ادوبی و توییتر در حال طراحی سیستمی برای افزودن دایمی نام خالق آثار هنری به فایل‌ها و عکس‌ها هستند

0

ادوبی، توییتر و شرکت نیویورک تایمز سیستمی رونمایی کردند که برخی مطالب و اسناد را به فایل‌ها و تصاویر ضمیمه می‌کند.

این ابزار نشان می‌دهد چه کسی این فایل، عکس یا اثر هنری را ساخته و بعد چه افرادی آن را ویرایش و اصلاح کردند. این ابزار به مردم و پلتفرم‌های دیگر اجازه می‌دهد مطالب افزوده شده به فایل‌ها را مشاهده و بررسی کنند.

ادوبی از نمونه اولیه این سیستم در فتوشاپ رونمایی و البته تاکید کرد هنوز جزئیات زیادی باقی مانده است که باید توسعه داده شود. ادوبی گفت هنوز تاریخ انتشار رسمی این سیستم مشخص نیست.

این پروژه به نام Content Authenticity Initiative شناخته می‌شود و قرار است اعضای مشارکت‌کننده در آن طی چند ماه آینده نشست و کنفرانسی کامل درباره‌اش برگزار کنند.

در ابزاری که ادوبی به عنوان نمونه اولیه رونمایی کرد؛ محتواهای افزوده شده به عکس و آثار هنری بخشی از متادیتاها هستند که می‌توانند به فایل افزوده شوند.

ادوبی هنوز توضیح نداده است چگونه از این برچسب‌های افزوده شده به فایل‌ها محافظت می‌شود که از بین نروند یا کپی نشوند. مثلا، چگونه از کپی کردن محتواها و برچسب حق مالکیت معنوی آن‌ها توسط دیگران جلوگیری می‌شود.

مدیر ارشد محصولات ادوبی در مراسم رونمایی اولیه این سیستم گفت طی اجلاسی که قرار است چند ماه آینده برگزار شود؛ جزئیات بیشتری درباره نحوه کارکرد آن بیان می‌شود.

جزئیات بیشتر در ماه‌های آینده

ادوبی می‌گوید این سیستم راهی برای تایید و احراز هویت محصولات و آثار آنلاین دیجیتالی است. مدیر بخش تحقیق و توسعه شرکت نیویورک تایمز نیز تاکید می‌کند این سیستم به مردم برای یافتن محتواها و اخبار قابل اعتماد در سیستم‌های دیجیتالی کمک می‌کند. اطلاعات و محتواهای جعلی و نادرست در این سیستم برملاء خواهند شد.

ادوبی می‌گوید بارزترین کاربرد این سیستم، شناسایی منبع عکس‌های منتشر شده در اینترنت و اطمینان از مالکیت معنوی هنرمندان است. بسیاری از تصاویر و آثار هنری بدون اینکه اشاره‌ای به نام عکاس یا خالق آن شود؛ در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر دست به دست می‌شوند.

داشتن برچسب به عکس‌ها کمک می‌کند کاربران با خالق تصویر آشنا شوند و بتوانند عکس‌های جعلی را زود تشخیص دهند. البته، همه‌چیز به نحوه کار و کارایی سیستم CAI بستگی دارد.

چون اگر بشود به راحتی برچسب‌های عکس‌ها را تغییر داد یا پاک کرد؛ عملا مفید نخواهد بود. اما اگر سیستمی طراحی شده باشد که یک کنترل دقیق و امنیت بالایی برقرار کرده و امکان دستکاری برچسب‌های عکس‌ها وجود نداشته باشد؛ می‌توان به وضعیت آشفته هویت عکس‌ها و آثار هنری در دنیای دیجیتال کنونی سروسامان داد.

سه عضو اصلی توسعه سیستم CAI انتظار دارند شرکت‌ها بیشتری برای حمایت از این پروژه با آن‌ها همکاری کرده و مردم نیز خوشحال خواهند شد برای عکس‌ها و آثار با اصالت پول بدهند یا بدانند از چه عکسی استفاده می‌کنند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.