یکی از بزرگ‌ترین خریدهای تاریخ دنیای فناوری: ردهت با ۳۴ میلیارد دلار به آی‌بی‌ام فروخته می‌شود

0

قرارداد فروش شرکت ردهت به آی‌بی‌ام با قیمت ۳۴ میلیارد دلار نهایی شده است و دیگر باید بزرگ‌ترین شرکت کسب‌وکاری لینوکس را متعلق به آبی بزرگ بدانیم.

این معامله، علاوه بر اینکه بزرگ‌ترین خرید تاریخ شرکت آی‌بی‌ام است؛ بلکه یکی از بزرگ‌ترین خریدها در دنیای فناوری و تاریخ کشور امریکا نیز محسوب می‌شود.

همزمان با انتشار خبر خرید ردهت توسط آی‌بی‌ام، سهام این شرکت یک درصد افت کرده است. ردهت بزرگ‌ترین تولیدکننده نرم‌افزارهای سازمانی متن‌باز در دنیا است و سیستم‌عامل سرور آن روی بسیاری از سرورها و هاست‌های لینوکسی نصب شده است.

اولین زمزمه‌ها درباره خرید ردهت توسط آی‌بی‌ام را مهرماه سال گذشته شنیدیم. در آن زمان گفته شد IBM می‌خواهد هر سهم ردهت را به مبلغ ۱۹۰ دلار خریداری کند.

امید به رشد خدمات ابری

هنوز جزئیات زیادی درباره معامله خرید ردهت منتشر نشده است ولی گفه می‌شود ردهت زیرمجموعه سرویس‌های ابری شرکت آی‌بی‌ام (hybrid cloud) خواهد شد.

مدیرعامل ردهت به نام «جیمز وایت هورست» هم به تیم ارشد مدیریتی IBM خواهد پیوست و تحت نظر مدیرعامل این شرکت یعنی «گینی رومتی» فعالیت می‌کند.

بخش سرویس‌های ابری آی‌بی‌ام یکی از ۴ بخش اصلی این شرکت هستند که به طور اختصاصی برای استفاده سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ توسعه داده می‌شود.

آی‌بی‌ام امیدوار است با افزودن نرم‌افزارها و سیستم‌عامل ردهت به مجموعه خود، علاوه بر یکپارچگی بیشتر سخت‌افزار و نرم‌افزار، راه‌کارهای کامل‌تری به سازمان ارایه دهد.

سرویس‌های ابری و زیرساخت آن پس از مایکروسافت و آمازون، سومین شرکت و سرویس بزرگ دنیا در زمینه خدمات ابری است. آی‌بی‌ام در فصل‌های اخیر با کاهش سود و افت قیمت روبرو بوده و اکنون می‌خواهد با خرید ردهت وارد بازارهای جدیدتری شود.

به نظر می‌رسد هنوز بازار در شوک این خرید و قیمت فروش ردهت است. کارشناسان تصور نمی‌کردند شرکت ردهت چنین قیمتی داشته باشد یا آی‌بی‌ام بخواهد چنین هزینه بزرگی برای تصاحب کلاه قرمز انجام دهد. به‌خصوص اینکه آی‌بی‌ام شرکت چندان ولخرجی نیست.

از دیگر خریدهای بزرگ دنیای فناوری امریکا می‌توان به قرارداد سال ۲۰۱۶ دل و EMC به مبلغ ۶۷ میلیارد دلار و خرید ۴۱ میلیارد دلاری یک تامین‌کننده قطعات اپتیکی به نام SDL توسط شرکت JDS Uniphase در سال ۲۰۰۰ اشاره کرد.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.