حتما ببینید: سریال مستند کیهان – دنیاهای ممکن

1

به دنبال موفقیت فصل قبلی مستند Cosmos: A Spacetime Odyssey ، حالا فصل جدید این سری مستند با عنوان کیهان: دنیاهای ممکن Cosmos: Possible Worlds منتشر شده است.

ما باز هم با نیل دگراس تایسون روانه سفرهای دور و دراز خواهیم شد و باز هم چیزهایی خواهیم دید و شنید که ممکن است تا حالا به گوشمان نخورده باشد.

شیوه مستندسازی که کارل ساگان یا با به عبارت صحیح‌تر کارل سیگن در سال ۱۹۸۰ با ساخت فصل اول این مستند به نام Cosmos: A Personal Voyage بنیان نهاد، حالا با قوت در سری جدید دنبال می‌شود.

البته در دنیای کنونی به سبب پیدایش اینترنت و وفور مستندهای علمی و پخش شدن توجه نسل جوان به عرصه‌های مختلف، سیزن‌های جدید Cosmos آن تاثیرگذاری یگانه سیزن صالی را ندارند. البته اجرا و صدای شاعرانه و به رؤیابرنده کارل سیگن، چیزی نیست که تکرارشدنی باشد.

حالا ۱۳ قسمت جدید مستند کیهان – جهان‌های ممکن، وارد سایت‌های دانلود شده و از فیلیمو هم قابل دیدن است. من البته ترجیح می‌دهم این مستند را با بیشترین کیفیت ممکن دانلود کنم و تماشا کنم.

سریال مستند کیهان - دنیاهای ممکن

عنوان‌های 13 قسمت سریال کیهان – دنیاهای ممکن:

۱-نردبانی به ستاره‌ها

۲- شکوه زودگذر منطقه قابل سکونت

۳- شهر گم‌شده زندگی

۴- واویلوف

۵- اتصال کیهان

۶- مرد میلیارد دنیایی

۷- جستجوی زندگی هوشمندانه روی زمین

۸- فداکاری کاسینی

۹- سحر و جادو بدون دروغ

۱۰- یک داستان از دو اتم

۱۱- سایه فراموش‌شده نیاکان

۱۲- آغاز عصر آنتروپوسِن (عصر جدید دست‌ساخته بشر با تاثیر عمده روی اکوسیستم زمین)

۱۳- عجایب هفتگانه دنیای جدید

با نگاهی به عناوین همین قسمت‌ها متوجه می‌شوید که با مجموعه‌ای با داستان‌ها و روایت‌ها و تفسیرها و آینده‌بینی‌های متنوع روبرو هستید. مثلا در قسمت 11 در دقایق ابتدایی حتی در مورد زرتشت و اهورامزدا و اهریمن صحبت می‌شود. در قسمت دیگری داستان شورانگیز زیست‌شناس مشهور روش -واویلوف- روایت می‌شود. در قسمت آخر به نمایشگاه تهیلی 2039 نیویورک می‌رویم تا ببینیم که مسائل فناورانه و علمی که هم‌اینک برای ما حل‌نشدنی به نظر می‌رسند، چطور در عرض 2 دهه، حل می‌شوند و دنیایی جدید را برای ما بنا می‌کنند.

سریال مستند کیهان – جهان‌های ممکن، جذابیت دیداری بسیار زیادی دارد. اما از نظر مخاطب امکان دارد کسانی که مستندهای ساده‌تر و سرراست‌تر دوست دارند، آن را نپسندند.

به عبارتی کسانی که زمینه‌های مطالعاتی قبلی از موضوعات مطرح شده در سریال دارند، آن را به مراتب بیشتر از کسانی که تازه می‌خواهند چیزهایی فرابگیرند، می‌پسندند. باید توجه داشته باشیم که مخاطب جهانی و یا آمریکایی سریال، از نظر پیشینه مطالعاتی و آشنایی با اصطلاحات یا نام‌های خاص، تفاوت‌هایی با مخاطب ایرانی دارد.

نمره بالا ۹.۳ این سریال در imdb‌ نشان از محبوبیت زیاد این سریال دارد.

خود من تصمیم گرفته‌ام که تا وقتی که تماشای 13 قسمت جدیدش را به پایان نبرده‌ام، سریال داستانی دیگری را نبینم! تا نظر شما چه باشد.


   
1 نظر
  1. Matin matini می گوید

    ممنون از این پیشنهاد عالی تون.
    نمیشناختم این برنامه رو که به نظر خیلی عالی میاد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.