۳ دلیل شکست اپل تی‌وی پلاس تا کنون

0

اپل در هنگام معرفی سرویس استریم ویدیوی +Apple TV به صورت اغراق‌آمیزی گفت دنیا شاهد یک سرویس خدمات استریم تغییردهنده بازی خواهد بود.

آیا اپل در ادعای خود صادق است؟ اپل تی‌وی پلاس چقدر مشترک و بازدیدکننده دارد و آیا به یک جریان مهم بازار استریم تبدیل شده است؟ در رسانه‌ها و فضای مجازی چقدر درباره فیلم‌ها و سریال‌های این سرویس ویدیویی صحبت می‌شود و در میان دوستان و آشناهای شما، کدام‌یک اپل تی‌وی پلاس را دنبال می‌کنند؟

در حالی‌که نتفلیکس یک طرف جنگ استریم ویدیو قرار دارد و فیلم‌های با کیفیت بالا تولید می‌کند؛ دیزنی در سوی دیگر این جنگ است و این وسط اپل یک تولیدکننده فیلم بی‌اثر است که صدایش به کسی نمی‌رسد.

در زیر دلایل مهمی که باعث شکست سرویس اپل تی‌وی پلاس تا به اینجا شده را بررسی می‌کنیم تا مشخص شود اپل علاوه بر اینکه نتوانسته یک رقیب برای نتفلیکس باشد؛ بلکه نمی‌تواند کاری که شرکت دیزنی در ابتدای راه سرویس استریم خود انجام داد را تکرار کند:

۱- گاهی اوقات رایگان کردن کافی نیست

در زمان شروع به کار سرویس اپل تی‌وی پلاس، فقط ۱۰ درصد از مشتریان اپل که واجد شرایط استفاده سرویس ۱۲ ماهه رایگان بودند؛ استفاده از این سرویس را پس از سه ماه رد نکردند. خریداران آیفون، آیپد، اپل تی‌وی، مک و آیپد تاچ می‌توانند تا یک سال اشتراک رایگان این سرویس را داشته باشند.

تجزیه و تحلیل اطلاعات بازار توسط موسسه Sacconaghi نشان می‌دهد حتی این تعداد از مشتریان هم سراغ فیلم‌های اپل تی‌وی‌ پلاس نرفتند و مشاهده رایگان آن‌ها را پس از فیلم‌های سرویس‌های اشتراکی معروف قرار دادند.

ظاهرا مشتریان اپل ترجیح می‌دهند چیزی که رایگان نیست را بیشتر بها داده و در اولویت قرار دهند و سرویسی که رایگان است را ارزش کمتری بدهند. اپل در هفته‌های پس از راه‌اندازی این سرویس از پخش تبلیغات نکاسته است و نمایش تبلیغات خود را دارد؛ یعنی اپل نمی‌خواهد از درآمدهای خود بکاهد یا به روش‌های غیر عرف دنبال جذب مشتری برود.

سایت آمازون سال‌ها است که یک سرویس Prime Video را برای کاربران وفادار خود راه‌اندازی کرده است ولی باز هم این کاربران ترجیح می‌دهند زمان بیشتری برای استریم محتوای ویدیویی نتفلیکس صرف کنند که البته برایش هزینه هم می‌پردازند ولی روی آمازون به طور رایگان در دسترس است.

درک آنچه در ذهن مشتری می‌گذرد؛ بسیار سخت است. گاهی اوقات ترجیح می‌دهند ۴.۹۹ دلار در ماه بپردازند ولی تا فرصت دارند از پلتفرم ۱۲ ماهه رایگان اپل تی‌وی پلاس استفاده نکنند.

۲- اپل هنوز آنچه را که می‌خواهید ارائه نمی‌دهد

مشکل دوم سرویس استریم ویدیوی اپل به خود محتوا برمی‌گردد. اپل با تکیه بر تجربه سال‌ها فروش و رندرهای دیجیتالی روی آی‌تونز تصور می‌کند رگ خواب مخاطب را می‌داند ولی در عمل فقط دو سریال این شبکه به نام‌های The Morning Show و See توانستند برای خود مخاطبانی دست و پا کرده و شاهد ریویوها و اظهارنظرهایی درباره‌اش هستیم.

شاید هم این دو سریال در بین ۲۰ فیلم برتر سال قرار بگیرند ولی ۱۸ فیلم بعدی از کدام سرویس‌ها هستند؟

نتفلیکس هشت سال پیش با ساخت Lilyhammer وارد بازار تولید محتوای مالتی‌مدیا شد که نمایش چندان بدی هم محسوب نمی‌شد. این سرویس استریم عملا با House of Cards وارد رقابت با دیگر شرکت‌ها شد و خودش را به عنوان یک سازنده فیلم و سریال مطرح کرد.

دیزنی هولو هم پس از ساختن Handmaid’s Tale و پیش‌تر از آن East Los High و Freakish وارد بازار رقابتی شد. اما اپل هنوز نتوانسته محتوایی را تولید کند که در میان کاربران شور و هیجان به وجود بیاورد و آن‌ها را تشویق به تماشا به هر قیمتی کند.

۳- فاقد محتواهای جایگزین است

اپل سعی دارد محتواهای اختصاصی خودش را داشته باشد ولی برای مردمی که هم‌اکنون به چندین سرویس استریم فیلم و سریال دسترسی دارند؛ تنوع و داشتن فهرستی بلند و طولانی از محتواهای جایگزین بسیار بیشتر اهمیت دارد.

سرویس‌های نتفلیکس، هولو، آمازون پریم، دیزنی پلاس و غیره به خوبی این موضوع را دانسته و با اشتراک‌گذاری محتواهای خود و تبادل فیلم و سریال سعی می‌کنند همه گونه مشتری را روی سرویس خود نگه دارند.

اپل اصرار بر تولید محتوای اختصاصی دارد و شاید هم کیفیت تولیدات آن بالاتر از رقبا باشد و مشترکان شاهد فیلم‌های کیفی بالایی باشند ولی چند درصد از مردم حاضر هستند پول بیشتری بدهند که فقط محتواهای اختصاصی اپل را ببینند.

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.