آیا دنبال کردن اکانت‌های اینستاگرام سلبریتی‌هایی که مدام آمادگی بدنی خود را به نمایش می‌گذارند، به صلاح شماست؟

3

این مطلب را قرار بود یک هفته قبل بنویسم، اما نشد. حالا که یک هفته طعم محرومیت از اینترنت را چشیده‌ایم، چقدر خوب است که در مورد شیوه استفاده خود از اینترنت کمی اندیشه کنیم و هر کدام ما به فراخور نیازهای خود، شیوه استفاده‌مان را تعدیل کنیم.

موضوعی که امروز می‌خواستم در مورد آن صحبت کنم، در مورد آن دسته از اکانت‌هایی است که مدام در آنها شیوه‌ها و تکنیک‌های تمرین به نمایش گذاشته می‌شود و سلبریتی‌های خوش‌اندام با آمادگی بدنی آرمانی، انواع حرکاتی را که برای دسته بزرگی از ما دشوار هستند، به راحتی آب خوردن، پشت سر هم انجام می‌دهند.

از این دسته اکانت‌ها زیادهستند. از اکانت‌های ورزشکاران و مدل‌ها و تمرین‌دهندگان حرفه‌ای که بگذریم، بعضی از سلبریتی‌ها که کار اصلی‌شان چیز دیگری است، هم گاه آن سطح از ورزیدگی را دارند که در ما به جای شوق ورزش، بیشتر حسادت و یا احساس عقب‌افتادگی را زنده می‌کنند.

دو مثال عرض می‌کنم: اکانت اینستاگرام کیت بکینسیل و اکانت اینستاگرام احمدرضا عابدزاده خودمان!

کیت بکینسل ۳.۶ میلیون نفر دنبال‌کننده دارد و مدتی است که مراحل ورزش‌های سخت خود را که با چابکی و استقامت فوق‌العاده به نمایش می‌گذارد، در اینستاگرام به نمایش می‌گذارد.

عابدزاده هم بعد از آن همه سال ورزش در سطح اول فوتبال ایران و متاسفانه مشکل مغزی که مدتی به آن مبتلا شد، حالا در سنی بالای ۵۰، آنچنان تمرین می‌کند که من جدا تصور نمی‌کنم هیچ کدام از دروازه‌بان‌های فعلی لیگ برتر ما قادر به انجام آن باشند.

حالا سوال من این است که شما به عنوان یک کاربر فرضی اینترنت که می‌خواهید شوق ورزش را همیشه در خود زنده نگه دارید، باید این اکانت‌ها را دنبال کنید یا زیاد به ویدئوهای آن توجه نشان بدهید، یا نه.

در نگاه اول این ستاره‌های می‌توانند الگویی برای ما بشوند و با ترسیم یک آینده تخیلی که خود ما هم به این مقدار آمادگی بدنی برسیم، تشویقمان کنند که دست از تنبلی برداریم.

اما از آن سو، فاصله بسیار زیاد بین ما و آنها، اینکه خیلی از ماها به اصطلاح در یک آب کردن چربی‌های شکم خود هم مانده‌ایم، ممکن است ناخودآگاه این تصور را در ذهنمان زنده کند که این ستاره‌های از سیاره‌ای دیگر آمده‌اند و به کلی بی‌خیال شویم!

به گمانم پاسخ به این سوال بستگی به شرایط هر یک از ما دارد. بعضی از ماها ممکن است از نظر ورشی فعال باشند و از نوع تمرینات این ستارگان استفاده کنند و پیشرفت کنند و انگیزه بیابند.

برای دسته باقیمانده اگر بتوانند با حس حسرت درونی خود کنار بیایند، دیدن این ویدئوها بی‌ضرر است، اما باید سعی کنند که همیشه خودشان را با خودشان مقایسه کنند و در پی شکستن رکوردهای شخصی خود باشند. اینکه شخصی با بیشتر از ۲۰ کیلوگرم اضافه وزن بتواند درصدی از اضافه‌وزن خود را به شیوه‌ای سالم کم کند، هیچ از انجام یک حرکت پیچیده و زیبای سلبریتی‌ها کم ندارد.

