پیشنهاد فیلم: دو پاپ

3

راستش اصلا فکرش رو نمی‌کردم در شرایطی که یک عالم فیلم معرفی‌نشده در سایت دارم، بنشینم و کمی در مورد فیلم «دو پاپ» برایتان بنویسم.

علیرغم اینکه در فیلم آنتونی هاپکینز و جوناتان پرایس بازی می‌کردند، از آنجا که فیلم در مایه بیوگرافی واقع‌گرایانه، آن هم در مورد دو پاپ یعنی پاپ بندکیت و پاپ فرانسیس بود، آدم به شک می‌افتاد که با یک فیلم بسیار کسل‌کننده نمایشی روبرو باشد.

مدتی است که من سبک خاصی برای دانلود فیلم پیدا کرده‌ام، برای اینکه پهنای باندم حرام نشود، اندکی از فیلم را از فیلیمو می‌بینم و اگر خوب بود، فیلم را به صورت کامل از سایت‌های دانلود دیگر دانلود می‌کنم. این فیلم را هم همین طوری شناختم و بعد دانلود کردم.

آنتونی هاپکینز که اتفاقا امروز، زادروزش بود که نیاز به معرفی ندارد. اما این جوناتان پرایس شاید اولین بار به خاطر بازی در سریال گیم آو ترونز چهره شد. تا قبل از این سریال هم البته ایشان نقش‌آفرینی‌های متعددی در فیلم‌ها و سریال‌ها داشت، اما مشخصا از زمان بازی در گات بود که، چهره‌اش برای همه مشخصا در ذهن حک و ماندگار شد.

اما در مورد فیلم:

وقتی مرد خدا باشید و در کلیسای کاتولیک باشد، ظاهرا رقابت برای تصدی مناصب بالاتر، بایستی چیزی بی‌معنی باشد و از سوی دیگر نباید زیاد بین کسانی که کاردینال یا پاپ می‌شوند، تفاوت عملی باشد. به هر حال اصول هر مذهبی مشخص هستند و کمی تفاوت سلیقه در فروع، نباید تفاوت چشمگیری ایجاد کند.

اما در مقام عمل می‌دانیم که چنین نیست و بستر مذهب شرایطی را ایجاد می‌کند که تفسیرهای متنوع از آن، از زمین تا آسمان تفاوت عملکرد و رای می‌توانند ایجاد کنند.

اینگونه است که بین رهبران مذهبی تحول‌خواه و مردمی و آنهایی که سنتی فکر می‌کنند و جمود دارند، همیشه چالشی بزرگ وجود دارد. یک دسته پویا فکر می‌کنند و تنها روح دین برایشان مهم است، یک دسته هم مذهب تاریخی برایشان مهم است. بدتر آنکه دسته سومی هم هستند که نه سنتی‌اند و نه تحول‌خواه، بلکه از ابزار دین، برای رسیدن به هوس‌های خود بهره می‌برند.

فیلم از جایی شروع می‌شود که پاپ بندیکت سنتی انتخاب شد. از آن سو، خورخه ماریو برگولیوی-نام واقعی پاپ فرانسیس- آرژانتینی را در فیلم داریم. کشیش متواضع و مردمی که نگاهی به‌روز از مذهب دارد.

پاپ فرانسیس رفته رفته در اداره کلیسا به مشکل برمی‌خورد و دچار تردید و چالش می‌شود و اینجاست که برگولیو به دیدنش در واتیکان می‌آید …

برخورد این دو به خصوص با توجه با بازی دیدنی هاپکینز و پرایس، بسیار دیدنی از آب درمی‌آید. فیلم با ریتمی آرام و دوست‌داشتنی پیش می‌رود.

یکی از بهترین برش‌های فیلم، فلش‌بکی است که به گذشته برگولیو زده می‌شود:

ما با هم به آرژانتین، زمان حکومت نظامی‌ها می‌رویم. جایی که نظامی‌های با شقاوت تمام، کوچک‌ترین اعتراض مردم، روشنفکران و مذهبی‌ها را سرکوب کردند و دسته زیادی از آنها را روانه زندان‌ها و شکنجه‌گاه‌ها کردند و عده زیادی را به قتل رساندند.

