کاربران آیفون به این ۷ ویژگی گوشی‌های اندرویدی حسادت می‌کنند

2

ظاهرا هیچ‌گاه بحث میان کاربران اندرویدی و iOS درباره اینکه کدام سیستم‌عامل بهتر است؛ پایان نخواهد یافت.

هر دو طرف ویژگی‌ها و مزایایی برای افتخار کردن دارند. آیفونی‌ها به امنیت و سیستم رمزنگاری اطلاعات iOS می‌نازند و اندرویدی‌ها سفارشی‌سازی گوشی و قدرت گوگل اسیستند را به رخ می‌کشند.

در این مطلب نمی‌خواهیم مقایسه‌ای میان اندروید و iOS داشته باشیم یا اینکه بگوییم اندروید به خاطر این چند ویژگی بهتر از iOS است؛ بلکه به ۷ ویژگی اشاره می‌کنیم که کاربران اندرویدی به راحتی در دسترس دارند و استفاده می‌کنند ولی کاربران آیفون و iOS باید در خواب ببینند:

از اپلیکیشن‌های خود استفاده می‌کنید نه اپلیکیشن‌هایی که گوگل می‌خواهد

سال‌ها است کاربران iOS از اپل درخواست می‌کنند تنظیمی قرار دهد تا اپلیکیشن جی‌میل را به عنوان برنامه پیش‌فرض ایمیل استفاده کنند.

حتی هنگامی که اپل گزینه‌ای برای حذف برنامه‌های خوش روی iOS اضافه کرد؛ شما هنوز نمی‌توانید از اپلیکیشن‌های مورد علاقه خودتان به طور پیش‌فرض استفاده کنید.

اما در آن سو، اندروید به شما اجازه می‌دهد به جای گوگل کروم، از مرورگر فایرفاکس یا اپرا به عنوان مرورگر وب پیش‌فرض استفاده کنید. همین‌طور، می‌توانید اپلیکیشن پیام‌رسانی متنی گوگل را پیش‌فرض قرار دهید تا از هر اپلیکیشن پیام‌رسانی متنی شخص ثالث دیگری مانند RCS و iMessage اپل استفاده کنید.

مشاهده اینکه چه اپلیکیشن‌هایی در اندروید پیش‌فرض هستند؛ کار سختی نیست. وارد اپلیکیشن Settings شده و به مسیر Apps & notifications > Default apps بروید. برای تغییر یک تنظیم اپلیکیشن پیش‌فرض، گروه اپ را انتخاب (مانند Phone app یا Browser app) و گزینه مورد نظر خودتان را تیک بزنید.

گوگل اسیستنت یک برگ برنده است

کاربران iOS دستیار صوتی دیجیتالی سیری را دارند و کاربران اندروید از دستیار گوگل اسیستنت بهره می‌برند.

بی‌شک، گوگل اسیستنت یک دستیار صوتی پیشرفته‌تر با قابلیت‌ها و ابزارهای بسیار بهتر و پیشگام‌تر از سیری اپل است. مهم‌ترین برتری دستیار صوتی اندرویدی‌ها، دسترسی به پایگاه بزرگ اطلاعاتی گوگل است.

گوگل اسیستنت با تمام بخش‌های گوشی و اپلیکیشن‌های آن یکپارچه شده است تا به شما بگوید چه زمانی باید از خانه خارج شوید تا به جلسه بعدی خود برسید یا چقدر در راه هستید و وضعیت ترافیک چگونه است.

این دستیار می‌تواند با بلندگوهای هوشمند، دستگاه‌های اینترنت اشیا، روترهای بی‌سیم و برخی محصولات اختصاصی خود گوگل یا شرکت نست نیز جفت و سازگار شود تا از راه دور بتوانید خانه خود را کنترل کنید و مثلا چراغ سالن را روشن یا دوربین‌های امنیتی را چک کنید.

کاربران آیفون می‌توانند اپلیکیشن گوگل اسیستنت را نصب کنند ولی دستیار صوتی پیش‌فرض آن‌ها نیست و نمی‌توانند روزانه با برخی دستورات صوتی کارهای خود را پیش ببرند.

استفاده از دو اپلیکیشن همزمان با حالت split-screen

اگرچه در iPadOS 13 می‌توان چندین اپلیکیشن را با هم و در یک زمان باز و استفاده کرد ولی هنوز iOS 13 و کاربران آیفون نمی‌توانند چنین کاری کنند.

کاربران اندرویدی از سال ۲۰۱۶ و در اندروید ۷ نوقا یک مود یا حالت split-screen برای اپلیکیشن‌ها دارند تا دو اپلیکیشن را به طور همزمان باز و استفاده کنند. مثلا، می‌توانند همزمان اپلیکیشن مخاطبین و مسنجر فیسبوک را با هم باز کنند.

هنوز مشخص نیست چرا اپل این ویژگی را به iOS نیاورده است ولی گفته می‌شود در iOS 14 شاهد آن خواهیم بود.

در اندروید رفتن به حالت split-screen بسیار ساده است. در وضعیت multitasking view، بالای کارت‌های multitasking یک آیکون اپلیکیشن‌ها مشاهده می‌کنید. با زدن روی آن وارد حالت split-screen شده و می‌توانید اپلیکیشن دوم را هم انتخاب کنید و بعد اندازه پنجره هر اپ را به طور دستی تنظیم کنید.

البته، حالت split-screen در گوشی‌های برندهای مختلف کمی متفاوت است.

