وقتی فیلم‌های قدیمی، تصادفی حال‌خوب‌کن می‌شوند: فیلم Last Known Address با بازی لینو ونتورا

4

زندگی همچون ثروت از کف رفته‌ای است وقتی که قطره‌ای از آن نچشیده باشیم، به قدر امیال خویش.

میهای امینسکو

این اصطلاح فیلم «حال خوب کن» هم اصطلاح جالبی است. هر فیلم خوبی لزوما حال خوب کن نیست.

به چه فیلمی حال خوب کن می‌‌گوییم؟

فیلمی که در شرایطی که به شدت خسته، افسرده، بی‌رمق، تنها و بی‌انگیزه هستیم، به دادمان برسد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

فیلمی که با جادویی مناظر، موسیقی، داستان، دیالوگ‌های صمیمانه و لطافت تعامل هنرپیشه‌ها، حال و هوایمان را از این رو به آن رو کند.

سینما، گاهی به معجزه شبیه می‌شود و این معجزه‌ها، گاهی به شدت شخصی هستند. یعنی فیلمی که در یک روز حال من را خوب کند، اصلا اجباری نیست که حال شما را هم بتواند خوب کند.

فیلم حال خوب کن، مثل کلیدی است که تصادفی با قفل ذهنی شما جور می‌شود و بازش می‌کند.

چند وقت پیش به مناسبت زادروز یکی از هنرپیشه‌های قدیمی مورد علاقه‌ام، یعنی لینو ونتورا، چند تا از فیلم‌های دوبله را دانلود کرد. راستش از اینکه دیدم سایت‌های دانلودمان دچار ضعف شده‌اند و برخی از دوبله‌های سابقا موجود را نمی‌شود، پیدا کرد، مقداری ناراحت شدم. اما خب، هر چیزی که موجود بود را دانلود کردم.

امروز با خودم گفتم که یکی از آن فیلم‌ها را با عنوان Last Known Address را ببینم. فیلم در imdb‌ نمره 7 را دارد.

داستان فیلم هم نسبتا ساده است و پیچیدگی خاصی ندارد.

فیلم برخلاف انتظار بسیار به دلم نشست. دوبله زنده‌یاد حسین عرفانی و جلال مقامی در این فیلم، بسیار عالی بود.

یکی از چیزهایی که بسیار پسندیدم و مدت‌ها بود از دیدنش خودم را محروم کردم، دیدن فیلمی بود که در شرایط بسیار شتاب‌زده و به شدت تکنولوژیک امروزی، ساخته نشده باشد.

داستان فیلم در زمانی سپری می‌شد که خودروها بسیار ساده بودند، مناظر آپارتمان‌ها شبیه دو دهه پیش خودمان بود و سنگفرش‌های قدیمی چشم‌نواز بودند.

به جای موبایل و پیامک و هک و کامپیوتر، همه کارها با دستگاه‌های تلفن قدیمی انجام می‌شد.

از همه بامزه‌تر صحنه‌ای بود که پلیس داستان و همکارش با بازی لینو ونتورا و مارلین جوبرت، داشتند بایگانی یک داروخانه را برای یافتن آدرس یک بیمار با استفاده از چندین جلد قطور دفاتر ثبت اطلاعات، پیدا می‌کردند!

کاری که امروزه با یک جستجوی ساده انجام می‌شود، در آن زمان با یک شب‌زنده‌داری میسر شده بود.

اما چیز مهم‌تر به غیر از پوسته، روابط زنده‌تر و انسانی‌تر کاراکترها بودند. کارآگاه پا به سن گذاشته داستان نگاهی پدرانه به همکار خانم زیبایش داشت. در تقابل با فیلم‌های کنونی که حتما می‌باید چندین صحنه معاشقه حتی نامعقول را بگنجانند!

داستان فیلم کند، اما با ضرب‌آهنگی معقول پیش رفت. مناسب برای ذهنی که خسته بود و حوصله یک فیلم پرشتاب که نیاز به کشف رمزهای مداوم داشت.

یکی از سکانس‌های فیلم هم خیلی به دلم نشست. آنجایی که یک شخصیت فرعی فیلم که آقایی هنردوست و احساساتی بود و همسر سلطه‌طلبی داشت، از اندک فرصت پیش آمده استفاده کرده بود و داشت در مورد دنیای معصوم یک دختربچه دوست‌داشتنی صحبت می‌کرد.

در اینجا فکر کنم هیچ صدایی به جز صدای رؤیابرانگیز جلال مقامی با این شخصیت خسته مهربان با آن تلالوی چشم‌هایش جور درنمی‌آمد.

خلاصه اینکه اگر این روزها از فضای غیرصمیمی فیلم‌های روز خسته شده‌اید و هر چه می‌گردید چیز خوبی پیدا نمی‌کنید، سعی کنید فیلم‌های قدیمی را ببینید.

هیچ لزومی ندارد که حتما کلاسیک‌های پربحث قدیمی را ببینید، برخی از فیلم‌هایی که فکرش را هم نمی‌توانید بکنید، خوب از آب درمی‌آیند. آزمون و خطا کنید و نهراسید!

در پایان البته باید متذکر شوم که اگر می‌خواهید وقت بگذارید و از لینو ونتورا فیلم ببینید کلی فیلم‌های واجب‌تر هم هستند. یکی از آنها ارتش سایه‌هاست که قبلا در موردش در یک پزشک نوشته‌ام. بینوایان ، دسته سیسیلیها، پروانه روی شانه؛ صد روز در پالرمو هم به شدت توصیه می‌شوند.


   
4 نظرات
 1. آرمان می گوید

  من هم چند شب پیش پس از شاید ۱۵ سال دوباره سه شنبه ها با موری را دیدم و واقعا فیلم حال خوب کنی بود . متاثرم کرد اما تاثری که لذت بخش و آرامش بخش بود . با دوبله عالی مرحوم منوچهر نوذری . بعد از انتهای فیلم دوباره سکانس های مورد علاقه م رو بدون دوبله دیدم و چه تفاوت آشکاری به نفع دوبله . نکته جالبی که نمیدونستم این بود که موسیقی متنی در دوبله استفاده شده بود که نوستالژی تاثیرگذار این فیلم در ذهن من بود و دیدم که در نسخه اصلی اصلا وجود نداره !

 2. ف می گوید

  بسیار عالی. بنده تماشای فیلمهای بیلی وایلدر را پیشنهاد میکنم. اخیرا ۴ فیلم از این کارگردان دیدم و همه حال خوب کن.
  با نظر شما در مورد صحنه های معاشقه هم موافقم. اصلا در برخی موارد، بی جا و بی ربط چنین سکانسهایی در فیلمها و به خصوص در سریالها گنجانده میشود. که هیچ تاثیری در روند داستان ندارد. گاهی فکر میکنم، فقط جهت سر نرفتن حوصله بیننده عجول امروزی و نگهداشتنش پای فیلم و سریال است!

 3. سعید سابق می گوید

  خب این همه تعریف و تمجید، از کجا دانلود کنیم ؟لینک دانلود رو هم می زاشتید
  🙂 یک کاربر خسته

 4. شهرام می گوید

  دوست چندین ساله ام یک پزشک عزیز ، حالمان گرفته است و به شدت محتاج لیستی از این نوع فیلم های ” حال خوب کن ” هستیم ، لطفا راهنمایی فرمایید . متشکرم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.