دانشمندان موفق شدند اولین اطلس جامع سلول‌های بدن انسان را تهیه کنند

0

محققان همیشه در تلاش بودند یک اطلس کامل از همه سلول‌های مختلف بدن انسان بسازند. اکنون، تیمی از دانشمندان چینی به تازگی موفق شدند با شکستن مرزهای دانش به این هدف نزدیک شوند.

اطلس سلول‌های انسانی یک ابتکار بین‌المللی برای نقشه‌برداری از بیش از ۳۰ تریلیون سلول‌ مختلف درون بدن انسان است. جنس آن‌ها و ارتباط این سلول‌ها با یکدیگر در این اطلس به طور کامل مشخص می‌شود.

اهمیت تهیه این اطلس از آن جهت است که می‌تواند یک منبع مفید برای درمان و پیشگیری از بیماری‌ها باشد.

در یک مطالعه جدید که در نشریه Nature منتشر شده است؛ تیمی از دانشمندان چینی به سرپرستی پروفسور Guoji Guo در دانشکده پزشکی دانشگاه Zhejiang در هانگژو چین توانستند با عبور از مرزهای دانش و یافته‌های پیش از خود، نقشه‌ای از تمام سلول‌های ارگان‌های اصلی بدن تهیه کنند که کامل‌ترین اطلس سلولی انسان تا کنون است.

پروفسور گو در نامه‌ای به گیزمودو توضیح دادند: «این اولین نسخه از نقشه‌های سلول‌های انسانی است.» این یک طرح اساسی برای اطلس نهایی سلول‌های انسانی است.

این تیم تحقیقاتی نمونه‌هایی از انسان‌های بالغ و جنین اهداکنندگان چینی جمع‌آوری و سپس با استفاده از سانتیفوژها و آنزیم‌ها، اقدام به پردازش و جداسازی آن‌ها کردند. در مرحله بعد، با استفاده از تکنیکی به نام Microwell-Seq سلول‌ها را دنباله‌گذاری کردند.

ابزار Microwell-Seq توسط همین تیم برای تفکیک سریع و ارزان دی‌ان‌ای‌های انسانی در صدها هزار سلول منفرد استفاده می‌شد.

رمزگشایی ۱۰ میلیارد سلول بدن انسان

ابتدا محققان سلول‌ها را روی یک صفحه با ۱۰۰ هزار چاهک بسیار کوچک لود کردند. بعد در زیر میکروسکوپ تمام این صفحه را بازرسی کرده و چاهک‌هایی که دارای دو سلول یکسان هستند را پاک‌سازی کردند. در مرحله بعدی، این صفحه زیر بار مغناطیسی ناشی از الگوهای ژنتیکی رفته تا از RNA سلول‌ها تصویربرداری شود.

این روش به محققان اجازه داده توالی صدها هزار سلول از ۶۰ بافت مختلف بدن را دنبال و در ۱۰۲ کلاستر تقسیم‌بندی کنند. این کلاسترسازی لزوما براساس نوع ارگان‌های تشکیل‌دهنده سلول‌ها نیست بلکه نوع خود سلول‌ها آن‌ها را در گروه‌های متفاوتی جای داده است.

تصویر تهیه شده از سلول‌های مختلف بدن انسان. هر رنگ نمایانگر یک ارگان یا بافت بدن است. این تصویر محل و روابط میان بافت‌ها را هم نشان می‌دهد.

مثلا سلول‌های اندوتلیال (که درون رگ‌های خونی قرار دارند)، ماکروفاژها (نوعی سلول‌های سفید خون که مواد زائد را می‌خورند) و سلول‌های استروما (بافت‌های همبند) در کلاسترهای مجزایی تقسیم‌ می‌شوند. این تیم حتی سلول‌های جدیدی در جنین و بزرگسالان کشف کردند.

این تیم پس از کلاسترسازی سلول‌های بدن انسان و تهیه یک نقشه از این سلول‌ها، روشی ابداع کردند که توسط آن‌ها انواع سلول‌های بدن را در آینده سریعا طبقه‌بندی کنند. در حرکتی دیگر، سلول‌های جنین را با سلول‌های بالغ و همچنین سلول‌های انسانی را با موش‌ها مقایسه کردند.

