چرا دمر خوابیدن بدترین وضعیت ممکن برای سلامت خواب شماست؟

1

کیفیت خواب، برای سلامت ما ضروری است. هر کدام از ما عادت داریم در موقعیتی بخوابیم و این عادت را به تدریج از دوران کودکی کسب کرده‌ایم. حتی برخی از پوزیشن‌ها ریشه در اضطراب‌ها و حتی از دید روانشناسان، ریشه در امیال مخفی دارند. اما از اینها بگذریم و به موضوع اصلی این پست بپردازیم.

چرا خوابیدن روی شکم یا دمر خوابیدن خوب نیست؟

دکتر نیشی بوپال یک روانپزشکی متخصص در طب خواب می‌گوید که دمر خوابیدن فشار زیادی روی گردن و پشت می‌آورد و می‌تواند منجر به کمردرد شود.

همچنین روی شکم خوابیدن نفس کشیدن را دشوار می‌کند. دکتر کاترین دارلی می‌گوید که در این وضعیت شما ممکن است همه شب به جای بینی از طریق دهان نفس بکشید و صبح که از خواب بیدار می‌شوید می‌بینید که به اندازه کافی راحت نیستید و استراحت نکرده‌اید.

از سوی دیگر از آنجا که در هنگام دمر خوابیدن عملا شما صورتتان پایین نیست و مجبورید گردن را به راست یا چپ بچرخانید، رباطهای ستون فقرات گردنی تحت فشار قرار می‌گیرند.

اگر واقعا نمی‌توانید عادت دمر خوابیدن را ترک کنید، لااقل از یک بالش مسطح و با ضخامت کم استفاده کنید تا فشار روی پشتتان کم شود.

از سوی دیگر خوابیدن روی پشت، وضعیت بهتری برای خواب است. اما همین موقعیت هم ممکن است برای آدم‌هایی که خر و پف می‌کنند و وقفه یا آپنه تنفسی حین خواب دارند خوب نباشد.

اگر به پهلو می‌خوابید، بهتر است یک بالش هم بین زانوهای خود قرار دهید. اگر هم یک بالش جلوی شکم خود بگذارید، باعث می‌شود غفلتا موقعیت خواب شما به دمر تغییر پیدا نکند.

اگر همه تلاش‌های شما برای ترک عادت دمرخوابی موفق نشود، دست‌کم ورزش‌هایی کنید که از عضلات کمر و پشت شما را تقویت کنند. شاید هم لازم باشد که یک فیزیوتراپ به شما کمک کند.

منبع

   
1 نظر
  1. پروین می گوید

    سلام
    برای کسانی که به هموروئید هستن بهترین وضعیت برای خوابیدن کدوم ه؟ به پشت؟ یا دمر؟ یا به پهلو؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.