بهترین تصاویر ارسالی از فضا در سال ۲۰۱۹

1

در سال ۲۰۱۹ ماموریت‌های فضایی بزرگ و خطیری انجام شد که حاصل آن‌ها برخی تصاویر شگفت‌انگیز از منظومه شمسی بوده است. همین‌طور، برخی از تلسکوپ‌های قدرتمند زمین آموزش دیدند برخی سوژه‌ها و جذابیت‌های فضا را عکس‌برداری کنند.

در سال ۲۰۱۹ عکس‌های زیبا و تعجب‌برانگیز زیادی از شگفتی‌های آسمان به دست ما رسیده است که انتخاب بهترین تصاویر را بسیار سخت می‌کند. ۷ تصویر برتر سال ۲۰۱۹ از فضا را در زیر مشاهده می‌کنید:

بالای ابرها

در سال ۲۰۱۶، فضاپیمای جونو ناسا بر فراز سیاره مشتری، ابرهایی را شکار می‌کند که بسیار زیبا و عجیب هستند. انگار یک سیاره را با کاشی‌های مرمر سنگ‌فرش کردید.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

فضاپیمای جونو ناسا  چهار عکس چداگانه از این پدیده در هنگام عبور از جهان پنجم خورشید ثبت کرده است. به نظر می‌ٰسد ابرها به شکلی دایره‌وار دور نقطه‌ای در پیچ و تاب هستند.

آدم برفی

پس از کشف پلاتو در سال ۲۰۱۵، فضاپیمای جدید ناسا به نام Horizons ماموریت یافت برای اهداف جدیدی وارد مدار Kuiper Belt شود که فراتر از مدار نپتون قرار دارد. در این کمربند مداری هزاران شی یخی عجیب و غریب دیده شده است که ظاهرا از دوران ابتدایی منظومه شمسی باقی ماندند.

دانشمندان روی شی تمرکز می‌کنند که MU 69 نام دارد و در سال ۲۰۱۴ کشف شده است. این شی که بعدا Ultima Thule نام گرفت و اکنون Arrokoth گفته می‌شود؛ ۳۹ کیلومتر بوده و از دو توپ یخی با اندازه مختلف تشکیل شده است. این شی با سرعت کم در مدار حرکت می‌کند و رنگی متمایل به قرمز دارد. دانشمندان حدس می‌زنند از جنس مواد آلی به نام تولین در سطح خود تشکیل شده باشد.

آتش‌بازی ستاره‌ای

Eta Carinae یک سیستم ستاره‌ای است که در فاصله ۷۵۰۰ سال نوری قرار دارد. این سیستم از دو ستاره تشکیل شده است که در کنار هم نزدیک به ۵ میلیون برابر بیشتر از خورشید انرژی ساطع می‌کنند. یکی از ستاره‌ها گازهای گرمی منتشر می‌کند که به صورت یک جفت بالون نرم درآمده‌اند.

آخرین تصویر از این سیستم در سال ۲۰۱۹ و توسط دوربین Wide Field Camera 3 تلکسوپ فضایی هابل گرفته شده است.

سلفی مارتین

مریخ‌نورد Curiosity ناسا از سال ۲۰۱۲ در حال جست‌وجو در بخش Gale Crater سیاره مریخ است. این مریخ‌نورد در دامنه کوهی این عکس سلفی را از خود گرفته است.

در این تصویر به خوبی می‌توان صخره‌ای رسی را مشاهده کرد. خاک رس معمولا در حضور آب شکل می‌گیرد که یک ماده اساسی برای حیات است. شواهد دیگری هم برای وجود آب در بخش Gale Crater مریخ به دست آمده است.

خیلی دورتر از ماه

در ۳ ژانویه امسال فضاپیمای چینی Chang’e-4 به ماموریت رفت و روی سطح ماه فرود آمد. چند روز پس از این فرود موفق، دوربین‌های مریخ‌نورد به کار افتادند و عکس‌هایی از سطح ماه گرفتند.

این مریخ‌نورد دارای دوربین، رادارهای کاوش‌گر برای زیر سطح ماه، طیف‌سنج برای شناسایی مواد معدنی و یک تستر رشد گیاهان است.

