با این ۱۰ عادت قدرتمند، به بهترین نسخه شخصی خود ارتقا یابید!

1

سراغ کدام عادت‌های خوب برویم تا فرد بهتری شویم؟

نمی‌توانیم همه عادت‌های خوب کارآفرینان، افراد موفق، ثروتمندان و مدیران کسب‌وکارهای بزرگ را کسب کنیم ولی کدام عادت‌های خوب باعث می‌شوند بهترین نسخه خودمان شویم؟

نلسون ونگ (Nelson Wang) موسس CEOLifestyle به این پرسش اساسی پاسخ داده است. او با ۳۳ سال بررسی و مطالعه سرگذشت کارآفرینان و مدیران شرکت‌های فورچون ۱۰۰۰ به فهرست ۱۰ عادتی برای بهترین نسخه شدن، رسیده است:

۱- اولویت‌بندی

هر روز صبح فهرستی از ۳ کار مهمی که باید آن روز انجام دهید؛ تهیه کنید تا بیشترین کارایی و تاثیرگذاری را داشته باشید. این فهرست به کاهش حواس‌پرتی کمک می‌کند و شما را مجبور به اولویت‌بندی وظایف روزانه خواهد کرد.

به طور مثال، فهرست کار مهم یک روز می‌تواند میزبانی از یک مربی آموزشی، شرکت در دو جلسه کاری و نوشتن دو مقاله علمی باشد.

۲- آزمون ۱۰ ساله

همه ما در شرایط سخت قرار می‌گیریم و ممکن است یک تصمیم یا کار اشتباهی انجام دهید که نتیجه فاجعه‌باری به دنبال دارد. مدیرمان ما را توبیخ و سرزنش می‌کند و شاید برای چند روز اصلا سرکار نرویم و ناپدید شویم. خودمان را در خانه حبس کنیم و از زندگی ناامید باشیم.

اما آیا ۱۰ روز بعد، ۱۰ ماه بعد، ۱۰ سال بعد این اتفاق مهم است و اصلا آن را به یاد می‌آوریم؟ چند فاجعه در زندگی گذشته ما رخ داده که اصلا امروز به خاطر نمی‌آوریم؟

پس هر زمان با یک شکست و موقعیت سخت روبرو شدید؛ از خودتان بپرسید آیا این مسئله ۱۰ روز دیگر مهم است؟ ۱۰ ماه؟ ۱۰ سال؟ چیزهای کوچک را برای خودتان بزرگ نکنید و تصویری درست ازشان در ذهن بسازید.

۳- آموختن هر روزه

عادت کنید هر روز یک چیز جدید؛ هرچند کوچک بیاموزید. این می‌تواند یک عادت جدید، زبان جدید، یک مهارت یا بینش باشد. به خودتان فشار بیاورید تا هر روز رشد کنید. هر روز کمی بیشتر پیشرفت کنید و به این موضوع فکر کنید که این آموزش‌ها در آینده چقدر تاثیرگذار خواهند بود.

۴- الهام‌گیری

هر هفته سرگذشت یک رهبر و مدیر فکری را در یوتیوب تماشا کنید. مدیرانی که روی ایده و اندیشه و فکر شما تاثیرگذار هستند.

خواندن کتاب و سرگذشت‌نامه‌ها خوب است ولی آموزش تصویری می‌تواند ماندگاری و تاثیرپذیری بصری بیشتری برای شما داشته باشد. مشاهده فیلم سخنرانی‌ها و داستان‌های زندگی این افراد برای تکمیل یادگیری‌های روزانه شما بسیار مفید هستند.

در این لینک می‌توانید برخی از این فیلم‌ها الهام‌دهنده را ببینید.

۵- دسته‌بندی ایمیل‌ها

وقتی هزار ایمیل وارد صندوق پست الکترونیکی ما می‌شود؛ دیگر تمرکز کافی نخواهیم داشت و به راحتی حواسمان پرت می‌شود.

عادت کنید ابتدا همه ایمیل‌ها را دسته‌بندی کرده و هر ۳ ساعت سراغ یک دسته از ایمیل‌ها بروید. همان صبح زود و به محض رسیدن به محل کار یا نشستن پای کامپیوتر سراغ جواب‌گویی تصادفی ایمیل‌ها نروید.

ایمیل‌های فوری و مهم‌تر در اولویت قرار دارند ولی مگر هر روز چند ایمیل مهم و فوری داریم که باید هرچه زودتر جواب داده شود؟

۶- اسموتی سبز

این عادت برای شما سریع، آسان و سالم است. هر روز صبح به جای خوردن و جویدن میوه‌ها و سبزیجات، می‌توانید یک لیوان اسموتی بخورید. یک روش عالی برای به دست آوردن مقدار زیادی پروتئین و موادی که به عملکرد ذهن و بدن کمک می‌کنند.

