جهان هرگز مانند قبل نخواهد شد؛ همه ما به یک برنامه پساکرونا نیاز داریم!

0

فعلا همه درگیر محافظت از خود و خانواده در برابر ویروس کرونا هستیم.

چندین هفته است زندگی عادی در سراسر جهان دستخوش تغییر شده است و عادت‌های روزانه را فراموش کردیم. کسب‌وکارها در یک شرایط بحرانی هستند و تکلیف بسیاری از مسایل به درستی روشن نیست.

بسیاری از افراد بیکار شدند یا فعلا در خانه به سر می‌برند و شرایط حاضر شدن در سر کار را ندارند؛ وام‌ها و قسط‌ها پرداخت نشده یا به تاخیر افتادند. معلوم نیست این وضعیت تا چه زمانی ادامه دارد و چند هفته یا چند ماه دیگر درگیر این ویروس همه‌گیر هستیم.

از یک سو بسیاری از کارگران و کارمندان برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در محل کار حاضر نشدند و از سوی دیگر بسیاری از مردم به رستوران‌گردی، مسافرت، گردش‌گردی و تفریح نمی‌روند. حتی خدمات آرایشی و زیبایی هم تعطیل شده است.

تازه‌های سایت گلونی:
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

همه این‌ها یعنی یک شوک بزرگ به جهان و اقتصاد کسب‌وکارها. یعنی تغییر مدل کسب درآمد و برهم خوردن تعادل عرضه و تفاضا!

بحران پساکرونایی

ویروس کرونا جهان را تعطیل کرده است. هری کسینجر، تئوریسین آمریکایی و وزیر خارجه اسبق ایالات متحده در یادداشت می‌گوید جهان هرگز مانند قبل نخواهد بود: «تاثیرات شیوع ویروس کرونا بسیار بلند مدت است و از چندین نسل فراتر خواهد رفت.»

خوب، در این وضعیت برای جهان پس از کرونا برنامه مشخصی داریم؟ هم برنامه شخصی و هم برنامه کسب‌وکاری و شغلی؟

هریک از ما فارغ از اینکه بیکار هستیم؛ بیکار شدیم؛ مدیر یک کسب‌وکار هستیم؛ کارمند یک شرکت خصوصی هستیم؛ دانش‌آموز و دانش‌جو هستیم یا یک مادر خانه‌دار بودیم؛ باید یک برنامه مشخص برای دوران پس از شیوع کرونا داشته باشیم.

این برنامه برای کسب‌وکار بسیار حیاتی‌تر است. آن‌ها باید برای کاهش درآمد و سود، کمبود بودجه و منابع مالی، کاهش تقاضا و خرید مردم آماده باشند.

پیش‌بینی‌های کارشناسان نشان می‌دهد مردم یک تا سه ماه زمان نیاز دارند تا دوباره به زندگی عادی برگردند و در این مدت هنوز کسب‌وکارها و فعالیت‌های اجتماعی جان نگرفته‌اند. رستوران‌ها و کافه‌ها خلوت هستند؛ نمایشگاه‌ها بی‌رونق خواهند بود؛ بازارها خلوت هستند و شاید والدین اجازه ندهند فرزندان‌شان در مدارس و دانشگاه‌ها حاضر شوند.

اگر شرکت‌ها در دوران کرونا ناچار شدند چند کارمند را تعدیل کنند؛ منتظر شکایت‌های بیمه‌ای و مالیاتی و درگیری‌های دادگاهی باشند.

افزون بر این، پروتکل‌هایی را تدوین کنند تا از این دوران بحران مالی و رکود اقتصادی گذر کنند. احتمالا، بسیاری از کارمندان بهره‌وری سابق خود را از دست دادند یا تمایل به کار در خانه و دورکاری دارند. باید بسترهای دورکاری فراهم کنند و به شکل جدیدی از مدیریت کارمندان و منابع انسانی روی بیاورند.

چون هیچ بعید نیست دوباره پس از چند ماه ویروس کرونا برگردد و دوباره دوران قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی شروع شود.

باهوش باشیم و به‌روز شویم

شیوع ویروس کرونا باعث تغییر در سبک کار کردن و توجه بیشتر به دورکاری و راه دور شد. مشاغل می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و با تغییرات و ارتقاهایی، بالاترین انعطاف‌پذیری را برای کارمندان فراهم کنند تا چند روز در هفته بیرون از دفتر کار کنند.

