آمازون ۱۰۰ هزار نفر برای پاسخگویی به موج جدید افزایش خریدهای آنلاین استخدام می‌کند

0

کرونا خریدهای آنلاین را هم افزایش داده است و در سراسر جهان، فروشگاه‌های آنلاین به موجی از سفارش‌های آنلاین مواجه شدند که آماده‌سازی آن‌ها زمان‌بر و وقت‌گیر شده است.

در هر شهر و کشوری باشید؛ توصیه یکی است و آن «از خانه بیرون نروید». طبیعی است که خرید آنلاین این روزها محبوب‌ترین و مطمئن‌ترین روش برای پر کردن یخچال و کمدها است. بسیاری از اقلامی که فروشگاه‌های فیزیکی ندارند را می‌توانید به طور آنلاین سفارش دهید و دم خانه تحویل بگیرید؛ به‌خصوص شوینده‌ها، مواد ضدعفونی‌کننده و دستمال‌ها!

در حالی‌که هفته پیش سایت آمازون در اطلاعیه‌ای به مشتریان خود پیام داد ممکن است بازه زمانی تحویل کالای آن‌ها نسبت به روزهای عادی کمی بیشتر شود؛ چون سفارش‌های زیادی دریافت کرده است؛ اکنون وال‌استریت ژورنال گزارش می‌دهد بزرگ‌ترین فروشگاه‌های خرده‌فروشی دنیا می‌خواهد ۱۰۰ هزار کارمند را برای بخش انبار و شبکه تحویل خود استخدام کند.

همچنین، شرکت آمازون می‌خواهد برای ماه آوریل حقوق کارمندان خود را ساعتی ۲ دلار افزایش دهد.

زشت و زیبای اقدامات آمازون

چه کسب‌وکارهایی از این دو حرکت انقلابی آمازون شاد یا ناراحت شدند؟ خرده‌فروشی‌های آنلاین با این اقدامات آمازون بیشتر قوت گرفته و می‌تواننند حجم بیشتری از تقاضاهای مردم را پاسخ‌گو باشند و سرعت بیشتری به سفارش‌های و خریدهای دریافت شده خود داشته باشند.

اما کسب‌وکارهای محلی و فروشگاه‌های فیزیکی کوچک تحت تاثیر این اقدامات آمازون و البته خود شیوع ویروس کرونا دارند بازار خود را از دست داده و با کاهش فروش شدیدی روبرو شدند. بسیاری از این فروشگاه‌های خرده‌فروشی فیزیکی تعطیل یا نیمه تعطیل هستند.

مثلا، اپل تمام فروشگاه‌های خرده‌فروشی خود در سراسر جهان را به جز در چین که زادگاه کرونا بود را بسته است. هنوز مشخص نیست این فروشگاه‌ها چه زمانی باز می‌شوند ولی تا شیوع کرونا وضعیت حاد و بحرانی همه‌گیر دارد؛ اپل گفته است این فروشگاه‌ها باز نمی‌شوند.

از دیگر اقدامات آمازون در این شرایط و برای کمک به تحویل سفارش‌های آنلاین مشتریان، ایجاد تغییراتی در سیاست‌های کاری و مرخصی است تا بتواند بیشتر از کارمندان پاره‌وقت خود استفاده کند. افزون بر این، ۲۵ میلیون دلار برای  کمک به رانندگان و کارمندان بخش تحویل کالاها در نظر گرفته است.

مشکلات کرونا برای آمازون

آمازون با شیوع کرونا درگیر شکلات مختلفی شده است. برخی خرده‌فروشی‌های شخص ثالث اقدام به افزایش قیمت‌ها دادند یا جنس‌های تقلبی تحویل مشتریان می‌دهند. همین‌طور، برخی رسانه‌ها گزارش دادند خرده‌فروشی‌های آمازون برخی اقلام و داروهای درمان کرونا به مردم فروخته‌اند.

در پاسخ به این رفتارها، آمازون حساب‌های کاربری آن‌ها را بسته و غیرفعال کرده است. همچنین به فروشگاه‌های خود هشدار داده است اگر جنسی گران‌تر فروخته شود یا اجناس مرتبط با بهداشت عمومی مردم احتکار و بعد با قیمت‌های بسیار گزاف به حراج گذاشته شود؛ با جریمه‌های مالی سنگینی روبرو می‌شود.

به هر حال، آمازون دارد از این فرصت به وجود آمده سود خود را می‌کند. در حالی‌که بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ فیزیکی غارت شده و هیچ جنسی برای ارائه ندارند یا در معرض خطراتی مانند سرقت هستند؛ آمازون دارد حجم بیشتری از سفارش‌ها و خریدها را مدیریت کرده و به دست مشتری می‌رساند.

آمازون همزمان که در صدد افزایش کارمندان بخش‌های انبارداری، بسته‌بندی و تحویل کالاها است؛ به تمام واحدهای خود و همین‌طور بخش تحقیق و توسعه دستور دارد برای آینده بررسی کنند چه مشاغل و دسته‌ای از کارمندان می‌توانند دورکاری کنند و چه شیوه‌هایی برای بردن برخی کارها به درون خانه وجود دارد.

آن‌چه مسلم است؛ آمازون یک دفعه ۱۰۰ هزار کارمند را با هم استخدام نخواهد کرد و ابتدا به فکر تامین نیازها و مشکلات احتمالی آن‌ها است. یک شبه نمی‌تواند همه‌چیز را تغییر داد و نیاز به یک پروسه زمانی برای جذب این حجم از نیروی کار است.

در این میان یک درس بزرگ برای کسب‌وکارها دارد و آن بهترین اقدام در بحران، حرکت به جلو است. نباید در جا زد و تعطیل کرد بلکه همیشه ایده‌ها برای برداشتن یک گام مثبت رو به جلو وجود دارد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.