بوبلیک – یادگاری از معماری‌های عجیب عهد شوروی – مجموعه آپارتمان‌های حلقوی

0

در زمان اوج سوسیالیسم و هنگامی که هنوز شوروی و بلوک شرق معنی داشت، معماری‌های خاصی رواج داشت که دیگر نمونه جدید آنها کمتر دیده می‌شود.

بعد از جنگ جهانی دوم به تدریج از جمعیت روستایی و مقیم در شهرهای کوچک روسیه کاسته می‌شد و بر جمعیت شهرهای بزرگ و به ویژه مسکو افزوده می‌شد. ساختمان‌سازان و معماران باید به این روند پاسخ می‌دادند.

در این بین، در سال ۱۹۷۲، دو معمار شوروی به نام‌های اوژن استامپو و الکساندر مارکلوف دست به ابتکار جالبی زدند. آنها در محله‌ای از مسکو موسوم به Ochakovo-Matveevskoe مجموعه ساختمان‌هایی با معماری حلقوی ساختند. آنها اسم این ساختمان را بوبلیک گذاشتند که در زبان روسی، نان شیرینی معنی می‌دهد.

کلا ۹۱۳ آپارتمان در بوبلیک وجود داشت. قرار بود که به مناسبت المپیک ۱۹۸۰ مسکو، این معماری به صورت پیچیده‌تری و در قالب پنج حلقه المپیک در هم فرورفته تکرار شود، اما پیچیدگی کار، عظیم بودن پروژه و نیز هزینه بالای نگهداری اجازه نداد این پروژه اجرا شود.

پروژه بوبلیک از آن زمان یه یادگار مانده است و علیرغم اینکه تک تک آپارتمان‌ها به صورت واحد، زمخت به نظر می‌رسد، اما کل پروژه زیبایی خاص خود را در دارد و در فصول مختلف ساختمان‌ها در جوار محوطه سبز درونی، سوژه خوبی برای عکاسان ایجاد می‌کنند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.