کتابخانه باشکوه بی‌سانسوری که در دل بازی ماینکرفت مایکروسافت افتتاح شد

0

ماینکرفت بازی بسیار محبوبی است، در این شکی نیست. اما دسته بزرگی از آدم‌ها اصلا پیگیر هیچ نوع گیمی نیستند. این دسته از آدم‌ها شاید بهانه‌ای برای حشور در بازی ماینکرفت پیدا کرده‌اند:

حقیقت این است که در عصر اطلاعات و درست در یکی دو دهه‌ای که تصور می‌کردیم، اینترنت منجر به گردش آزاد اطلاعات و بی‌معنی شدن سانسور شود، دولت‌ها بسیاری اوقات هنوز دست بالا را دارند. آنها به شیوه‌های مختلفی هنوز جلوی گردش آزاد اطلاعات را می‌گیرند: راه‌های به اصطلاح قانونی – راه‌های فراقانونی – سخت مجوز دادن – مجبور کردن نویسندگان و ناشران و مترجمان به خودسانوری – ضعیف نگاه داشتن تعمدی اقتصاد نشر و البته شیوه نرم اما بسیار مؤثر تهی کردن مغز توده‌های از کنجکاوی و میل برای فهمیدن و مشغول کردنشان با فیک نیوز و چیزهای سطحی.

بنابراین هنوز آزادی بیان و گردش ازاد اطلاعات، یک چیز دست‌نیافتنی و ماورایی است. اما گاه تکنیک‌ها و شیوه‌هایی هوشمندانه از سوی مردم و ژرونالیست‌ها و نویسندگان، می‌تواندن این رفتار کژاندیشانه را دور بزند و یا دست کم امید را در دل‌ها زنده نگاه دارد.

یک شیوه بسیار هوشمندانه و جالب رسما دو روز پیش در ۱۲ مارس رونمایی شد. ماجرا از این قرار است که گزارشگران بی‌مرز RSF یک کتابخانه مجازی باشکوه در دل ماینکرفت افتتاح کرده است.

این کتابخانه مملو از کتاب‌هایی که به جهات مختلف در کشورهای مختلف تحت سانسور هستند یا به کلی انتشارشان ممنوع است. محتوای این کتاب‌ها در دل همان بازی قابل خواندن است اما کسی نمی‌تواند محتوای آنها را تغییر بدهد.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

۱۲ مارس روز جهانی مبارزه با سانسور سایبری بود. در همین روز بود که کتابخانه ماینکرفت افتتاج شد. در گام اول نویسندگانی از مصر، مکزیک، روسیه، عربستان و ویتنام توانسته‌اند، اندیشه‌های خود را در این کتابخانه به اشتراک بگذارند.

سه ماه طول کشید تا این کتابخانه ساخته شد. ۲۴ معمار از ۱۶ کشور مختلف، هر یک ۲۵۰ ساعت وقت گذاشتند تا بنای مجازی این کتابخانه ساهته شود.

گنبد اصلی این کتابخانه ۳۰۰ متر پهنا دارد و از این نظر، دومین گنبد بزرگ دنیا محسوب می‌شود.

اما چرا واقعا ماینکرفت برای ساختن این کتابخانه مجازی انتخاب شد؟ یک دلیل این امر محبوب بودن ماینکرفت در نزد جوانان بود. این بازی گرچه ۱۰ سال قدمت دارد، اما هنوز هم در درجه اول با قشر جوان سر و کار دارد.

این بازی جذاب مملو از بلوک و پیکسل که ملقب به لگوی دیجیتال هم است، سال‌هاست که دل خیلی‌ها را تصاحب کرده است. کتاب‌های ماینکرفتی، هر یک، حدود ۱۰۰ صفحه دارند و آزادانه نگاشته می‌شوند. بقیه کاربران می‌توانند آنها را بخوانند اما نمی‌توانند ویرایششان کنند.

سایت این پروژه

   

پستهای اخیر

چرا از بهترین اپلیکیشن اندروید و iOS برای ایجاد عادت‌های روزانه بهتر و پیگری وضعیت سلامتی استفاده…

اگر در اندروید و iOS دنبال یک اپلیکیشن انگیزشی روزانه و ردگیری عادت‌ها یا خودمراقبتی بگردید؛ احتمالا هیجان‌انگیزتر از اپلیکیشن Fabulous نخواهید یافت. بهترین اپلیکیشن سال گوگل پلی در دسته Health & Fitness، برنده جایزه بهترین طراحی…

درگذشت بنیان‌گذار ادوبی، خالق PDF و بسیاری از نرم‌افزارهای مهم دنیای فناوری

چارلز گسچه (Charles Geschke) بنیان‌گذار شرکت ادوبی و فردی که در خلق فرمت PDF کمک‌های زیادی کرده بود؛ در سن ۸۱ سالگی، روز ۲۷ فروردین ماه درگذشت. مدیرعامل شرکت ادوبی در یک نامه به کارمندان این شرکت؛ درگذشت «چارلز گسچه» را ضایعه بزرگی برای…

بهترین و بدترین محصولات اپل از نظر قابلیت تعمیرپذیری (جدول رتبه‌بندی آیفون‌ها و مک‌بوک‌ها)

اکنون می‌توانید امتیازهای قابلیت تعمیر گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌ها اپل را به طور رسمی در سایت این شرکت مشاهده کنید. هرچند هنوز هم دارای ابهاماتی هستند و چون خود اپل گزارش داده، چندان قابل اعتماد نیستند و مرموز به نظر می‌رسند. قانون جدید دولت…

نکات جالبی در مورد استیو جابز در کتاب تازه «ناز بهشتی»- یکی از بخش‌های جالب کتاب: استیو جابز هیچ وقت…

دو سه هفته‌ای که خبر انتشار یک کتاب جدید در مورد استیو جابز، داغ شده. اسم این کتاب Pause. Breathe. Choose.: Become the CEO of Your Well-Being است. این کتاب را ناز بهشتی نوشته که فعلا بیشتر به عنوان مربی مدیریت ذهن و خودیاری برای کسب…

کارشناسان خرید و استفاده این ۸ چیز را برای کاهش استرس و اضطراب در دوران کرونا توصیه می‌کنند

اگر اخیرا به خاطر شیوع ویروس کرونا گرفتار استرس و اضطراب شدید؛ شما تنها نیستید. به‌ویژه، اگر در خانه نشسته‌اید و کارهای خود را انجام می‌دهید و منتظر کاهش شیب منحنی مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا هستید. قطعا ساعت‌ها پای کامپیوتر و لپ‌تاپ…

۷ کاری که خیلی‌ها نمی‌دانند با اپل واچ می‌شود انجام داد

اپل واچ بهترین ساعت هوشمند موجود در بازار است. دلایل خوبی هم برای آن وجود دارد. یک ردیاب تناسب اندام عالی و یک ساعت با طراحی شیک و زیبا است که کاملا در اکوسیستم اپل ادغام می‌شود. با وجود ویژگی‌های بسیار عالی که اپل واچ دارد و همه از…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.