کتابخانه باشکوه بی‌سانسوری که در دل بازی ماینکرفت مایکروسافت افتتاح شد

0

ماینکرفت بازی بسیار محبوبی است، در این شکی نیست. اما دسته بزرگی از آدم‌ها اصلا پیگیر هیچ نوع گیمی نیستند. این دسته از آدم‌ها شاید بهانه‌ای برای حشور در بازی ماینکرفت پیدا کرده‌اند:

حقیقت این است که در عصر اطلاعات و درست در یکی دو دهه‌ای که تصور می‌کردیم، اینترنت منجر به گردش آزاد اطلاعات و بی‌معنی شدن سانسور شود، دولت‌ها بسیاری اوقات هنوز دست بالا را دارند. آنها به شیوه‌های مختلفی هنوز جلوی گردش آزاد اطلاعات را می‌گیرند: راه‌های به اصطلاح قانونی – راه‌های فراقانونی – سخت مجوز دادن – مجبور کردن نویسندگان و ناشران و مترجمان به خودسانوری – ضعیف نگاه داشتن تعمدی اقتصاد نشر و البته شیوه نرم اما بسیار مؤثر تهی کردن مغز توده‌های از کنجکاوی و میل برای فهمیدن و مشغول کردنشان با فیک نیوز و چیزهای سطحی.

بنابراین هنوز آزادی بیان و گردش ازاد اطلاعات، یک چیز دست‌نیافتنی و ماورایی است. اما گاه تکنیک‌ها و شیوه‌هایی هوشمندانه از سوی مردم و ژرونالیست‌ها و نویسندگان، می‌تواندن این رفتار کژاندیشانه را دور بزند و یا دست کم امید را در دل‌ها زنده نگاه دارد.

یک شیوه بسیار هوشمندانه و جالب رسما دو روز پیش در ۱۲ مارس رونمایی شد. ماجرا از این قرار است که گزارشگران بی‌مرز RSF یک کتابخانه مجازی باشکوه در دل ماینکرفت افتتاح کرده است.

این کتابخانه مملو از کتاب‌هایی که به جهات مختلف در کشورهای مختلف تحت سانسور هستند یا به کلی انتشارشان ممنوع است. محتوای این کتاب‌ها در دل همان بازی قابل خواندن است اما کسی نمی‌تواند محتوای آنها را تغییر بدهد.

۱۲ مارس روز جهانی مبارزه با سانسور سایبری بود. در همین روز بود که کتابخانه ماینکرفت افتتاج شد. در گام اول نویسندگانی از مصر، مکزیک، روسیه، عربستان و ویتنام توانسته‌اند، اندیشه‌های خود را در این کتابخانه به اشتراک بگذارند.

سه ماه طول کشید تا این کتابخانه ساخته شد. ۲۴ معمار از ۱۶ کشور مختلف، هر یک ۲۵۰ ساعت وقت گذاشتند تا بنای مجازی این کتابخانه ساهته شود.

گنبد اصلی این کتابخانه ۳۰۰ متر پهنا دارد و از این نظر، دومین گنبد بزرگ دنیا محسوب می‌شود.

اما چرا واقعا ماینکرفت برای ساختن این کتابخانه مجازی انتخاب شد؟ یک دلیل این امر محبوب بودن ماینکرفت در نزد جوانان بود. این بازی گرچه ۱۰ سال قدمت دارد، اما هنوز هم در درجه اول با قشر جوان سر و کار دارد.

این بازی جذاب مملو از بلوک و پیکسل که ملقب به لگوی دیجیتال هم است، سال‌هاست که دل خیلی‌ها را تصاحب کرده است. کتاب‌های ماینکرفتی، هر یک، حدود ۱۰۰ صفحه دارند و آزادانه نگاشته می‌شوند. بقیه کاربران می‌توانند آنها را بخوانند اما نمی‌توانند ویرایششان کنند.

سایت این پروژه

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.