موضوع دیگر، مجهز شدن شرکت‌ها و کسب‌وکارها به پروتکل‌های بهداشتی و سلامتی است. پس از هفته‌ها تعطیلی، به یک باره همه‌جا باز می‌شود و مردم به خیابان‌ها هجوم خواهند آورد. شرکت‌ها باید پروتکل‌های بهداشتی جدیدی برای مراقبت از سلامتی کارمندان خود ترتیب دهند و دائما روی علایم سلامتی آن‌ها نظارت داشته باشند.

شاید نیاز باشد اقلام بهداشتی خریداری شده و بین کارمندان تقسیم شود؛ دمای بدن آن‌ها دائما و روزانه گرفته شده و وضعیت سلامتی آن‌ها پایش شود. نحوه تعامل و ارتباط کارمندان با یکدیگر تغییر پیدا می‌کند؛ جلسات به شکل تازه‌ای برگزار می‌شود و مشتریان باید براساس پروتکل‌های جدیدی وارد شرکت شوند یا خدمات و محصولات را دریافت کنند.

حتی برای دانش‌جویان و دانش‌آموزان هم دوران پس از کرونا مانند سابق نخواهد بود و باید خودشان را برای وضعیت جدید آماده کنند.

همه نیاز دارید پس از دوران کرونا باهوش‌تر باشیم و براساس تجربه تازه‌ای که در دوران کرونا و قرنطینه به دست آوردیم؛ راهکارها و روش‌های جدیدی برای زندگی در پیش بگیریم. مهم‌تر از این‌ها، هر روز برای بازگشت دوباره ویروس کرونا یا ویروس‌های خطرناک‌تر آماده باشیم.

   

پستهای اخیر

کلاب‌هاوس هک شد: انتشار رایگان اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر روی وب

برخی منابع از جمله سایت CyberNews که معمولا اخبار هک و رخدادهای امنیتی فضای مجازی را منتشر می‌کنند؛ از هک شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس و انتشار رایگان و آزاد اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر خبر دادند. این اطلاعات روی یک انجمن گفت‌وگوی هکری فاش…

به مناسبت سالمرگ انور خوجه بخوانید: کتاب انور خوجه، مشت سرخ آهنین، نوشته بلندی فوزیو، ترجمه بیژن…

انور خوجه مردی کتابخوان، خوش برخورد و خوش سیما بود اما زیر این لایه بیرونی شخصیتی به غایت متعصب، بیگانه ستیز، بدگمان و خونریز آرمیده بود. از بخت بد مردم آلبانی، این مرد که خود را مارکسیست لنینیست می‌نامید زمام امور این کشور را در پی…

این کرم صدپا برای در امان ماندن از شکارچیان خود و ترساندن آنها خود را به شکل ددپول یا جمجمه‌ای با دو…

استتار جانداران یا ایجاد ویژگی‌های ظاهری که باعث در امان ماندنشان از شکارچیان می‌شوند، گاهی بسیار عجیب می‌شوند و آدم درمی‌ماند که چه سیر تکاملی برای ایجاد هر یک از آنها طی شده است. یکی از عجیب‌ترین از مکانیسم‌ها را یک کرم صدپای خاص دارد.…

جدیدترین دستاورد شرکت نورا لینک ایلان ماسک: میمونی که با کمک یک تراشه کاشتنی در مغز بازی «پونگ»…

استارتاپ Neuralink ایلان ماسک ویدئویی از یک میمون منتشر کرده که با تسلط کامل و براساس دستورات ذهنی‌اش دارد پونگ بازی می‌کند. این تازه‌ترین دستاورد نمایشی از پروژه «brain-machine interface» قابل کاشتن است که شرکت نورالینک از سال ۲۰۱۷ در…

کتاب سفر به سیارات ناشناخته – نوشته رابرت سیلوربرگ – بریده‌ای از کتاب برای تجدید خاطره

فکر کنم کتاب سفر به سیارات ناشناخته را وقتی 10 سالم بود، خواندم. یکی از بهترین علمی تخیلی‌های غیرآسیموفی بود و ایده‌ها و داستان‌پردازی بسیار عالی داشت. در این داستان یکی از سیاراتی که سابق بر این مستعمره زمین بود، وقتی با تهدید نژاد وحشی…

۱۰ ترفند عیب‌یابی و رفع مشکل گجت‌هایی که روزانه با آن‌ها سروکار داریم؛ بدون نیاز به دانش یا هزینه‌…

هر مشکلی بر اثر یک مسئله به وجود آمده است و کافی است منشا آن مشکل را پیدا و بعد رفع کنید. با این وجود، بسیاری از رایج‌ترین مشکلات فناوری دارای راه‌حل‌هایی آسان و سرراست هستند. در ادامه می‌خواهیم به ۱۰ مورد از این ترفندهای عیب‌یابی و رفع…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.