زیبا‌ترین پل‌های اروپا – گالری عکس

0

اگر چه پل‌ سازه‌ای برای عبور از موانع فیزیکی مانند رودخانه و یا دره است، اما بعضی‌ از این سازه‌ها از زیبایی خاصی برخوردار هستند. در اینجا با تعدادی از زیباترین ‌پل‌های اروپا آشنا می‌شوید:

پل “ریالتو” در ونیز

پل ریالتو (Rialto) که بر روی “کانال گرانده” ساخته شده است، دو محله سان مارکو و سان پولو را در شهر ونیز به هم متصل می‌کند. برای استحکام بخشیدن به پایه‌های این پل، ۱۲ هزار پایه چوبی از تنه درختان بر بستر کانال کوبیده شده است. بازارچه این پل سرپوشیده برای گردشگران جذابیت خاصی دارد.

زیبا‌ترین پل‌های اروپا

پل “پونته وکیو” در فلورانس

پل سرپوشیده پونته وکیو (Ponte Vecchio) بر روی رودخانه آرنو که از دامنه‌ کوه‌های فالترونا سرچشمه می‌گیرد در سال ۱۳۴۵ میلادی ساخته شد. در آغاز قصابان گوشت‌های خود را در مغازه‌های روی پل به فروش می‌رساندند و آشغال‌گوشت‌ها را به درون روخانه پرتاب می‌کردند. از سال ۱۵۶۵ طلا و نقره‌ سازان با فرمان حاکم جایگزین قصاب‌ها شدند و هنوز هم جواهرفروشی‌های زیادی در آنجا دیده می‌شوند.

پل کارل در پراگ

ساخت پل کارل در سال ۱۳۵۷ میلادی بر روی رودخانه مولداو یا ولتاوا آغاز شد. این پل با ۱۶ طاق، بخش مرکزی شهر پراگ را به قلعه شهر متصل می‌کند. مشهورترین بخش پل، مجسمه قدیس”نپوموک” است که طبق روایات در این نقطه به درون رودخانه پرتاب شده است.

پل “صومعه” در لوسرن

پل صومعه (Kapell) در سال ۱۳۳۲ میلادی در شهر لوسرن سوئیس ساخته شده و قدیمی‌ترین پل چوبی سرپوشیده اروپا است. بخش‌هایی از این پل به دلیل بی‌توجهی بازدید‌کنندگان و پرتاب ته‌سیگار در سال ۱۹۹۳ در آتش سوخت که بازسازی آن یک سال طول کشید.

پل قدیمی هایدلبرگ

پل سنگی کارل تئودور که بیشتر با نام “پل قدیمی” در هایدلبرگ شناخته شده است در سال ۱۷۸۸ میلادی ساخته شده است. پیشتر در این مکان پل چوبی ساخته شده بود که ۹ مرتبه در جنگ‌ها و سیل‌ها ویران شده بود. این پل یک‌بار هم در جنگ جهانی دوم منهدم شد که ساخت آن در تابستان سال ۱۹۷۰ به پایان رسید.

پل “کرمر” در ارفورت

پل کرمر (Krämer) در شهر ارفورت آلمان نخست از چوب ساخته شده بود که در سال ۱۳۲۵ میلادی پایه‌های سنگی جایگزین چوب شدند. این پل طولانی‌ترین پل اروپا است که بر روی آن ساختمان سازی شده و مسکونی است. در گذشته اینجا بازار ادویه‌جات، رنگ و فلزات گران‌بها بوده است. هنوز هم گردشگران زیادی از مغازه‌ها و گالری‌های در پل کرمر خرید می‌کنند.

پل اوبرباوم در برلین

پل اوبرباوم (Oberbaum) که ساخت آن در سال ۱۸۹۵ به پایان رسید، یکی از زیباترین پل‌های برلین است که بصورت دو کفه‌ای روی رودخانه شپری بنا شده است. این پل دو منطقه فریدریشس‌هاین و کرویتزبرگ را به هم متصل می‌کند که پس از پایان جنگ جهانی دوم توسط دیوار برلین به آلمان غربی و آلمان شرقی تقسیم شده بود. قطار شهری برلین نیز از روی طبقه دوم پل عبور می‌کند.

پل “پون نوف” در پاریس

گرچه “پون نوف” (Pont Neuf) به معنی “پل جدید” است، اما این پل که ساخت آن در سال ۱۵۷۸ آغاز و در سال ۱۶۰۷ میلادی به پایان رسید، قدیمی‌ترین پل در سراسر رودخانه سن است. فیلم “عشاق پون نوف” به کارگردانی لئو کاراکس و با ایفای نقش ژولیت بینوش نیز نام این پل را جهانی کرد.

پل تاور بریج لندن

پل تاور بریج (Tower Bridge) از مشهورترین پل‌های جهان است که بر روی رود تیمز ساخته شده‌ است. این پل که کار ساختش در سال ۱۸۹۴ میلادی به پایان رسید در نزدیکی پل و برج لندن قرار دارد. برج‌های این پل دارای معماری گوتیک است و بخشی از مسیر جاده‌ روی آن را می‌توان در مواقع لزوم بالا کشید تا کشتی‌های بزرگ بتوانند به‌راحتی از زیر آن عبور نمایند. روزی ۴۰ هزار خودرو از روی پل عبور می‌کنند.

پل “گلن‌فینین وادوکت” در اسکاتلند

پل راه‌آهن “گلن‌فینین وادوکت” (Glenfinnan Viaduct) در اسکاتلند در ۱۴ آوریل سال ۱۹۰۱ میلادی افتتاح شد. این پل به طول ۳۸۰ متر و با ۲۱ طاق از شاهکار‌های معماری در آن زمان محسوب می‌شده است. “گلن‌فینین وادوکت” اولین پلی است که بطور کامل از بتون ساخته شده است. این پل زیبا با فیلم “هری‌پاتر” شهرت جهانی یافت.

پل‌های سه‌گانه ادینبرا

پل قرمز رنگ راه‌آهن فورث که در سال ۱۸۹۰ افتتاح شد، بزرگترین پل راه‌آهن جهان در آن دوران بود. این پل اکنون در لیست میراث فرهنگی یونسکو جای گرفته است. در کنار این پل در سال ۱۹۶۴ پل چهار بانده برای عبور خوردوهای تاسیس شد و بالاخره پل بسیار مدرن سوم (Queensferry Crossing) به طول ۲ هزار و ۶۰۰ متر در سال ۲۰۱۷ تاسیس شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.