آخرین هواپیمای ایرباس A380 مونتاژ شد؛ خداحافظی با بزرگ‌ترین هواپیما تجاری تاریخ

0

آخرین هواپیمای سوپرجامبو ایرباس A380 دنیا از خط تولید و مونتاژ Station 40 این شرکت در شهر تولوز فرانسه خارج شد.

ایرباس تولید آخرید فروند A380 را جشن گرفت تا به نوعی با یکی از خاطره‌آمیزترین تولیدات خود وداع کند. در سال‌های اخیر، تولید این هواپیما برای کارخانجات این شرکت به صرفه نبود.

MSN 272 که آخرین هواپیمای A380 است که ایرباس می‌سازد؛ اکنون باید وارد خط Station 35 شود که شامل نصب و پرچ تثبیت‌کننده، پایه‌های اتصالی موتورها به بدنه و چرخ‌دنده‌های فرود است.

سپس، باید بررسی‌های نهایی شامل ارزیابی عملکرد کامپیوترهای روی صفحه، تجهیزات فرود، کالیبراسیون درب سوخت، فشار کابین، رادیوها، رادارها، سیستم‌های ناوبری، آب‌بندی مخزن سوخت و غیره را انجام دهد. موتورها نیز باید تست و عملکرد آن‌ها تصحیح شود.

بال‌های غول‌پیکر این هواپیما در فوریه امسال از طریق کشتی، کارخانه ایرباس بروتون را ترک کردند و به بوردو فرانسه رفتند. همین‌طور، در ماه فوریه صدها نفر از مردم دهکده Levignac قطعات این هواپیما را بدرقه کردند.

ایرباس برای اولین بار سال ۲۰۰۳ شروع به ساخت هواپیمای A380 کرد و بعد با دو سال تاخیر در سال ۲۰۰۷ اولین فروند از این هواپیما در ۱۵ اکتبر تحویل خطوط هواپیمایی سنگاپور شد. آخرین مونتاژ این هواپیما هم در تاریخ ۲۵ اکتبر ۲۰۲۰ انجام شد.

خطوط تولید هواپیمای A380 با سرمایه‌گذاری ۲۵ میلیارد دلاری و ساخت چندین کارخانه در شهرهای مختلف فرانسه از جمله ایرباس بروتون راه‌اندازی شد. بیشترین فروش هواپیمای A350 به سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ برمی‌گردد.

ایرباس در آن زمان پیش‌بینی می‌کرد نزدیک به ۱۲۰۰ هواپیما A380 بفروشد که هریک گنجایش ۸۵۳ مسافر را داشتند. ایرباس تخمین می‌زند این هواپیما تا کنون ۳۲۰ میلیون مسافر را تا سال ۲۰۲۰ جابه‌جا کرده است.

آخرین سفارش خرید هواپیمای A380 متعلق به خطوط هواپیمایی امارات است که درخواست ۱۱۵ فروند از این هواپیما داشته است. قرار است سال آینده میلادی همه این هواپیماها تحویل Emirates شوند.

چند ماه پیش هم ایرفرانس مراسم خداحافظی با این ایرباس A380 شامل دو ساعت پرواز این هواپیما برگزار کرد.

شرکت هواپیمایی ایرفرانس تصمیم گرفته بوده این هواپیمای غول‌پیکر را اواخر سال ۲۰۲۰ از ناوگان خود خارج و به تولیدش خاتمه دهد ولی هزینه‌های بالای نگهداری و عدم توجیه اقتصادی استفاده از آن به ویژه در شرایط ویروس کرونا باعث شده زودتر از موعد با این هواپیمای تجاری خود وداع کند.

منبع: + و +


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.