اولین پرواز آزمایشی نمونه مفهومی هواپیمای آینده‌نگرانه Flying-V: مسافرها و بارها در بال‌ها می‌نشینند

0

محققان و مهندسان دانشگاه صنعتی «دلفت» (TU Delft) موفق شدند هواپیمای نسل آینده Flying-V را به پرواز دربیاورند.

مدت‌ها است این مهندسان با همکاری ایرلاین هلندی KLM مشغول طراحی هواپیمایی آینده‌نگرانه هستند تا اینکه در تابستان امسال این طراحی‌ها به سرانجام رسید و اولین پرواز موفق این هواپیما انجام شد.

هواپیمای Flying-V از نظر طول اصلا قابل مقایسه با هواپیمایی مانند ایرباس A350 نیست ولی از همان اندازه بال سود می‌برد تا با تجهیزات و زیرساخت فرودگاه‌های موجود تطابق و سازگاری داشته باشد.

تقریبا می‌تواند به همان اندازه مسافر در خود جای دهد. یعنی با یک پیکربندی استاندارد باید ۳۱۴ مسافر را به آسما ببرد و همان حجم ایرباس A350 بار حمل کند.

طراحی انقلابی و V شکل این هواپیمای هلندی باعث شده کابین مسافران، محفظه سوخت و بارها دقیقا در ساختار بال‌های هواپیما ادغام شوند. یعنی مسافرها در بال‌های هواپیما می‌نشینند.

پیش‌بینی می‌شود هواپیمای Flying-V با توجه به وزن کم و کاهش مقاومت در برابر هوا، روی کاغذ ۲۰ درصد کاهش مصرف سوخت داشته و از افزایش پایداری بیشتری برخوردار باشد. همچنین، این هواپیمای پیشگام، می‌تواند از هیدروژن مایع به جای نفت سفید استفاده شود.

پرواز آزمایشی هواپیمای Flying-V

برای نخستین پرواز هواپیمای Flying-V، مهندسان یک مدل مفهومی و شبیه‌سازی شده ۵۰ پوندی (۲۲.۵ کیلوگرم) و ۹ فوتی (۳ متر) را به فرودگاهی در آلمان منتقل کردند. وظیفه این هواپیمای اولیه بررسی و تست تیک آف، لندینگ، انواع مانورها و آزمایش‌های حین پرواز زیر نظر مهندسان ایرباس بود.

یک خلبان از راه دور، این نمونه اولیه Flying-V را هدایت می‌کرد. این هواپیمای مفهومی می‌تواند با سرعت ۵۰ مایل در ساعت بلند شود و به پرواز درآید. زاویه بلند شدن و پرواز آن از پیش برنامه‌ریزی شده است.

یکی از نگرانی‌های تیم طراحی هواپیمای Flying-V در زمان بلند شدن بود؛ جایی که محاسبات قبلی نشان می‌داد احتمال چرخش و زاویه پیدا کردن بر اثر سرعت روتینش وجود دارد. تیم مهندسی دانشگاه TU Delft روی این مسئله کار کردند و برای جلوگیری از بروز مشکلی، بارها مدل پرواز هواپیما را مقیاس‌پذیری و بهینه‌سازی کردند.

اما هیچ‌چیزی روی کاغذ مشخص نیست تا اینکه هواپیما در عمل به پرواز درآید. بیشتر متغیرها و شرایط پروازی با پیش‌بینی توسعه‌دهنده‌ها مطابقت داشت ولی باز تیم مهندسی مرتبا مجبور به انجام تغییرات و اصلاحاتی شدند؛ مرکز ثقل هواپیمای بازتنظیم شد؛ آنتن اصلاح می‌شود و روی نوسان‌های هواپیما کار شد.

پس از پشت سر گذاشتن اولین پرواز موفق و آزمایشی این هواپیما، تیم طراحی اعتقاد دارد هنوز مسایلی هست که باید بهبود داده شوند تا Flying-V چرخش‌ها و فرودهای خشنی نداشته باشد و نرم‌تر روی زمین بنشیند.

قرار است با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده از این پرواز، روی مدل نرم‌افزار آیرودینامیکی Flying-V کار شود تا در آینده برای شبیه‌سازی پرواز و ویژگی‌های آن نیز استفاده شود.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.