می‌توانید مقدار زیادی میوه و سبزیجات را منجمد کنید و در فریز بگذارید. هر روز صبح یک بسته درآورده و سریع اسموتی درست کنید. بسته‌های میوه و سبزیجات منجمده هم ماندگاری بیشتری دارند و هم شکل و قیافه این نوشیدنی را بهتر می‌کنند.

شاید ایرانی‌ها زیاد به نوشیدنی اسموتی علاقه‌ای نداشته باشند. در عوض، می‌توانند هر نوشیدنی مفید دیگر از نظر پروتئینی و دریافت مواد معدنی لازم بدن در ابتدای صبح را میل کنند.

۷- ورزش در صبح

یک عادت خوب، ساده ولی بسیار کارآمد است. هر روز صبح زود کمی پیاده‌روی کنید یا چند تمرین ورزشی و ورک اوت را انجام دهید.

این ورزش صبحگاهی باعث افزایش روحیه، نشاط، انرژی و سلامتی شما در طول روز می‌شود. شاید هر روز موفق نشوید پیاده‌روی و ورزش کنید ولی سعی کنید بیشتر روزهای هفته این عادت را داشته باشید و بر عدم ترک آن اصرار بورزید تا پس از مدتی آثار مفید آن را در زندگی و کار ببینید.

۸- سپاس‌گذاری

هر روز صبح زود و پیش از شروع برنامه‌های روزانه یا آخر شب و پیش از خواب، سه مورد را نام ببرید و بابت‌شان از خداوند سپاس‌گذار باشید. این عادت باعث می‌شود احساس خوشبختی کنید.

روش دیگر، نوشتن دلایل سپاس‌گذاری روی کاغذ و چسباندن به میزکار، پشت شیشه، بورد کارهای روزانه و نظایر این‌ها است تا همیشه پیش چشم باشند. هر زمان احساس ضعف و سستی کردید؛ یکی از این برگه‌ها را نگاه کنید.

۹- بودن با افراد خوب

اوقات فراغت، سرگرمی و تفریح خود را با افراد خانواده و دوستانی بگذرانید که حس خوبی در شما ایجاد می‌کنند و برای شما آرزوی موفقیت و درخشش دارند. بهترین‌ها را برای شما می‌خواهند و دیدن‌شان حس خوب و لذت‌بخشی ایجاد می‌کند.

برعکس، از افراد منفی‌نگر یا افرادی که حس منفی نسبت به شما دارند یا شما با دیدارشان حس منفی و ناخوش‌آیندی پیدا می‌کنید؛ دوری و اجتناب کنید.

افراد خوب می‌توانند در زندگی الهام‌بخش باشند و باعث بهبود روحیه شوند. معمولا اتفاقات خوب پس از یک دیدار خوب رخ می‌دهد.

۱۰- تمایل به آزمایش

چیزهای زیادی در زندگی هست که ما نتیجه یا جواب درستش را نمی‌دانیم. چه راهی برای فهمیدن آن هست؟ فقط آزمایش کردن!

باید روی آزمایش راه‌های جدید، ایده‌های بکر و کارهای تازه تعصب و تمایل داشته باشید. تا شروع به پیاده‌سازی ایده‌ای نکنید؛ مشکلات و نتایج آن مشخص نمی‌شود و قادر نخواهید بود آن را به موفقیت برسانید.

همیشه دنبال یافتن ایده‌های جدیدی برای رسیدن به موفقیت یا انجام یک کار، حل یک مسئله و از بین بردن یک مشکل در زندگی و کار باشید. این ایده‌ها را آزمایش کنید؛ حتی اگر غالب آن‌ها با شکست مواجه شوند و به ناچار باید فراموش کنید.

منبع

 
1 نظر
  1. سینا می گوید

    در مورد ورزش صبحگاهی فکر می‌کنم که مدتی است که نظرات موافق ورزش صبحگاهی کمی تعدیل شده و زمان ورزش صبحگاهی به حداقل دو ساعت پس از بیداری موکول شده تا موجبات آسیب‌های عضلانی و به‌خصوص آسیب به دیسک‌ها فراهم نشود. طبق تحقیقی که در کانادا انجام شده، ورزش در صبح زود خطر آسیب دیدن دیسک‌ها را تا ۳۰۰ درصد افزایش می‌دهد. از سایت یک پزشک که توسط افراد تحصیل‌کرده و آگاه اداره می‌شود انتظار می‌رود که در مورد توصیه‌هایی که می‌کند دقت بیشتری به عمل بیاورد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.