   
3 نظرات
 1. ف می گوید

  سلام. به عنوان کسی که بعد از ۳۳ سالگی یک ورزش رزمی رو شروع کردم باید بگم، با هفته ای دو یا سه روز تمرین بعد از یکسال میتونید مثل این سلبریتی ها اغلب این حرکات رو بزنید. ولی کلا دور سلبریتی جماعت رو باید خط کشید. چرا؟ چون سلبریتی فقط و فقط برای تشویق به مصرفه. چه کالا و چه خدمات. مصرف اون چیزی که اغلب بهش نیازی نداریم (باشگاه مشت زنی روببینید). شما به ورزش نیاز دارید؟ بله البته. پس برید باشگاه محل. هر ورزشی که دوست دارید از صفر شروع کنید. بدون توجه به سن، مناسب با شرایط جسمی چیزی رو شروع کنید. بعد از دو ماه تفاوت رو با روز اول مقایسه کنید. لذت خواهید برد و ادامه خواهید داد. هزینه باشگاه گرونه؟ به پارک محل برید از هیجان و انرژی نرمشهای صبحگاهی گروهی حیرت خواهید کرد. گروه هایی از جوانان، میانسالان، پیران و زنان و مردان، حتی کم توانان جسمی در حال دویدن، پیاده روی، وزنه زدن شما را سر شوق می اورند. با گروهی هم گام شوید و شروع کنید.
  انواع شنا، یا دراز و نشست و پلانک کار سختی نیست. از روزی ۳-۴ تا شروع کنید، هر روز فقط یک حرکت اضافه کنید . در پایان ماه شما به راحتی ۲۰-۳۰ تا دراز نشست یا شنا خواهید رفت. مبارکه! سلبریتی شدید، فیلم خودتون رو با یه دست لباس الا پنگی رنگ به رنگ ورزشی رو اینستا آپلود کنید.

  1. آیدین می گوید

   دقیقا موافقم
   من از صفر شروع کردم و بعد از دو ماه وزنه زدن تغییرات رو مشاهده کردم مخصوصا در سیستم ایمنی بدنم

 2. آترین می گوید

  من الان دقیقا ۷ ماه بدون وقفه هفته ای ۵ روز بدنسازی میرم و در کنارش تمرینات ژیمناستیک هم انجام میدم. به نسبت روز اول اینقدر تغییر کردم و قدرت و انعطافم زیاد شده و همینطور رو فرم اومدم که به غیر خودم اطرافیانم هم مدام میگن خیلی عوض شدم. در این بین گاهی برای فشار زیاد آوردن و یا استراحت ناکافی آسیب هایی هم دیدم ولی به جای اینکه طبق توصیه پزشک کاملا استراحت بکنم سعی کردم از اون مفصل و ماهیچه خیلی کمتر استفاده بکنم و مواظبش باشم و بعد چند وقت آروم آروم دوباره بهش فشار کمی بیارم و الان سالم سالمم.
  پیشنهادم به دوستانی که میخوان ورزشی رو شروع کنن اینه که زیر نظر یه مربی خوب شروع به کار کنن و قبل از شروع ورزش درکشون رو در مورد بدن و مفاصل و آسیب های ورزشی بالا ببرن و یک باره به خودشون فشار زیادی نیارن که باعث آسیب بشه. احیانا اگر بدنسازی رفتید فقط و فقط طبق دستور مربی حرکات رو بزنید و اصلا به خود مربی پندار ها گوش نکنید. در مورد مکمل ها هم همینقدر بگم که بهتره اصلا طرفشون نرید به خصوص تویه ایران توشون میشاشن. صبور باشید با زمان بیشتری به همون نتیجه ای میرسید که قرار بود با مکمل برسید. و البته خواب و تغذیه مناسب و کامل هم فراموش نشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.