کتابچه ۴۰ ساله راهنمای کامپیوتر Apple-1 در حراجی ۱۰ هزار دلار قیمت خورد

0

سال گذشته شاهد به مزایده گذاشتن دو کامپیوتر Apple-1 بودیم که با قیمت بسیار بالایی هم به فروش رفتند. می‌توان گفت هر فردی یک کامپیوتر Apple-1 دارد؛ ثروت بزرگی نصیبش می‌شود.

حالا در حراجی RR Auction شاهد عرضه یک دفترچه راهنمای ۴۰ ساله برای این کامپیوترها هستیم. این کتابچه قدیمی و شاید نستالژیک در چند روز برگزاری حراجی با پیشنهادهای مختلفی روبرو شده که بالاترین آن‌ها ۹۴۲۲ دلار است.

این حراجی ۱۰ جولای به پایان رسیده و هنوز خریدار مشخص نشده است. این دفترچه راهنما در صفحات اولیه خود دارای لکه‌های دایره‌ای شکلی است که نه تنها توی ذوق نمی‌زنند بلکه باعث افزایش قیمت محصول شدند.

این دفترچه راهنما در سال ۱۹۷۶ توسط شرکت اپل فعلی یا Apple Computer Company نوشته و توزیع شده است. اندازه این دفترچه راهنما ۸.۵ در ۱۱ اینچ است و شامل ۱۲ صفحه می‌شود.

لوگوی اصلی شرکت اپل در آن زمان روی صفحه اول این دفترچه راهنما مشاهده می‌شود. این لوگو از ماجرای افتادن سیب روی سر نیوتن الهام گرفته شده و توسط سومین موسس این شرکت، Ron Wayne طراحی شده بود.

در این دفترچه اطلاعاتی درباره نحوه راه‌اندازی کامپیوتر Apple-1، نحوه کار کردن و مدارهای سخت‌افزارهای داخلی آن نوشته شده است. همین‌طور، می‌توان اطلاعاتی درباره نحوه مانیتور کردن یا توسعه امکانات آن یافت.

نوشتن دفترچه راهنمای به سبک یک متن‌باز

در آن زمان، خواندن این دفترچه راهنمای می‌توانست اطلاعات زیادی درباره عملکرد کامپیوتر اپل و تحوه توسعه آن به دست دهد.

در یکی از صفحات این راهنما شاهد برگه‌ای با تیتر ۶۵۰۲ Hex Monitor Listing هستیم که توسط استیو وزنیاک نوشته شده و برای بهبود و نوآوری در سیستم حافظه این کامپیوتر با استفاده از سیستمی به نام Woz Monitor است.

این دفترچه راهنمای قدیمی و ۴۰ ساله در بالای صفحه اول شامل یک بریدگی است و در چندین نقطه دیگر هم لکه‌هایی دارد.

کامپیوتر اپل وان در سال ۱۹۷۶ توسط استیو وزنیاک طراحی و دست‌ساز شده بود و استیو جابز ایده فروش آن را در سر می‌پروراند. نخستین محصول شرکت اپل است؛ به همین‌ دلیل برای بسیاری از طرفداران این شرکت ارزشمند و یک ثروت بی‌قیمتی محسوب می‌شود.

این رایانه دارای پردازشگری ۱ مگاهرتزی با ۴ کیلوبایت رم بود. در آن زمان ۶۶۶ دلار قیمت داشت و فروش آن تا سال ۱۹۷۷ ادامه یافت. البته، در برخی بازارهای محلی ۵۰۰ دلار هم فروش می‌رفت.

جالب است که استیو وزنیاک در این دفترچه راهنمای، نحوه عملکرد مدارهای منطقی و شماتیک طراحی بخش‌های مختلف کامپیوتر را هم تشریح کرده است. رویکردی که از یک عضو جامعه متن‌باز انتظار می‌رود ولی استیو جابز چندان خوشش نمی‌آمد و بعدها ثابت کرد این اطلاعات به نوعی اسرار یک شرکت هستند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.