توصیه دونالد ترامپ به تیم کوک: دکمه هوم را به آی‌فون برگردان، از سوایپ خوشم نمی‌آید!

0

امروز ترامپ که از توییتر به شیوه عجیبی استفاده می‌کند؛ توییتی کرد که بازتاب گسترده‌ای داشته و از آن می‌توان تفسیرهای مختلفی کرد.

او توییت کرد که:

بله! ترامپ به تیم کوک توصیه کرده که دکمه هوم را به آی‌فون برگرداند، چرا که آن را بسیار بیشتر از سوایپ‌های جانشین عملکرد هوم دوست دارد.

ترامپ عادت دارد که توییت‌های بی‌تامل کند. چیزی که معمولا سیاستمداران دیگر از آن بسیار پرهیز می‌کنند.

اینکه یک چیز سلیقه‌ای را شخصی با مقام رسمی ترامپ باید توییت کند یا نه، مورد سوال بسیاری از کاربران قرار گرفته و الان انبوهی شوخی و نقد و کنایه را می‌توانید در پای توییت ترامپ بخوانید.

این خبر بامزه را از چند زاویه می‌شود بررسی کرد:

۱- آیا واقعا رفتن دکمه هوم از آی‌فون و دیگر گوشی‌ها و تبلت‌ها ما را آزرده است؟

باید بگویم که بیشتر کاربران چنین چیزی را احساس نکردند و من خودم شخصا بعد از چند ساعت به داستان عادت کردم، انگار از اول دکمه هومی وجود نداشت! اما این مطلب می‌تواند به شدت سلیقه‌ای باشد.

۲-سابقه تاریخی دخالت ترامپ در کارهای اپل

رؤسای شرکت‌های فناوری اکثرا از روی کار آمدم ترامپ استقبال نکردند و ترامپ هم از اول بنای کار را در ارائه توصیه‌های عجیب به آنها گذاشت. یکی از بزرگ‌ترین خصوصیات مدیریتی و شخصیتی ترامپ، ساده دیدن همه چیز است. مثلا در مورد اپل او تصور می‌کرد که می‌تواند به راحتی اپل را مجبور کند که دل از نیروی کار ارزان مونتاژ در چین بکند و کارخانه‌های مونتاژ و سرهم کردن را به آمریکا بیاورد و از تعداد بیکاران امریکایی باز هم بکاهد.

گرچه برآیند سیاست‌های ساده و عجیب ترامپ، واقعا باعث کاهش بی‌نظیر نرخ بیکاری در آمریکا شده، اما اپل تلاش کرد که به تدریج ترامپ را سر عقل بیاورد و بفهماند چنین توصیه‌ای -دست‌کم به صورت کامل- قابل انجام نیست.

روابط ترامپ و اپل، کم کم تلطیف شد تا جایی که ترامپ به تیم کوک، به شوخی یا سهوا تیم اپل گفت، چیزی که مدتی مورد پسند تیم کوک هم قرار گرفت و مدتی نام کاربری خود را به همین تیم اپل تغییر داد.

حالا ترامپ آنقدر احساس خودمانی بودن با اپل می‌کند که توصیه‌های طراحی هم می‌کند! انتظار ندارید که ترامپ متوجه مد کنونی دنیای گوشی‌های هوشمند -یعنی همان صفحات نمایش لبه تا لبه- بشود و درک کند که بازگشت به گذشته دیگر ممکن نیست.

۳- اما مهمتر از همه، باید ببینیم که چه تغییری در مغز رؤسای کشورها و دیکتاتورها باعث می‌شود که اعتماد به نفس کاذب پیدا کنند و حس کنند که در همه چیز صاحب نظرند و می‌توانند با یک نظر، پیچیدگی‌ها را درک کنند که خبرگان فن نمی‌دانند و از درک آن ناتوان هستند.

از ابردیکتاتورهای فاشیست تا رهبران کشورهای بلوک شرق اروپای سابق تا کودتاچی‌های آفریقایی و همین ترامپ، آنقدر سر کار خود را پر از معجزه می‌بینند و خود را نابغه و معجزه عصر و برگزیده می‌بینند که از یک زمانی به بعد، حس صاحب نظر بودن در همه دقایق فنی و ادبی می‌کنند.

توییت ترامپ البته به یک بامزگی تکانه‌ای بیشتر شبیه است، اما در پس پرده، پرتوی از همین حس و حال را می‌توان مشاهده کرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.