برای دریافت ویزای امریکا باید اطلاعات شبکه‌های اجتماعی ۵ سال گذشته خود را ذکر کنید

0

اگر قصد سفر به کشور ایالات متحده را دارید یا می‌خواهید در این کشور اقامت کنید؛ شما باید فعالیت‌های اینترنتی خود را به اشتراک بگذارید.

همان‌طور که در مارس ۲۰۱۸ و قبل‌تر از آن در سال ۲۰۱۵ مطرح شد؛ اکنون دولت ایالات متحده به تمام حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی طی ۵ سال گذشته متقاضیان ویزا نیاز دارد.

این فرمان جدید دولت ترامپ شامل همه درخواست‌کنندگان ویزای امریکا نمی‌شود و برخی سرویس‌ها و افراد را در بر می‌گیرد. مثلا، ساکنین این کشور یا افرادی که می‌خواهند از امریکا بازدید کنند؛ می‌توانند به طور داوطلبانه اطلاعات و نام کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی را در فرم‌های مربوطه بنویسند.

همین‌طور، متقاضیان باید شماره تلفن و آدرس ایمیل سابق خود را در بالای فرم‌هایی مانند دلایل سفر یا هر گونه ارتباط خانوادگی با تروریست درج کنند. برخی از مقامات و افراد دیپلمات از نوشتن این اطلاعات معاف هستند.

قبلا، ایالات متحده این اطلاعات را فقط از افرادی می‌خواست که در مناطق تروریست‌خیز یا مشکوک به تروریسم زندگی کردند و همه افراد متقاضی ویزا را شامل نمی‌شد ولی اکنون با برداشتن این محدودیت می‌خواهد هرگونه افراط‌گرایی یا ارتباط و تفکر تروریسم و خشونت‌گرایی را شناسایی و مانع ورودشان به خاک کشورش شود.

تشویق به هویت‌سازی جعلی

این قانون جدید هر ساله میلیون‌ها نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و آن‌ها باید اطلاعات هویتی خود در شبکه‌های مجازی و اینترنت را اعلام کنند در حالی که هنوز مشخص نیست آیا موثر خواهد بود یا خیر!

یک مقام وزارت خارجه امریکا به رسانه‌ها گفته است؛ متقاضیانی که در برگه‌های خود اطلاعات اشتباه و دروغی نوشته باشند؛ با پیامدهای جدی مهاجرتی روبرو می‌شوند.

این در شرایطی است که دولت امریکا بتواند حساب‌های کاربری متعلق به یک فرد را پیدا کند که چندان کار آسانی هم نیست. هنوز مشخص نیست دولت امریکا چگونه می‌خواهد اطلاعات درج شده کاربران در فرم‌های درخواست ویزا را راستی‌آزمایی کند و پی به حساب‌های کاربری پنهان دیگر آن‌ها ببرد.

به علاوه، پایش اطلاعات کاربران در شبکه‌های اجتماعی کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است که نیاز به ابزارهای هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی دارد. کدام شرکت و نرم‌افزار با اداره مهاجرت این کشور برای پایش حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی افراد همکاری می‌کند؟

از سوی دیگر، این قانون به شدت با حریم خصوصی کاربران و فعالیت‌های آزادانه آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی تناقض دارد.

افشای هویت‌های آنلاین و به ویژه حساب‌های خصوصی برای کارمندان دولتی باعث ایجاد موج جدیدی از پنهان‌کاری و ساختن حساب‌های جعلی خواهد شد. کاربران از هویت‌های واقعی خود فاصله می‌گیرند و بیشتر دنبال هویت‌هایی مجازی هستند.

این موضوع با هدف شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و توییتر کاملا در تضاد است. این شبکه‌های اجتماعی در سال‌های اخیر همه تلاش خود را صرف این موضوع کردند که کاربران با هویت واقعی خود در فضای مجازی حضور داشته باشند و گرفتار دوگانگی شخصیتی نشوند.

احتمالا این تصمیم اداره مهاجرت امریکا با مخالفت‌ها و اعتراض‌هایی از سوی مقامات رسمی، مدیران فناوری و توده‌های مردم روبرو شود.

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.