فیلم برزیل Brazil (1985) – داستان، نقد و بررسی

0

سال تولید : ۱۹۸۵
کارگردان : تری‌گیلیام
هنرپیشگان : جاناتان پرایس، کیم گرایست، رابرت دنیرو، کاترین هلموند، ایان هولم، باب هاسکینز، ایان ریچاردسن، پیتر وان و مایکل پالین.

زمان‌های آینده. در دنیائی مستبد و منضبط که جائی برای رویاها و بلندپروازی‌های فردی باقی نمانده، «سام لوری» (پرایس) یک آمارگر عادی است که در وزارت اطلاعات کار می‌کند.

بروز اشکالی در سیستم کامپیوتری باعث می‌شود تا نام تروریستی به‌نام «تاتل» (دنیرو)، «باتل» خوانده شود. «لوری» طی تحقیق درباره این هویت اشتباهی، دختر رویاهایش را در عالم واقع با نام «جیل لیتن» (گرایست) کشف می‌کند. اما این کار باعث می‌شود مافوق‌هایش به نظارت شدید و مؤاخذه بی‌رحمانه اعمال خود او بپردازند…

فیلم پُر آوازه گیلیام یک کمدی سیاه افراطی درباره آینده توتالیتر و در مایه‌های آثار جرج اورول است. فیلم به مکان حادثه‌ها هویت خاصی نمی‌دهد و می‌کوشد عام و انتزاعی باشد. البته طراحی صحنه (نورمن گاروود) و جلوه‌های ویژه فوق‌العاده (به سرپرستی جرج‌گیبز)، اغتشاش و کم مایگی خط داستانی را کاملاً نمی‌پوشانند.

در واقع داستان تا حد زیادی نامفهوم و تکه‌تکه است و تدوین موازی پیچیده (کار جولیان دویل) گره آن را کورتر می‌کند. گیلیام با این فیلم، تخیل منحصر به فرد و سبک‌پردازی گستاخانه خویش را تثبیت کرد و در فیلم‌های بعدی هرگز نتوانست قدمی فراتر بگذارد. فیلم‌برداری پرات و موسیقی کیمن قابل توجه‌اند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.