سرانجام سرویس IGTV اینستاگرام از ویدئوهای افقی پشتیبانی می‌کند؛ یک تغییر بزرگ به نفع کاربران برای مشاهده ویدئوها به فرمت دلخواه

0

ویدئوهای لنداسکیپ یا افقی توانستند مقاومت سرویس ویدئوی IGTV اینستاگرام را بشکنند و راهشان را به آن باز کنند.

اینستاگرام به طور رسمی خبر پشتیبانی IGTV از ویدئوهای افقی و پرتره سنتی را اعلام کرد و این ویژگی از هم‌اکنون توسط کاربران قابل استفاده است.

این یک ویژگی جدید برای IGTV نیست؛ بلکه یک تغییر بزرگ در اهداف اصلی محصول است. اینستاگرام سرویس ویدئویی IGTV خود را با پشتیبانی از ویدئوهای عمودی که فرمتی نسبتا سخت و نامرسوم بود؛ معرفی کرد تا بتواند در برابر یوتیوب بایستد.

اینستاگرام می‌خواست سازندگان محتوا را مجبور کند ویدئوهایی مخصوص IGTV و اینستاگرام تولید کنند و از ویدئوهای تکراری منتشر شده در یوتیوب و سایر سرویس‌های اشتراک ویدئو سود نبرند.

اما این استراتژی اینستاگرام با شکست مواجه شد. به طوری‌که  براساس گزارش موسسه تحقیقاتی Sensor Tower تنها ۴.۲ میلیون کاربر اپلیکیشن IGTV را نصب کردند. این سرویس در سال ۲۰۱۶ معرفی گردید ولی خیلی زود فراموش و به حاشیه رانده شد.

اکنون، اینستاگرام در اطلاعیه خود از تولیدکنندگان محتوا می‌خواهد ویدئوهای لنداسکیپ خود را روی سرویس IGTV آپلود کنند و از کاربران هم می‌خواهد این ویدئوها را تماشا کنند. اینستاگرام می‌گوید این ویژگی باعث مشاهده طبیعی‌تر ویدئوها می‌شود.

درگیری و خلاقیت بیشتر کاربران

در واقع، یکی از دلایل عدم استقبال کاربران از سرویس ویدئویی IGTV همین مشاهده غیرطبیعی ویدئوها بود. این سرویس اجازه نمایش ویدئوهای از قبل ساخته شده را نمی‌داد و کاربران باید این ویدئوها را دستکاری و ویرایش می‌کردند.

مثلا، حاشیه‌هایی به بالا و پایین ویدئوها اضافه کرده و تنظیمات دیگری انجام می‌دادند تا برای کاربران دیگر قابل نمایش باشد. اکنون، این دردسرها به پایان رسیده و کاربران می‌توانند به راحتی هر نوع ویدئویی را سریعا روی IGTV آپلود و نمایش دهند.

اینستاگرام در تلاش است IGTV را زنده نگه دارد. این شبکه اجتماعی در ماه فوریه ویدئوهای IGTV را به فید اصلی کاربران افزوده که یک پیشرفت بزرگ بود چون این ویدئوهای مهجور مانده با تعداد زیادی هشتک، داستان و تبلیغات در فیدها همراه و بیشتر دیده می‌شوند.

البته، افزوده شده ویدئوهای IGTV به فید باعث شلوغ‌تر شدن فیدها و دور شدن از اهداف اولیه اینستاگرام که همانا فیدهای شخصی مبتنی بر عکس، می‌شود ولی باعث افزایش آمار بازدیدکننده‌های ویدئوها می‌شود.

اینستاگرام تغییر فرمت ویدئوهای IGTV را با تغییر بزرگ این رسانه در سال ۲۰۱۵ برای برداشتن محدودیت ارسال عکس‌های مربعی‌شکل در اینستاگرام مقایسه کرده و امیدوار است باعث درگیری و خلاقیت بیشتر کاربران شود.

منبع: + و +

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.