یک رقیب بزرگ

این تصویر توسط تلسکوپ هابل گرفته شده است و یک کهکشان مارپیچی به نام NGC 772 را نشان می‌دهد. ۱۳۰ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد و با کهکشان راه شیری اشتراک‌های زیادی دارد. هر دو دارای ماهواره‌های کهکشانی کوچکی هستند که به دور کهکشان‌های والد خود می‌چرخند. با این حال، هر دو کهکشان تفاوت‌های زیادی با هم دارند.

در حال کشتیرانی

LightSail یک پروژه توسعه داده شده در سازمان غیرانتفاعی The Planetary Society است و هدف آن کشتیرانی در منظومه خورشیدی و مدار پایین زمین است. بادبان‌های خورشیدی یک روش قدیمی برای پیشبرد فضاپیماها است.

بادبان‌های فضایی از این واقعیت سود می‌برند که انعکاس نور خورشید روی سطح‌های آیینه‌ای باعث فشار و هدایت آن‌ها به جلو می‌شود. LightSail 2 در ۲۵ ژوئن ۲۰۱۹ به فضا پرتاب شد و عکس فوق در ۲۳ جولای گرفته شده است.

منبع

   

پستهای اخیر

اطلاعات عمومی کاربران کلاب‌هاوس به صورت تجمیع‌شده منتشر شد: انتشار رایگان اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون…

برخی منابع از جمله سایت CyberNews که معمولا اخبار هک و رخدادهای امنیتی فضای مجازی را منتشر می‌کنند؛ از انتشار رایگان و آزاد اطلاعات عمومی کاربران در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس شامل اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر خبر داده‌اند. این اطلاعات…

به مناسبت سالمرگ انور خوجه بخوانید: کتاب انور خوجه، مشت سرخ آهنین، نوشته بلندی فوزیو، ترجمه بیژن…

انور خوجه مردی کتابخوان، خوش برخورد و خوش سیما بود اما زیر این لایه بیرونی شخصیتی به غایت متعصب، بیگانه ستیز، بدگمان و خونریز آرمیده بود. از بخت بد مردم آلبانی، این مرد که خود را مارکسیست لنینیست می‌نامید زمام امور این کشور را در پی…

این کرم صدپا برای در امان ماندن از شکارچیان خود و ترساندن آنها خود را به شکل ددپول یا جمجمه‌ای با دو…

استتار جانداران یا ایجاد ویژگی‌های ظاهری که باعث در امان ماندنشان از شکارچیان می‌شوند، گاهی بسیار عجیب می‌شوند و آدم درمی‌ماند که چه سیر تکاملی برای ایجاد هر یک از آنها طی شده است. یکی از عجیب‌ترین از مکانیسم‌ها را یک کرم صدپای خاص دارد.…

جدیدترین دستاورد شرکت نورا لینک ایلان ماسک: میمونی که با کمک یک تراشه کاشتنی در مغز بازی «پونگ»…

استارتاپ Neuralink ایلان ماسک ویدئویی از یک میمون منتشر کرده که با تسلط کامل و براساس دستورات ذهنی‌اش دارد پونگ بازی می‌کند. این تازه‌ترین دستاورد نمایشی از پروژه «brain-machine interface» قابل کاشتن است که شرکت نورالینک از سال ۲۰۱۷ در…

کتاب سفر به سیارات ناشناخته – نوشته رابرت سیلوربرگ – بریده‌ای از کتاب برای تجدید خاطره

فکر کنم کتاب سفر به سیارات ناشناخته را وقتی 10 سالم بود، خواندم. یکی از بهترین علمی تخیلی‌های غیرآسیموفی بود و ایده‌ها و داستان‌پردازی بسیار عالی داشت. در این داستان یکی از سیاراتی که سابق بر این مستعمره زمین بود، وقتی با تهدید نژاد وحشی…

۱۰ ترفند عیب‌یابی و رفع مشکل گجت‌هایی که روزانه با آن‌ها سروکار داریم؛ بدون نیاز به دانش یا هزینه‌…

هر مشکلی بر اثر یک مسئله به وجود آمده است و کافی است منشا آن مشکل را پیدا و بعد رفع کنید. با این وجود، بسیاری از رایج‌ترین مشکلات فناوری دارای راه‌حل‌هایی آسان و سرراست هستند. در ادامه می‌خواهیم به ۱۰ مورد از این ترفندهای عیب‌یابی و رفع…

1 نظر
  1. مهرداد می گوید

    دست مریزاد برای این مطلب عالی، مثل همیشه بهترین هستید…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.