در این برهه حساس، کلیسا چه می‌تواند بکند؟ برگولیو، ترجیح داد در این زمان از هم‌قطارانش بخواهد که آرامش داشته باشند و با حکومت نظامی، درنیفتند. اما دوستانش او را طرد کردند و راه مبارزه را انتخاب کردند و عده‌ای از آنها در این راه، جان خود را از دست دادند.

البته صورت‌‌های دیگری هم از این داستان است. در یک روایت او تلاشی برای آزادی دو کشیش زندانی انجام نداد (چیزی که در فیلم با یک فلش بک ظاهرا رد می‌شود) و در روایت دیگر حتی او متهم می‌شود که شخصا آنها را به نظامیان لو داده است! (+)

سال‌ها بعد، پس از برافتادن حکومت نظامی، برگولیو، به خاطر همین انفعال و مصالحه ظاهری با ژنرال‌ها طرد شد و به کلیسای کوچکی در کوهستان تبعید شد. او از این فرصت برای خودسازی و پالایش استفاده کرد و به تدریج جایگاه خود را به دست آورد.

حقیقت این است که در زمانه خودکامگی محض، متاسفانه توده مردم یا خواص هر تصمیمی بگیرند، در آینده می‌تواند با نقد بی‌رحمانه مواجهه شود. این تصمیم‌ها می‌توانند گستره بزرگی شامل موارد زیر باشد:

-انفعال و زندگی ظاهری شاد اختیار کردن و ترک سیاست – مبارزه مدنی – مبارزه خشونت‌طلبانه – تلاش در جهت روشنگری نظری و …

به عبارت ساده و خودمانی، امکان ندارد که شما در یک باتلاق دست و پا بزنید و بتوانید کاملا پاک خارج شوید. به هر حال در کارنامه شما، سال‌ها و دهه‌ها بعد می‌توانند لحظاتی از تردید و آلودگی را پیدا کنند و به شما انگ بزنند.

بزرگ‌ترین تردید و نقطه تاریک در زندگی پاپ فرانسیس، همین پاپی که به تسامح و تساهل باورمند است، شاید همین نقطه در زندگی‌اش باشد.

بیشتر رخدادها و حتی دیالوگ‌های بین دو پاپ، مبتنی بر واقعیت هستند. اما روابط دو پاپ، در عالم واقع، اینقدرها هم دوستانه نیست. شاهد آن نامه‌ای است که در آوریل 2019 توسط پاپ بندیکت منتشر شد. در این نامه 6 هزار کلمه‌ای او از در مورد اتهام رواج فساد جنسی توسط عوامل کلیسا در دوران تصدی خودش توضیح داده بود و نیز از افکار بیش از حد لیبرال در کلیسا، انتقاد کرده بود. این در شرایطی است که شاید یکی از دلایل استعفای پاپ بندکیت، قضیه سوء استفاده جنسی برخی از کشیشان بود که وقتی این مطلب فراگیر و رسانه‌ای شد و منجر به انتقاد از دولت ایتالیا هم شد، پاپ بندیکت را در تنگنا گذاشت.

پاپی که با بیگ بنگ و فرضیه تکامل هیچ مشکلی ندارد و اینها را مانعی برای مذهبی بودن، نمی‌بیند، آنچنان که گاهی ما فکر می‌کنیم، دوران پاپی ساده‌ای ندارد!


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌هایی که جادوی پرسپکتیو را نشان می‌دهند

عکاسی به نام هوگو سوئیساس، یک عکاس خلاق مستقر در لیسبون پرتغال است. او از دوربین و مغزش برای فریب چشم بینندگان عکس‌هایش استفاده می‌کند. او کاملاً خودآموخته، اشیاء روزمره را در صحنه‌هایی که به نظر نمی‌رسد متعلق به آن‌ها هستند، قرار می‌دهد، و…

این عکس‌ها را ببینید تا تصدیق کنید که افسوس‌ها (حسادت‌های) اینستاگرامی ما بسیار اوقات درست نیستند!