شگفتی‌های سلول‌ها

این محققان در کمال شگفتی دریافتند بسیاری از سلول‌های غیرایمنی بدن در شرایط خاصی و با مشاهده نشانگرهای مرتبط می‌توانند به سلول‌های ایمنی بدن تبدیل شوند.

این پروژه یک تلاش جهانی است و شامل همکاری بیش از ۱۶۰۰ نفر در ۷۰ کشور جهان است که باعث افزایش چشمگیر دانش محققان درباره سلول‌ها و بافت‌های بدن انسان‌ها می‌شود.

در نهایت این پروژه باید به تهیه نقشه و اطلس حداقل ۱۰ میلیارد سلول بدن انسان بینجامد که هریک در بافت‌ها، اندام‌ها و سیستم‌های مختلف پیکره انسان قرار دارند. جای امیدواری زیادی است که در دهه‌هایی آینده این اطلس کامل و در دسترس قرار بگیرد.

جمع‌آوری و تفکیک‌سازی سلول‌های بدن انسان یک چالش است ولی ذخیره‌سازی، تصویرسازی و تجسم آن‌ها نیز چالش‌برانگیز است.

نکته دیگر اینکه این پروژه و مطالعه براساس یک جمعیت محدود انسانی است که می‌تواند با مطالعه روی جمعیت‌های دیگر گسترس داده شده و کامل‌تر شود.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

ربات‌هایی که در دنیای سینما و تخیل دوستشان داشتیم یا در مواردی از آنها می‌ترسیدیم!

انسان‌ها همیشه از تحولات تازه می‌ترسند و از زمانی که تخیل آدم ماشینی ایجاد شد، ترس از این توده‌های آهنی هم ایجاد شد. شخصیت ربات‌ها در ابتدا در داستان‌ها خیلی سطحی و بیشتر هراس‌‌انگیز بود، اما بعدا ربات‌ها دارای شخصیت شدند تا جایی که حتی…

تصاویر و لطایفی در مورد زندگی در اروپای شرقی

اروپای شرقی هنوز سنت‌های خاص خود را دارد و هنوز به اندازه بخش غربی مدرن نشده است و فرهنگ خاص خود را داراست.به همین خاطر ممکن است ما برخی از روندهای آنجا احساس نزدیکی کنیم.به تصاویر زیر بنگرید:آکوامن بعد از 2 هفته در بلغارستان…

طراحی‌ها و معماری‌های نبوغ‌آمیز و عالی که باید تحسین‌شان کرد

همان طور که در برخی پست‌های قبلی از طراحی‌ها و معماری بد گفتیم (در اینجا و اینجا برای مثال) سوی مخالف آنها هم وحود دارد. یعنی طراح یا معماری صنعتی به کاربرد و جنبه زیباشناختی اماکن و اشیا دقیقا فکر کرده و چیزی دلخواه و هماهنگ با محیط پدید…

چرا بسیاری از ساختمان‌های تاریخی در بریتانیا دارای پنجره‌های آجرکوبی شده هستند؟

زمانی در بریتانیای کبیر داشتن پنجره در خانه‌ها و ساختمان‌ها بسیار گران از آب درمی‌آمد! چرا؟!چون در سال ۱۶۹۶ با وضع مالیات بر پنجره که بسیار در جامعه منفور بود، وضعیت تغییر کرد. در این زمان مالیات بر صاحبان املاک را بر اساس تعداد…

این عکس‌های تاریخی را یا ندیده‌اید یا احتمالش کم است که دیده باشید!

پسرک «بانجو» نوا» با سگش -  تقریباً در اوایل دهه 1900جورج لوکاس قبل از تکامل جلوه‌های کامپیوتری، 1984فضای داخلی خطوط قطار اورینت اکسپرس،  سال 18831947. دختری در حال بازی با ماشین اسباب‌بازی، شهر نیویورک، عکس از فرد…

مجموعه‌ای از تصاویر عجیب و غریبی که در گوگل مپ و گوگل استریت دیده شده‌اند!

گوگل مپ بسیار کار راه‌انداز است و گوگل استریت اصلا اگر سرعت اینترنت اجازه بدهد، اجازه جهانگردی مجازی به ما می‌دهد.اما برخی اوقات اشخاص به صورت تصادفی و یا حین وب‌گردی‌های طولانی تصاویری در این سرویس‌های گوگل شکار کرده‌اند که بسیار بامزه…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.