دوچرخه‌ای که به جای لاستیک از روبات چهار پا استفاده می‌کند

0

اینکه چرا ما باید به جای لاستیک از طراحی و سازه‌های مکانیکی استفاده کنیم؛ هنوز کاملا مشخص نیست ولی برای خودش یک ایده خلاقانه با پیاده‌سازی ماهرانه است.

یک صنعت‌گر خلاق برای کانال علمی The Q science یک دوچرخه طراحی کرده است که باید بگوییم پیاده‌روی می‌کند. این دوچرخه به جای لاستیک عقب از سازه‌های فلزی و مقوایی استفاده می‌کند و به دوچرخه پیاده‌روی معروف است.

مبانی این طراحی به مجموعه طراحی‌های بادی معروف Strandbeest آقای تئو جانسون برمی‌گردد. طراحی‌هایی که با باد حرکت کرده و شبیه به انسان قدم برمی‌دارند.

این صنعت‌گر هم با الهام‌گیری از Strandbeest سعی کرده با دقت و مهارت تمام یک قطعه مکانیکی رونده مبتنی بر چهار پا طراحی کند. در این قطعه انواع جوشکاری‌ها، برش‌ها و طراحی‌های مهندسی ظریف را شاهد هستیم. علاوه بر قطعات فلزی، از پیچ‌ها و زنجیر چرخ و حلقه‌های دنده‌ای هم استفاده شده است.

خود این صنعت‌گر درباره ساخت این دوچرخه می‌گوید: «من می‌خواهم به شما همزیستی دوچرخه و موجودات روباتیک پیاده‌روی Strandbeest را نشان دهم.»

هنگامی که سوار دوچرخه می‌شوید و رکاب می‌زنید؛ این قطعه رباتیک همانند انسان شروع به قدم برداشتن کرده و باعث حرکت دوچرخه می‌شود. دقیقا انگار یک روبات عقب دوچرخه را گرفته و دارد پشت‌سر شما می‌آید.

نگران نباشید؛ آن‌طور که ویدیوی این طراحی نشان می‌دهد دوچرخه قادر به حرکت کردن است و شما را از نقطه‌ای به نقطه دیگری می‌برد ولی شاید سروصدای زیاد ربات پشت‌سرتان کمی آزاردهنده باشد.

این طراحی را چندین بار دیگر در محصولات مختلف مانند خودرو، صندلی‌ها و اشیا دیگر دیدیم و تازگی ندارد. کم‌کم داریم به دیدن ماشین پیاده‌روی، صندلی پیاده‌روی، کالسکه پیاده‌روی و … عادت می‌کنیم.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.