چگونه قابلیت HDR را در ویندوز ۱۰ روشن کنیم؟

0

مایکروسافت در به‌روزرسانی اخیر ویندوز ۱۰، پشتیبانی از تنظیمات HDR را به این سیستم‌عامل افزوده است. شما می‌توانید با فعال کردن این قابلیت روی سیستم و لپ‌تاپ خود، ویدیوها و بازی‌ها را با کیفیت بهتر تماشا کنید.

فعال کردن HDR به این معنی است که نرم‌افزارها قادر به پردازش تصاویر برای بهبود جزئیات و روشنایی هستند. روش دیگری برای بهره‌گیری از تصاویر و ویدیوهای ۴K با بالاترین کیفیت ممکن و لذت بردن بیشتر از صفحه‌نمایش‌های مدرن امروزی!

پیش از شروع، بهتر است ویندوز ۱۰ و نرم‌افزارهای دیگر مربوط به پخش ویدیو یا بازی را به‌روزرسانی کرده باشید. طبیعی است که سیستم و نمایشگر شما باید از قابلیت HDR پشتیبانی کند تا بتوانید تنظیمات آن را انجام دهید:

گام ۱: اتصال صفحه‌نمایش

به طور طبیعی استفاده از قابلیت HDR زمانی مفید است که سیستم ویندوزی خود را به یک نمایشگر خارجی برای تماشای ویدیو یا بازی وصل کنید. پس، برای شروع باید مانیتور خارجی را به کامپیوتر یا لپ‌تاپ ویندوزی متصل کنیم.

استفاده از بهترین اتصال می‌تواند بهترین کیفیت HDR را به دست دهد. استفاده از درگاه و کابل DisplayPort 1.4 یکی از بهترین روش‌های اتصال یک صفحه‌نمایش خارجی HDR به سیستم ویندوز ۱۰ است. اگر به درگاه DisplayPort 1.4 دسترسی ندارید؛ اتصال‌های HDMI 2.0 و USB-C پیشنهادی بعدی هستند.

اگر می‌خواهید از قابلیت HDR روی صفحه‌نمایش لپ‌تاپ یا کامپیوتر استفاده کنید؛ نیازی به اتصال صفحه‌نمایش و استفاده از یک کانکتور ندارید ولی باید اطمینان پیدا کنید صفحه‌نمایش داخلی لپ‌تاپ و کامپیوتر الزامات نمایش تصاویر و ویدیوهای HDR را دارند. حداقل نیازمندی‌های استفاده از قابلیت HDR شامل رزولوشن ۱۰۸۰p و حداقل روشنایی ۳۰۰ نیت و بیشتر است.

چه از صفحه‌نمایش خارجی یا داخلی استفاده کنید؛ سیستم شما باید دارای کارت گرافیکی باشد که از سخت‌افزار PlayReady 3.0 و ظرفیت‌های رمزگذاری و رمزگشایی ۱۰ بیت پشتیبانی کند.

برای کامپیوترهای ویندوزی، تقریبا از سال ۲۰۱۷ به بعد این الزامات و نیازمندی‌های HDR را دارند یا پشتیبانی می‌کنند و در غیر این صورت، احتمالا شما نمی‌توانید محتوای HDR را تماشا کنید.

نهایتا، اگر شما از یک لپ‌تاپ ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید؛ مطمئن شوید که لپ‌تاپ به برق وصل است چون تنظیمات HDR در ویندوز ۱۰ فقط در حالت اتصال لپ‌تاپ به برق کار می‌کنند.

گام ۲: تنظیمات صفحه‌نمایش

در یندوز ۱۰ وارد بخش تنظیمات شوید. در بخش Settings روی آیکون System کلیک کرده و بعد وارد بخش Display شوید. پنجره تنظیمات صفحه‌نمایش باز می‌شود.

در این پنجره، اولین گزینه‌ای که مشاهده می‌شود به نام Select and rearrange displays برای یافتن و انتخاب صفحه‌نمایش سازگار با HDR است. این گزینه در هنگام اتصال به یک مانیتور خارجی نمایش داده می‌شود.

اگر شما از صفحه‌نمایش داخلی یا صفحه‌نمایشی سازگار با HDR استفاده می‌کنید؛ نیازی به یافتن و انتخاب صفحه‌نمایش ندارید. به هر حال، مطمئن شوید در بخش تنظیمات Display ویندوز صفحه‌نمایشی فعال باشد که از HDR پشتیبانی می‌کند.

گام ۳: فعال کردن و تنظیمات HDR

در همان بخش Select and rearrange displays می‌توانید تنظیمات HDR در ویندوز را با نام Windows HD color settings مشاهده کنید. این گزینه را انتخاب کنید تا وارد بخش Windows HD color window شوید.

اولین بخش از این منو، Choose display است. باز هم مطمئن شوید صفحه‌نمایش درست و سازگار با HDR انتخاب شده است.

در گزینه بعدی به نام Display capabilities باید قابلیت استریم ویدیوهای HDR و اجرای بازی‌های HDR فعال باشد. همین‌طور، باید اپلیکیشن‌های مرتبط با HDR اجازه اجرا روی سیستم داشته باشند. همانند تصویر زیر این گزینه‌ها را فعال کنید.

ممکن است شما از نسخه ویندوزی استفاده کنید که تنظیمات بخش HDR صفحه‌نمایش مقداری با تصویر بالا متفاوت باشد. آن‌چه اهمیت دارد؛ فعال بودن قابلیت استریم ویدیو و اجرای بازی و نرم‌افزارهای HDR روی ویندوز ۱۰ است.

گام ۴: اطمینان از فعال بودن HDR روی دستگاه‌های دیگر

حالا که در ویندوز ۱۰، قابلیت HDR را فعال کرده و مطمئن شدید یک صفحه‌نمایش خارجی یا داخلی سازگار با HDR انتخاب کردید؛ باید از فعال بودن HDR روی دستگاه‌های دیگر هم مطمئن شوید.

اگر از تلویزیون، کنسول بازی، دستگاه‌های گیمینگ و غیره استفاده می‌کنید؛ باید وارد بخش تنظیمات آن‌ها شده و قابلیت HDR را فعال کنید یا مطمئن شوید این قابلیت فعال شده است.

در برخی بازی‌ها، باید وارد بخش تنظیمات بازی شده و روی حالت HDR قرار دهید.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.