سفارشی‌سازی صفحه‌ خانگی دقیقا مطابق چیزی که دوست دارید

رویکرد اپل نسبت به صفحه خانگی این است که همه اپلیکیشن‌های نصب شده در یک مدل شبکه‌ای محکم و چندین صفحه‌ای کنار هم چیده شوند.

در اندروید رویکرد دوگانه‌ای نسبت به صفحه خانگی اتخاذ شده است و یک صفحه اصلی و یک دراور اپلیکیشن‌ها داریم. به این ترتیب، شما می‌توانید هر برنامه‌ای که دلخواه‌تا است را در هر مکانی از صفحه خانگی قرار دهید. می‌توانید اپلیکیشن‌ها را پوشه‌بندی کنید و گروهی از برنامه‌ها بسازید.

فایده رویکرد اندروید این است که یک صفحه خانگی کاملا سفارشی و دلخواه خودتان می‌سازید. در اندروید از ویجت‌های متنوع و با اندازه‌های مختلف پشتیبانی می‌شود.

می‌توانید با لانچرها کل گوشی را سفارشی‌سازی کنید

لانچرها مظهر سفارشی‌سازی در اندروید هستند. این اپلیکیشن‌ها به شما اجازه می‌دهند به طور کامل نحوه تعامل خود با اجزای مختلف سیستم‌عامل از جمله صفحه خانگی، اپ دراورها، آیکون اپ‌ها در گوشی و هر چیز دیگری را تغییر دهید.

لانچرها باعث شخصی‌سازی‌ گوشی تلفن می‌شوند و شما می‌توانید روی هر جنبه‌ای از نحوه رفتار یا ظاهر گوشی خود کنترل و اعمال سلیقه داشته باشید.

لانچرهایی مانند Nova Launcher ،Microsoft’s Launcher ،Apex Launcher و Action Launcher باعث می‌شوند گوشی خود را پر زرق و برق کنید. به طور مثال، لانچر معروف دیگری در اندروید به نام Evie اجازه می‌دهد نوار جست‌وجو را برای یافتن هر نوع اپلیکیشن یا هر چیزی دیگری در گوشی اندرویدی سفارشی‌سازی کنید.

تصور اینکه اپل روزی در iOS به کاربران اجازه چنین کارهایی را بدهد؛ بسیار سخت است.

تصاویر پس‌زمینه به طور خودکار تغییر می‌کنند

اگر در اندروید وقت و حوصله کافی برای کار با لانچرها نداشته باشید و از سوی دیگر تصویر پس‌زمینه گوشی برایتان خسته‌کننده شده باشد؛ نیازی نیست به طور دستی اقدام به عوض کردن تصویر کنید یا اینکه هر روز در اینترنت به دنبال تصاویر پس‌زمینه جالب بگردید.

اپلیکیشن Wallpapers گوگل هر روز تصاویر پس‌زمینه صفحه خانگی یا تصاویر صفحه قفل گوشی را تغییر می‌دهد؛ بدون اینکه نیاز باشد شما کار خاصی انجام دهید.

در این برنامه چندین دسته و سبک تصویر پس‌زمینه برای انتخاب هست. موردهای مطابق علاقه‌تان را انتخاب کنید و فقط هر روز صبح از دیدن یک تصویر جدید لذت ببرید.

همزمان فیلم و متن تماشا کنید

اگر اخیرا از برنامه گوگل مپس استفاده کرده باشید؛ هنگامی که می‌خواهید به پیامکی جواب بدهید؛ متوجه شدید پنجره گوگل مپس به صورت کوچک شده در گوشه تصویر دیده می‌شود و کاملا هم بی‌درنگ و آنلاین است.

در واقع، گوگل از سال ۲۰۱۷ و با انتشار اندروید اوریو قابلیت نمایش همزمان متن و عکس یا ویدیو را روی گوشی‌های اندرویدی فراهم کرد.

علاوه بر گوگل مپس و دیگر اپلیکیشن‌های ویدیویی، طیف گسترده‌ای از اپلیکیشن‌ها از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند. مثال دیگر، تماشای همزمان یوتیوب و خواندن پیام‌ها در سایتی مانند رددیت است.

کافی است روی پنجره کوچک گوشه تصویر ضربه‌ای بزنید تا بزرگ شود و از حالت کوچک شده دربیاید. این قابلیت تصویر در تصویر را روی آیفون نداریم.

منبع


 
2 نظرات
  1. مسعود می گوید

    والا من گوشیم اندرویده اما هیچکدوم از اینها رو نداره. ازش راضی هم هستم. سال ساخت ۲۰۱۱ هست. به نظرم این مشکل فقط مخصوص کاربرهای گوشی های “های اند” هست که مثلا از آخرین فن آوری روز استفاده میکنند و زمانی که حرف از آخرین فن آوری میشه همیشه با اختلاف یک ربع سال (یک فصل) همیشه شرکت های رقیب به همدیگه میرسن و این چیز خیلی بزرگی نیست.
    چیزی که واسه من به عنوان یه کاربر اندروید مسئله اصلی به حساب میآد حجم زیاد «Bloatware» شرکت گوگل و سنگینی بیش از اندازه سیستم عامل اندروید جدید هست که همیشه باعث شده از خرید یه گوشی جدید صرف نظر کنم

    1. سهند می گوید

      با سنگینی بیش از اندازه سیستم عامل اندروید موافقم. اسپم زیاد. نرم افزارهای سنگین و دروغین که فقط تبلیغ پخش میکنند هم از اشکالاته اندرویده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.