به مناسبت پایان سیزن سوم سریال کشتن ایو Killing Eve

0

سریال کشتن ایو یا Killing Eve بی‌بی‌سی، سریال باکیفیتی است، مخاطبان بسیار زیادی دارد و نمره بالای ۸.۳ آن در Imdb هم گویای این امر است.

سریال یک سریال جنابی در مایه‌های بازی موش و گربه دزد و پلیس است. در این سریال پلیس اصلی ایو پولاستری با بازی ساندرا اُ و آدمکش سریال، زیبارویی به نام ویلانل با بازی جودی کومر است.

سریال کشتن ایو، حالا که خودم شخصا ۳ سیزن آن را دیده‌ام برای خودش نقاط ضعف و قوتی دارد.

سریال در رده سریال‌های آسان‌بین است. یعنی از آن سریال‌هایی نیست که شش دانگ حواستان باید جمع باشد. از آن سریال‌هایی هم نیست که آنقدر کاراکتر متعدد با روابط پیچیده و گذشته مجهول داشته باشد که سرگیجه بگیرید یا مجبور باشید برایش تئوری‌پردازی کنید و تئوری‌های طرفداران سریال را در اینترنت بیابید. همه چیز واضح و سرراست، در کمترین زمان دست‌گیرتان می‌شود.

ما یک پلیس یا دقیق‌تر بگویم مامور MI5 داریم. زنی با چهره معمولی و البته تا حدی زیادی شلخته و بدلباس. او همسری دارد که فهم و شناخت محدودی نسبت به او دارد.

از آن سو یک آدمکش اجیرشده برای یک سازمان جنایات سازمان‌دهی شده را دارید که به رغم اندام ظریف و تا حدی بچگانه و معصوم‌اش، بی‌رحمانه و گاهی هم بی‌مقدمه با شیوه‌های پر رنگ و لعاب می‌کشد. او در تقابل با ایو، آدمی که در دوره‌های شیدایی، بسیار خراج است و لباس‌های بهترین برندها را با خوش‌سلیقگی می‌پوشد.

اما در سریال می‌بینیم که در کمال تعجب بین این دو یک رابطه غیرمترقبه شکل می‌گیرد که خودشان دست‌کم تا پایان سیزن سوم هم نتوانسته‌اند تعریف‌اش کنید. یک بار ایو به ویلانل ضربه‌ای می‌زند و در سیزن دیگر متقابلا ویلانل.

موضوع زمینه‌ای روانشناسانه سریال که خیلی محدود روی آن کار شده، سایکوپاتی است. چطور می‌شود که یک آدم سایکوپات می‌شود؟

در قسمتی از سریال می‌فهمیم که ایو خودش، فرمی از سایکوپاتی را دارد و ویلانل خودش تنها سایکوپات سریال نیست. هر چند که کارولین با بازی فیونا شاو هم برای خودش، کم روان‌رنجور نیست!

سریال می‌کوشد که با جلوه‌های بصری و لوکیشن‌هایی در شهرهای دیدنی دنیا، چیزهایی فراتر از خشونت قتل و تعقیب ارائه بدهد. آن همه قتل سریال، با استفاده از شوخی‌ها و لحظات کمیک، آنقدر تلطیف شده‌اند که شما در‌می‌مانید که بیشتر از سکانس‌های خشن و پلیسی سریال لذت می‌برید یا شوخی‌های سریال.

اما همین بین ژانری بودن، باعث شده که سریال نه یک سریال جنایی رده اول باشد و نه یک سریال کمیک حال خوب‌کن. همین طوری بین دو عالم سیر می‌کنید و گاهی هم گیج می‌شوید.

بی‌انصافی است اگر از بازی خوب کیم بودنیا در نقش کنستانین یاد نکنیم. او حضور پررنگی در سریال دارد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.