هزاران نفر در سوئیس بر ضد ۵G تظاهرات و خواستار توقف نصب آنتن‌های موبایل جدید شدند

0

در حالی‌که شبکه‌های 5G به تدریج دارند در سراسر جهان شروع به کار می‌کنند؛ نگرانی‌ها درباره خطرات و مضرات این فناوری برای سلامتی انسان‌ها افزایش یافته است. منتقدان می‌گویند توان چگالی پرتوهای الکترومغناطیسی زیرساخت‌های 5G برای انسان و محیط زیست بسیار قوی‌تر از نسل‌های پیشین شبکه‌های موبایل است.

در آخر هفته گذشته، هزاران نفر از سراسر کشور سوئیس در شهر برن، پایتخت این کشور جمع شده و صدای اعتراض خود را به گوش مسئولان دولتی و نمایندگان پارلمان رساندند. آن‌ها خواستار توقف فعالیت‌های توسعه 5G در این کشور برای راه‌اندازی اولین شبکه‌های موبایل نسل پنجم شدند.

معترضان با در دست داشتن پلاکاردهایی در محل پارلمان در شهر برن تجمع و خواستار متوقف شدن کلیه فعالیت‌های توسعه و نصب آنتن‌های فایوجی شدند. افزون بر این، طومارهای آنلاین زیادی در این کشور امضا و منتشر شده است که منجر به متوقف شدن چند پروژه توسعه 5G شدند.

برخی از مقامات کشوری از جمله رئیس‌جمهور سوئیس هم با مردم همدردی کرده و ضمنا موافقت کردند که شبکه‌های 5G ممکن است پیامدهای ناشناخته‌ای برای سلامتی مردم داشته باشد. آن‌ها می‌گویند دلایل محکمی در دست است که پرتوهای این شبکه‌ها اثرات مضر کمتر شناخته شده یا به اثبات رسیده‌ای دارند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

توسعه فایوجی با نصب هزاران آنتن BTS و دکل مخابراتی در شهرها و مراکز شلوغ پرجمعیت همراه است. همین موضوع باعث تشدید نگرانی‌های مردم و ترس از 5G شده است. اپراتورهای مخابراتی سوئیس از اوایل امسال نصب آنتن‌های موبایل جدید سازگار با فناوری 5G را آغاز کردند.

دو قطبی ۵G

البته، بر سر مفید یا مضر بودن 5G در میان مردم این کشور اختلاف‌نظرهایی هست و مردم عملا به دو گروه موافق و مخالف تبدیل شدند. برخی از مردم اعتقاد دارند توسعه 5G برای پیشرفت و توسعه اقتصادی ضروری است و باعث راحتی و کیفیت بیشتر زندگی می‌شود.

ولی در آن سو، برخی دیگر از مردم از 5G می‌ترسند و احتمال می‌دهند امواج رادیویی و پرتوهای الکترومغناطیسی آنتن‌ها و تجهیزات این فناوری و شبکه، سلامتی خود و خانواده‌شان را به خطر بیندازد. به همین دلیل، پروژه‌های 5G در این کشور وارد مراحل دادگاهی و سیاسی شده و از بحث‌های فنی خارج شده است.

مخالفان ۵G در سوئیس شروع به جمع‌آوری امضا و همه‌پرسی کردند تا بیش از ۱۰۰ هزار نفر در آن شرکت و تعلیق توسعه فایوجی را خواستار باشند.

این وضعیت در حالی‌که است که حدود یک ماه پیش، موسسه FCC ایالات متحده دوباره بر بی‌خطر بودن زیرساخت و آنتن‌های 5G تاکید کرده و اظهار داشت هیچ‌گونه تفاوتی میان زیرساخت نسل پنجم شبکه‌های موبایل با نسل‌های پیشین از نظر پرتودهی یا چگالی توان امواج الکترومغناطیسی نیست!

دولت سوئیس گروهی از خبرنگاران و کارشناسان را ماموریت داده درباره تاثیرات محیط زیستی و سلامتی ۵G بیشتر تحقیق کنند.

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.