتابه‌هایی هستند که می‌توانند ماهواره‌ها را وارد مدار کنند یا احیانا در آینده توریست‌های فضایی را به گردش کوتاهی گرد زمین ببرند.

در نخستین آزمایش هواپیمای راک به سرعت ۱۸۹ مایل در ساعت رسید و ۵ کیلومتر اوح گرفت و دو ساعت بعد بر زمین نشست.

پل الن، شرکت استراتولانچ را در سال ۲۰۱۱ تاسیس کرده بود. انتظار می‌رود که راک در سال ۲۰۲۰، نخستین موشک را حمل کند و به آسمان ببرد. پل الن در سال ۲۰۱۸ به خاطر ابتلا به بیماری لنفوم غیرهوجکینی درگذشت و نتوانست شاهد این پیروزی بزرگ باشد.

به فیلم کوتاهی از پرواز راک توجه کنید:

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.