خواص بادام زمینی برای سلامتی، ۱۰ خاصیت و فایده شگفت‌انگیز

0

بادام زمینی Peanut گیاه بومی برزیل بوده و از آنجا به نقاط دیگر دنیا راه یافته است. آب و هوای گرم برای کشت این گیاه مناسب می‌باشد. بادام زمینی گیاهی است یکساله دارای ساقهای راست که ارتفاع آن در حدود ۳۰ سانتیمتر می‌باشد. برگهای آن مرکب از دو زوج برگچه است. گلهای آن دو نوع متفاوت برنگ زرد می‌باشد که پس از تلقیح، دم گل، خم شده و به سطح خاک می‌رسد و سپس بتدریج در خاک فرو رفته و میوه در داخل خاک تشکیل می‌شود.

میوه بادام زمینی بطول تقریبی ۴ سانتیمتر است و درون پوسته شکننده برنگ خاکستری مایل به زرد می‌باشد.

بر روی پوسته یک تا سه برجستگی مشاهده می‌شود که هر یک محل دانه‌ها را نشان می‌دهد. دانه بادام زمینی تقریبا مانند فندق برنگ سفید مایل به زرد بوده ولی تخم مرغی شکل است. پوسته نازکی دانه را پوشانده که برنگ قرمز قهوه‌ای است.

خواص داروئی

بادام زمینی از نظر طب قدیم ایران، متعادل است. چون بادام زمینی دارای پروتئین می‌باشد بنابراین از نظر غذایی بسیار مهم است.

۱- برای تقویت ریه و طحال مفید است.

۲- کلسترول خوب خون را بالا می‌برد.

۳- درد معده را از بین می‌برد.

۴- نرم‌کننده سینه است.

۵- سرفه خشک را برطرف می‌کند.

۶- شیر را در مادران شیرده زیاد می‌کند.

۷- ملین است.

۸- بسیار مقوی است.

۹- برای تقویت قوای دماغی مفید است.

۱۰- به هضم غذا کمک می‌کند.

مضرات:

بادام زمینی با اینکه غذای بسیار مقوی و خوبی است بعلت اینکه دارای روغن‌های اشباع شده می‌باشد کلسترول خون را بالا برده و باعث تصلب شرائین می‌شود. بنابراین آنهائیکه دارای بیماری قلبی بوده و یا کلسترول خونشان بالا است باید از خوردن آن خودداری کنند. اگر کره بادام زمینی میخرید دقت کنید که تازه و از کارخانه مطمئن باشد زیرا در بعضی مواد بادام زمینی و یا کره آن در اثر عدم دقت در تولید، آلوده به قارچ سمی افلاتوکسین Aflatoxin می‌شود که سرطان‌زا بوده و باعث سرطان کبد می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.