هر کسی ممکن است طور خاصی از اینستاگرام استفاده کند. یکی صفحات خبری را دنبال می‌کند، دیگری بیشتر صفحات کاری یا سرگرمی را. یکی به اخبار و عادات سلبریتی‌ها علاقه دارد و برخی‌ها هم همه آشنایان و اعضای خانواده و دوستان قدیم و جدید را دنبال…

چرا بسیاری از ساختمان‌های تاریخی در بریتانیا دارای پنجره‌های آجرکوبی شده هستند؟

زمانی در بریتانیای کبیر داشتن پنجره در خانه‌ها و ساختمان‌ها بسیار گران از آب درمی‌آمد! چرا؟!چون در سال ۱۶۹۶ با وضع مالیات بر پنجره که بسیار در جامعه منفور بود، وضعیت تغییر کرد. در این زمان مالیات بر صاحبان املاک را بر اساس تعداد…

اگر این سلبریتی‌ها به همان سبک و سیاق و بزرگسالی کوچک می‌شدند

البته سلبریتی‌ها مسلما عکس‌های اصلی دوران کودکی دارند. هر چند در مورد برخی ممکن است این عکس‌های کودکی اندک یا کم‌کیفیت باشند.اما تصور کنید برای بازتاب دادن وجود همان عوالم بزرگسالانه در دنیای کودکی یا همان اجزای مهم چهره، چهره بزرگسالان…

آیا ماری آنتوانت واقعاً گفته بود مردمی که در قطحی نان هستند، کیک بخورند؟! حقیقت درباره یکی از…

این یکی از بدنام‌کننده‌ترین داستان‌های تاریخ است: روایت این است که ملکه ماری آنتوانت وقتی شنید که دهقانان فرانسوی آنقدر فقیر شده‌اند که توانایی خرید نان ندارند، پاسخ داد: "بگذارید کیک بخورند." این افسانه برای قرن‌ها نقل شده است و به این…

چه می‌شد اگر انیمیشن‌های استودیو جیبلی را کسی با آبرنگ می‌کشید – کاری که لوئیز تریر کرده!

در این نقاشی‌های زیبای لوئیز تریر، طرفداران استودیو جیبلی فورا انیمیشن‌های یه یاد ماندنی را که از آنها الهام گرفته شده، تشخیص خواهند داد.لوئیز تریر، نقاش و مجسمه‌ساز فرانسوی با الهام از شخصیت‌های انیمیشن‌های شناخته شده از استودیو جیبلی،…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
3 نظرات
 1. رضائی می گوید

  ما که کلا فیلم و سریالها رو روی فیلیمو میدیدم. اما این داستان جدیدی که روی سایتهای فیلم آنلاین مثل فیلیمو پیاده کردن که نصف حجم رو از جیب ما کم میکنه، طومار فیلم دیدن ما رو بهم ریخت.

 2. Ramin می گوید

  یه پیشنهاد بدم بجای اینکه از فیلمو همون دو دقیقه ببینی
  لینکی که قرار شد فیلم ازش دانلود کنی بده نرم افزار پخش ویدیو مثل mx player یا km player بصورت استریم لینک پخش میکنه.

 3. مهدی طالقانی می گوید

  به نظر من علت ساخت این فیلم علیرغم ظاهر داستانش که شاید نقدی به رهبری پاپ باشه ،،، مطرح کردن این دم و دستگاه بود …
  تا اینکه فیلم رفتار عجیب پاپ با یکی از هوادارانش منتشر شد …
  قضاوت با خوانندگان ،،، اما یادمون نره عزت رو خدا می ده حتی اگر شما میلیون ها دلار خرج کنید که عزیز بشید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5